Ciąża to dla organizmu kobiety czas wyjątkowy. Już na samym początku tzw. stanu błogosławionego, ciało daje do zrozumienia przyszłej mamie, że ta będzie musiała przygotować się na szereg zmian w codziennym funkcjonowaniu. Na pierwszych etapach ciąży zaobserwować można szereg objawów, które wskazują, że za około dziewięć miesięcy na świecie pojawi się nowy człowiek. W jaki sposób objawia się ciąża? Oto 5 typowych oznak brzemienności.
Pierwsze objawy ciąży są bardzo często ignorowane przez kobiety i mylone z różnymi dolegliwościami (np. zatruciem pokarmowym). Jednak jednoczesne wystąpienie kilku typowych symptomów stanu błogosławionego powinno zostać od razu odczytane przez przyszłą mamę, jako oznaka nadchodzącego macierzyństwa. U niektórych kobiet początkowe sygnały o zajściu w ciążę mogą pojawić się nawet tydzień po zapłodnieniu. Najczęściej jednak ciążowe dolegliwości dają o sobie znać w okolicach 5-6 tygodnia. Co dzieje się z organizmem przyszłej mamy na samym początku stanu brzemiennego? Oto 5 typowych objawów zajścia w ciążę.
1. Brak planowanej miesiączki
Jednym z pierwszych objawów, jaki zaobserwuje u siebie kobieta na początku ciąży, to brak planowanej miesiączki. Symptom ten jest wynikiem zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieździ się w macicy. Bardzo często przyszłe mamy mylą krwawienie miesięczne, z tzw. krwawieniem implantacyjnym, które spowodowane jest właśnie zagnieżdżeniem się zarodka. Ten typ plamienia trwa jednak krócej od miesiączki i jest zdecydowanie mniej obfity.
2. Nudności oraz wymioty
Drugim typowym symptomem ciąży, który obserwuje się niemal u każdej brzemiennej kobiety, są wymioty i nudności. Najczęściej nasilają się one wczesnym rankiem (tuż po przebudzeniu) oraz wieczorem. Nierzadko wywołane są one mocnym aromatem lub smakiem spożywanego w danej chwili posiłku. Nudności i wymioty wywołuje tak naprawdę hormon hCG (gonadotropina kosmówkowa) produkowany przez zarodek. O intensywności tych objawów decydują względy indywidualne – każda kobieta nieco inaczej przechodzi przez pierwszy etap ciąży i możliwe jest, że poranne mdłości wcale nie dadzą się mocno we znaki
3. Nadwrażliwość piersi
Już nawet kilka dni po zapłodnieniu komórki jajowej, kobieta może odczuwać niezbyt przyjemne mrowienie i tkliwość swoich piersi. Objaw ten bardzo łatwo pomylić z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży piersi jednoznacznie będą wskazywały na to stan brzemienny. W okolicach ósmego tygodnia bardzo łatwo zaobserwuje się pierwsze znaczące powiększenie się biustu, a wokół brodawek zaczną pojawiać się tzw. ujścia gruczołów łojowych.
4. Ogólne zmęczenie organizmu
Na początku ciąży wiele kobiet uskarża się na ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu. Bardzo często występuje uczucie senności oraz braku energii do działania. Stoi za tym gwałtowny wzrost progesteronu w organizmie. Objaw ten potęgować mogą stres oraz brak apetytu. Ten drugi nierzadko towarzyszy wcześniej opisanym nudnościom i wymiotom.
5. Parcie na pęcherz
Początek ciąży często objawia się również częstszymi niż dotychczas wizytami w toalecie. Te związane są z uciskiem nad spojeniem łonowym. Objaw ten nasila się głównie w okolicach 6 tygodnia. Oprócz tego nierzadko dochodzi do grzybicy pochwy. O infekcje nietrudno w tym czasie, gdyż ciężarna ma osłabioną odporność, a sam narząd (dokładnie śluzówka pochwy) ulega przekrwieniu.
|