Pielęgnacja skóry
Podczas ciąży skóra kobiety wystawiona jest na wiele prób – traci swoją elastyczność oraz jędrność przez włókna, które rozciągają się wraz z rosnącym brzuszkiem. Narażona na świąd, podrażnienia oraz liczne obrzęki, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie, nie wygląda już tak jak przed ciążą. Liczne procesy zachodzące w strukturze skóry mają swoje odzwierciedlenie w postaci świądu, podrażnień, obrzęków czy rozstępów. Do ciąży warto się zatem przygotować i już wcześniej pomyśleć o odpowiednim wsparciu skóry. Na rozstępy pomóc może olejek przeciw rozstępom Mustela. Zwiększa elastyczność skóry oraz przyczynia się do poprawy jej stanu. Zaleca się, aby stosować go od samego początku ciąży, jak i po porodzie na każdą zmienioną część ciała.
Dbanie o cerę powinno opierać się na preparatach, które mają na celu zwiększyć odporność skóry na rozciąganie. Możesz stosować balsamy oraz kremy ujędrniające daną strefę. W ciąży na jakiś czas zrezygnuj z mocnych peelingów złuszczających i zabiegów na ich bazie – daj skórze odpocząć i zaopatrz się w preparaty jak najbardziej naturalne, które nie spowodują podrażnień. Po porodzie możesz już stosować peelingi w celu oczyszczania i nawilżenia naskórka. Regularna pielęgnacja piersi jest równie ważna, jeśli chcemy zachować ich jędrność. Myj biust kolistymi ruchami i dokładnie osuszaj oraz stosuj kremy, dzięki którym skóra nie będzie podatna na utratę elastyczności.
Aktywność fizyczna oraz dieta
Aktywność fizyczna po porodzie to jeden z najskuteczniejszych metod pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, aby za ćwiczenia nie zabierać się od razu – najpierw organizm musi się zregenerować. Rysujący się w Twojej głowie plan treningowy warto skonsultować z lekarzem, który spojrzy na Ciebie nie tylko obiektywnie, ale i z ekspercką wiedzą oceni możliwości rozpoczęcia ćwiczeń. Przyjmuje się, że można wykonywać je miesiąc, dwa po porodzie w zależności od ich rodzaju. W wyniku cesarskiego cięcia czas ten będzie dłuższy.
Rozpoczynając aktywność fizyczną, zapomnij o wyczerpujących treningach. Postaw najpierw na spacery, aby stopniowo przyzwyczaić organizm do wysiłku. Następnie po kilku tygodniach możesz wykonywać intensywniejsze ćwiczenia. Nie mogą one być zbyt ciężkie i długie – kluczowa natomiast jest systematyczność. Jeśli nie jesteś zwolenniczką domowych rozwiązań, możesz zapisać się na zajęcia grupowe lub indywidualne ćwiczenia na siłowni. Niekiedy są one specjalnie dedykowane dla świeżo upieczonych mam. Przy okazji spędzisz czas w miłej atmosferze oraz poznasz nowe osoby.
Aktywność fizyczną połącz z dietą, która będzie prawidłowo zbilansowana. Jeśli dotychczas w Twojej diecie gościły słodycze, gazowane napoje czy fast foody, postaraj się je ograniczyć lub zupełnie z nich zrezygnować. Chude mięso, ryby, pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, kasze, a także oczywiście duża ilość wody – to produkty, które częściej powinny trafiać na Twój talerz. Dostarczaj niezbędnych składników energetycznych wraz z odpowiednią dawką naturalnych witamin i mikroelementów