Antybiotyki – kilka porad

2
819

Antybiotyki leczą wiele chorób, ale  mają też skutki uboczne. Stosujmy je tylko na zalecenie lekarza. Ważne: pomagają np. przy anginie czy zapaleniu płuc ale nie na wirusowy katar czy kaszel. To leczymy już inaczej. Stosowanie antybiotyków podczas infekcji wirusowych może pogorszyć sytuację: organizm staje się słabszy i walka z chorobą będzie jeszcze trudniejsza.

  • Podajemy je razem z probiotykami – antybiotyk zwalcza bakterie, które wywołały chorobę, ale także wszystkie te, które są potrzebne dziecku (nam), np. w trawieniu, syntezie witamin. Kiedy zabraknie korzystnych bakterii dziecku grozi biegunka lub zaburzenia wchłaniania, dlatego podczas kuracji antybiotykowej podajemy obowiązkowo probiotyki, które pomagają florę  bakteryjną jelit. Ważne: probiotyk podajemy po upływie co najmniej godziny od zażycia antybiotyku – inaczej nie zadziała.
  • Pilnujemy czasu podawaniaważne: kiedy przerwy między dawkami antybiotyku będą za długie, stężenie leku w organizmie spadnie, a bakterie zaczną się na nowo mnożyć. Dlatego trzeba trzymać się stałych pór dawkowania. Można spóźnić się nie więcej niż godzinę. Jeżeli zapomnieliśmy o jednej dawce, podajemy ją jak najszybciej, a kolejną o zwykłej porze. Kiedy jednak przepadły dwie dawki albo więcej, skontaktuj się z lekarzem, gdyż dalsze leczenia tym preparatem może już nie być skuteczne.
  • Powtarzamy dawkę, jeśli dziecko zwymiotuje – jeśli dziecko zwymiotowało w ciągu pół godziny od podania, to lek nie zdążył się wchłonąć i dawkę trzeba powtórzyć. Gdy jednak upłynęła godzina, nie trzeba podawać ponownie. W sytuacji, gdy dziecko wymiotuje po kolejnych dawkach antybiotyku, trzeba skontaktować się z lekarzem, być może trzeba będzie zmienić na inny lek.
  • Nigdy nie skracamy kuracji – efekt działania antybiotyku będzie już widoczny po 2-3 dniach, nie oznacza to jednak, że można odstawić lekarstwo. Jeśli zrobimy to przed wyznaczonym przez lekarza terminem, może okazać się, że w organizmie przetrwały niedobitki bakterii. Gdy się znów namnożą, choroba powróci i wtedy stanie się trudniejsza do wyleczenia, bo zarazki uodpornią się na leki.
Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Nie lubie ich podawać dziecku, staram się unikać. Jak lekarz nam przepisze to nie zawszę podaję, bo czasem na wyrost każą dawać. Jak dziecko nie ma gorączki i ogólnie całkiem nieźle się czuje to da radę bez antybiotyku. Czosnek i cebula wystarczą,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię