Każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało ładne i równe zęby. Niestety w większości przypadków o proste zęby trzeba się postarać i najlepiej zabrać się do tego, gdy dziecko jest jeszcze małe. Leczeniem krzywych zębów i wad zgryzu zajmuje się ortodonta. Warto skorzystać z jego pomocy, aby nasza pociecha mogła się cieszyć pięknym uśmiechem.
Krzywe zęby nie są dla nas jedynie defektem kosmetycznym. Ich złe ustawienie w jamie ustnej może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Najczęściej powodują nasilenie próchnicy, ponieważ krzywe, zachodzące na siebie zęby trudniej się czyści. Szybciej mogą się rozwinąć również choroby przyzębia. Jeśli zgryz jest niewłaściwy, w trakcie jedzenia powierzchnie zębów się ścierają, prowadzi to do pogłębienia wady. Dlatego warto obserwować nasze dziecko i jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, zabierzmy je na konsultację do gabinetu ortodontycznego (np. Stomatologia Banino). Pamiętajmy, że nie warto czekać z wizytą, aż pojawią się wszystkie zęby stałe, gdyż może to prowadzić do przeprowadzenia bardziej skomplikowanej, dłuższej i dużo kosztowniejszej terapii.
Jeśli lekarz ortodonta zdecyduje, że nasze dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego, dobierze on odpowiedni aparat, dostosowany do jego wieku.
Dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, a więc jeszcze przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe, zaleca się leczenie aparatem ruchomym (wyjmowanym). Jest on zbudowany z akrylowej płytki oraz drucianych pętli, które kształtem dopasowuje się do zębów. Obecnie, aby dzieci chętniej nosiły takie aparaty, płytki akrylowe są produkowane w różnych kolorach. Młodszym dzieciom taki aparat na pewno się bardziej spodoba, co wpłynie na lepsze efekty leczenia.
Aparaty ruchome służą głównie do usuwania wad w obrębie szczęk, a zęby prostują w niewielkim stopniu. Przy ich pomocy leczenie trwa od 2 do 4 lat, jednak aby było skuteczne, wymaga dużych chęci i dyscypliny. Warto więc zadbać o dobrą współpracę naszego dziecka z lekarzem. Musimy dopilnować, aby przestrzegało ono wszystkich zaleceń i nosiło aparat przez określoną przez ortodontę liczbę godzin. Przeważnie zakłada się go na noc i na klika godzin w ciągu dnia.
Stałe aparaty ortodontyczne są zalecane dla dzieci, które ukończyły 12-14 lat, czyli mają już wszystkie zęby stałe. Zakłada go lekarz w trakcie wizyty w gabinecie (np. Stomatologia Banino) i tylko on może go zdjąć. Aparat stały działa przez 24 godziny na dobę i może sprawiać trudności w jedzeniu, przynajmniej na początku leczenia ortodontycznego. Zbudowany jest z zamków, które są przyklejane specjalnym klejem do zębów oraz gumek, które łączą poszczególne zamki ze sobą. Aparaty stałe są konstruowane dla każdego pacjenta indywidualnie i często trzeba korygować ich ustawienie w trakcie leczenia. Noszenie stałego aparatu wiąże się z częstymi wizytami u ortodonty, w celu „przykręcenia” zamków, aby odpowiednio wymodelować zgryz. Przy ich pomocy można wykonywać drobne poprawki estetyczne, ale przeważnie służą do wyleczenia ciężkich wad zgryzu. Leczenie takim aparatem trwa zazwyczaj około 2 lat.
Bardzo ważne przy obydwu rodzajach aparatów, są regularne wizyty kontrolne. W ich trakcie ortodonta dopasowuje i koryguje aparat, tak aby proces leczenia przebiegał prawidłowo. Dlatego należy skrupulatnie przestrzegać ich terminów.