Dziecko u dentysty. W jaki sposób przygotować malucha na taką właśnie wizytę?

0
648

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy musi zabrać swoje dziecko do stomatologa. Może się to okazać niełatwym zadaniem, ponieważ dzieci z reguły boją się dentystów. Warto zatem jeszcze przed wizytą zacząć przygotowywać pociechę na to, co może się zdarzyć w gabinecie.

Przygotowanie do wizyty w formie zabawy

Pierwszym krokiem w przygotowaniu dziecka do wizyty w gabinecie stomatologicznym, jest rozmowa. Powinniśmy uświadomić dziecko, jak istotne jest prawidłowe dbanie o zęby i leczenie ich. W jasny i prosty sposób, dostosowany do wieku dziecka, trzeba wyjaśnić, jak przebiega wizyta u dentysty. Krótko możemy opisać poszczególne czynności wykonywane przez stomatologa.
Istnieje także możliwość przygotowania dziecka do wizyty przez zabawę. Pomóc w tym mogą różne zabawy edukacyjne i książeczki. Dzięki zabawom można wprowadzić dziecko w świat zabiegów dentystycznych. Książeczki natomiast pokażą mu jak wygląda gabinet. W ten sposób sprawimy, że wizyta u stomatologa będzie się kojarzyć dziecku z zabawą i świetną przygodą.

Wybór odpowiedniego gabinetu

Niektóre dzieci bardzo źle reagują na samo wspomnienie o dentyście. Wynika to ze strachu wpojonego, często nieświadomie, przez samych rodziców. Od małego dzieci słuchają o bolesnych wizytach u stomatologa, albo same miały nieprzyjemny kontakt z lekarzem. Zniechęcić do wejścia do gabinetu mogą również płacze i krzyki dzieci, które weszły wcześniej do gabinetu. Dlatego też ważny jest wybór odpowiedniego gabinetu. Warto znaleźć taki, który będzie przyjazny dla dzieci np. Lux Dent. Dobrze jeśli będzie posiadał oddzieloną poczekalnię, w której przyjemnie i bezstresowo nasze dziecko będzie oczekiwać na wizytę. Ważny jest także kącik zabaw, dzięki któremu dziecko wejdzie do gabinetu rozluźnione i rozbawione. Sam gabinet powinien być kolorowy i wesoły. Takie wnętrze sprzyja miłej atmosferze i wpływa na lepszą współpracę dziecka z lekarzem.

Zabierz dziecko na wizytę adaptacyjną

Zanim zabierzemy dziecko na wizytę, w trakcie której będzie przeprowadzany zabieg, dobrym pomysłem jest zorganizowanie wizyty adaptacyjnej. Obecnie większość gabinetów stomatologicznych, w tym także Lux Dent z Gdyni, oferują tego typu spotkania. Wizyta ta jest połączeniem zabawy z poznawaniem procesu leczenia stomatologicznego. Na tą wizytę dziecko powinno pójść najpóźniej w wieku 4-5 lat. W jej trakcie będzie mogło zwiedzić gabinet, zapoznać się z przyrządami stomatologicznymi oraz wziąć udział w wielu zabawach edukacyjnych. Nasza pociecha będzie mogła usiąść w fotelu dentystycznym i oswoić się z nim. Dobrym pomysłem jest również, aby w trakcie wizyty jedno z rodziców usiadło na fotelu i pozwoliło dentyście przebadać swoje zęby. W ten sposób pokażemy dziecku, że nie warto bać się dentysty. Można także spróbować przekonać dziecko do pokazania lekarzowi jego zębów. Dziecko może usiąść nam na kolanach, dzięki czemu będzie się czuło bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Pamiętajmy, aby nie straszyć dziecka od pierwszych lat życia wizytami u dentysty. Warto również jak najwcześniej zabrać je na wizytę adaptacyjną. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię