Najtrudniej jest prawidłowo zdiagnozować astmę u dzieci, które nie skończyły jeszcze 5 lat. W celu prawidłowego wykrycia schorzenia ogromnie ważna jest obserwacja dziecka, aby poznać ewentualny przebieg i rozwój objawów, by później móc podjąć odpowiednie środki leczenia. Często niezbędne może się okazać również przeprowadzanie niektórych badań specjalistycznych. Ważna jest reakcja rodziców w momencie wykrycia choroby u ich dziecka. Wielu z nich jest przerażonych diagnozą, a wynika to z faktu, że nie posiadają oni wiedzy na temat postępowania w przypadku małoletniego astmatyka. Dlatego rodzice dziecka dotkniętego astmą muszą się wyposażyć w zasób odpowiednich informacji na temat schorzenia. Wiedza rodziców i rozpoczęcie leczenia w odpowiednim momencie mogą zapewnić dziecku życie na podobnym poziomie normalności jak u jego zdrowych rówieśników.
Astma to przede wszystkim powracające napady kaszlu i duszności, utrudniających małemu astmatykowi oddychanie. Objawy astmy oskrzelowej najczęściej pojawiają się w nocy oraz nad ranem, więc to właśnie w tej części doby czujność rodziców powinna być najbardziej wyostrzona. Do rozwoju astmy oskrzelowej u dzieci mogą przyczyniać się alergeny oraz wiele substancji podrażniających, takich jak na przykład dym z papierosów. Dlatego rodzice powinni zrezygnować z palenia tytoniu, przynajmniej w obecności swojej pociechy. Ważne jest również, żeby zadbać o czystość w domu, ponieważ roztocza znajdujące się w pyle kurzowym mogą się okazać bardzo dokuczliwe dla przebiegu choroby. Jednakże przy czyszczeniu mebli nie zaleca się używania silnych środków, które mogą podrażniać oskrzela chorego. Astma bezpośrednio nie jest chorobą dziedziczną, jednak pewna skłonność do zachorowania może być dziedziczona po rodzicach. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dziecka pojawia się w momencie, gdy matka ma bliższy kontakt z czynnikami alergicznymi na niedługi czas przed porodem.
Na dziecko trzeba uważać także w jego pierwszych miesiącach życia, ponieważ obecność alergenów w tym czasie może mieć największe znaczenie dla ewentualnego pojawienia się astmy oskrzelowej.
Więcej informacji : http://www.odetchnijspokojnie.pl/rozpoznanie-astmy-u-dzieci/