Audiobooki – alternatywa dla książek dla młodzieży

0
2434
audiobooki
Czytanie książek przynosi wiele korzyści. Lektury poszerzają wiedzę, relaksują, dają poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu. Pozytywnych czynników wynikających z obcowania z książką jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Czytanie książek dziecku buduje więź, zaspokaja potrzeby emocjonalne malucha, wspiera jego wszechstronny rozwój, kształtuje wyobraźnię i poczucie humoru. Dzieci, które od najmłodszych lat obcują z książkami, będą chciały sięgać po nie przez całe życie.

Czytanie książek dzieciom – kiedy zacząć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ze względu na to, że niemowlę na początku swojego życia dostrzega jedynie kontrastowe barwy, pierwsze książki powinny zawierać czarno-białe obrazki. Plastikowe i kartonowe bajki najlepiej wybierać po około pół roku od narodzin. To właśnie wtedy rodzic może dziecku przekładać kartki książki oraz opisywać, co znajduje się na danej stronie czy naśladować dźwięki wydawane przez zwierzęta znajdujące się na obrazkach. Najważniejsze, aby książki były dostosowane do wieku malucha. Warto sięgać po książki z szeleszczącymi kartkami czy elementami o innej strukturze, które uruchomią wszystkie zmysły dziecka. W wieku przedszkolnym śmiało można sięgnąć po nieco bardziej skomplikowane bajki. Czytając je, warto modelować głosem i odgrywać sceny. Czynność ta powinna być dla malucha czymś przyjemnym, aby ten z chęcią sięgał po kolejne pozycje z domowej biblioteki.

Wybierając książki, zwróćmy uwagę na zawarty w nich przekaz oraz użyty język. Bajka nie może wywołać u malucha lęków.

Wpływ książek na dziecko w wieku szkolnym

Książki mają niebanalny wpływ na rozwój dziecka, nie tylko w okresie niemowlęcym, ale również szkolnym. Czytanie książek poszerza doświadczenia językowe dzieci, rozwija ich słownictwo, a także uczy wyrażać myśli i zrozumieć sposób mówienia innych ludzi. Im bogatszy jest język dziecka, tym lepszą ma ono możliwość sprawnego wyrażenia swojego zdania oraz lepsza jest jego umiejętność werbalizowania potrzeb i uczuć. Samodzielne czytanie książek wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim, aby osiągnąć założony cel.

Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Właśnie dlatego od najmłodszych lat edukacji dzieci uczone są tej zdolności. Czytanie i pisanie należą bowiem do podstawowych warunków koniecznych do tego, aby być aktywnym członkiem społeczeństwa. Najlepiej wyrobić więc chęć czytania za pomocą książek dostosowanych do możliwości oraz poziomu rozwoju najmłodszych.

Zarówno w wieku wczesnoszkolnym, jak i w okresie dojrzewania, czytanie książek jest jednym z najlepszych sposobów na relaks. Na początku edukacji wiele dzieci sięga po lektury szkolne w formie papierowej. W późniejszym czasie nadchodzi jednak pewna przemiana i wiele nastolatków i starszej młodzieży wystrzega się książek jak ognia. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Alternatywą są audiobooki.

Audiobooki – alternatywa w późniejszym wieku

Audiobooki to doskonała alternatywa dla dzieci, które zaczynają się buntować i nie chcą czytać książek. Młodzież coraz częściej zagląda do telefonów, zamiast skupić się na edukacji. Te wykorzystywane są bowiem niemal do wszystkiego. To właśnie tam znajduje się cyfrowy świat nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Telefony można na szczęście wykorzystywać nie tylko do rozrywki, ale także nauki. Audiobooki to książki słuchane. Ich największą zaletą jest to, że można słuchać ich praktycznie wszędzie – również w drodze do szkoły. Wystarczy mieć ze sobą telefon i słuchawki, aby móc zanurzyć się w dobrej literaturze bez konieczności męczenia oczu. Książki słuchane obejmują zarówno lektury, jak i inne treści. Jednym z najpopularniejszych audiobooków w wieku szkolnym jest Żona Modna. Audibook obejmuje dwadzieścia cztery satyry Krasickiego, które obowiązkowe są na poziomie liceum.

Książki spełniają niezwykle ważną rolę w wieku dzieci. Bez względu na to, czy mowa o niemowlętach czy młodzieży szkolnej, kształtują one zmysły i uczą poznawać świat. Bez względu również na to, czy są to książki tradycyjne, czy słuchane w formie audiobooków.

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię