BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

0
772

BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

Rodzice w całkiem naturalnie obawiają się o bezpieczeństwo swego dziecka w czasie jego pobytu w szkole. W końcu oddają tam swoją pociechę na kilka godzin. I niestety czasami dochodzi do wypadków – często z winy samych milusińskich. Dzieci po prostu nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw, na jakie są narażone. W związku z tym znajdują się w miejscach, w których nie powinno ich być, biorą udział w wydarzeniach, które mogą mieć potem przykre skutki.

Wypadki z udziałem dzieci w szkole mają miejsce w salach lekcyjnych, gimnastycznych, na boisku szkolnym, bieżni, na korytarzach, w szatniach… Nie ma złotego środka, nie ma takiego miejsca, w którym jest całkowicie bezpiecznie. Wszystko wszak zależy od inwencji i czasami braku zdrowego rozsądku dzieci. Najczęstszymi urazami, jakie maluchy wynoszą z takich wypadków, są oczywiście złamania i zwichnięcia kończyn. Niezbyt przyjemne i długotrwałe w leczeniu (gips nosi się zwykle sześć tygodni).

Pamiętajmy jednak, że czasami to nie nasza pociecha była w stu procentach odpowiedzialna za swój wypadek. Czasami zdarza się, że za takie przykre wydarzenie odpowiada stan kiepski techniczny budynku szkoły. Da się w niektórych placówkach zauważyć brak osłon na grzejniki centralnego ogrzewania. W salach gimnastycznych może brakować osłon na lampy. Czasami drabinki są w złym stanie, albo boisko pokryte jest nieodpowiednim podłożem.

Rodzice powinni także pamiętać, że bezpieczeństwo dziecka w szkole jest sprawą naprawdę poważną. Wiemy, że przede wszystkim jest to miejsce nauki. Pamiętajmy jednak, że mają tam miejsce wydarzenia obecne i w naszym dorosłym życiu. Dziecko może być w szkole narażone na kradzież rzeczy osobistych – czy to w pracowni, czy w szatni. Może być obiektem zastraszania przez starszych uczniów, wymuszania pieniędzy czy przedmiotów. Wydaje się, że skutecznym rozwiązaniem jest stały monitoring pracowni, szatni, korytarzy. Wielu dyrektorów szkół decyduje się na takie rozwiązanie. Kamery zapobiegają ponadto dewastacji, rejestrują wchodzących i wychodzących z budynku (w ten sposób do szkoły nie dostaną się niepowołane osoby, dilerzy narkotykowi). Można w porę wyłapać naganne zachowania uczniów, takie jak popychanie, poszturchiwanie, plucie itd.

Ważne jest także wychowywanie dzieci w trosce o ich bezpieczeństwo. Już od najmłodszych lat powinniśmy je uczyć odpowiednich postaw i umiejętności koniecznych, aby zapobiegać wypadkom. Musimy także skupić się na wpajaniu maluchom zasad współżycia w grupie, odpowiedzialności za kolegów i oczywiście siebie.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci