TOMEK W KRAINIE KANGURÓW. A. Szklarski.

0
566

 

Które dziecko nie marzy o dalekich podróżach, poznawaniu nowych ludzi, odkrywaniu tajemniczych lądów? Myślę, że i niektórzy dorośli po cichutku wracają do takich dziecięcych westchnień. Dlatego w biblioteczce naszego potomka bezwzględnie powinna zagościć seria książek Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim i jego przygodach.

Szklarski przywiązywał wielką wagę do realiów przyrodniczych swych utworów. Każdą informację, która miała być zamieszczona w książce, sprawdzał wielokrotnie i w różnych źródłach. Co ciekawe sam raczej nie należał do typu wędrowca. Większość informacji zdobywał czytając książki i czasopisma (na przykład NATIONAL GEOGRAPHIC ). Niezwykle w tym pomocna okazała się znajomość – ponoć czterech – języków obcych. Na niechęć do wypraw w obce kraje w znaczący sposób wpłynął stan zdrowia pisarza, który przeżył trudy II wojny światowej. Był jednak w Egipcie. Materiały do książek, rekwizyty, wszelkiego rodzaju pomoce przywoziła Szklarskiemu ze swych wypraw jego żona, która kochała podróże i podzielała pasję męża.

TOMEK W KRAINIE KANGURÓW to pierwsza część cyklu powieściowego opowiadającego o przygodach Tomka Wilmowskiego w najbardziej egzotycznych krainach świata. Badacze twórczości pisarza podpowiadają, że jednak pierwsze wzmianki o dzielnym chłopcu pojawiają się już w powieści z 1948 roku, TOMEK W TARAPATACH. Nie jest ona jednak oficjalnie włączona do serii.

Kim jest tajemniczy Tomek? Na pewno nie agentem CBA. To uczeń IV klasy gimnazjum w Warszawie – sympatyczny, rozgarnięty, z głową pełną pomysłów. Jego matka zmarła, a ojciec zmuszony był przebywać poza granicami kraju. Angażował się bowiem w działalność patriotyczną, wymierzoną przeciw zaborcom (akcja powieści toczy się w 1902 roku) i musiał uciekać obawiając się reperkusji.

Pewnego dnia do mieszkania ciotki przybył niespodziewany gość, Jan Smuga, przyjaciel ojca Tomka. Powiedział, że zabiera chłopca na spotkanie z tatą, aby potem mogli wspólnie popłynąć do Australii. Po co aż tak daleko? I dlaczego akurat do Australii? Okazało się, że panowie pracują dla firmy, która zajmuje się dostarczaniem dzikich zwierząt do ogrodów zoologicznych na całym świecie. Teraz celem były australijskie kangury.

Tomek realizuje swoje marzenia o dalekich podróżach. Już na statku uczy się strzelać ze sztucera. W jednym z portów spotyka wróżbitę, który przepowiada mu, że chłopiec coś znajdzie i zyska nowego przyjaciela. Co dalej? Tomek musi wykazać się odwagą i uratować pana Smugę – strzela do tygrysa, który uciekł z klatki. Na stałym lądzie poznaje kulturę Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii. Dostaje się też w środek burzy piaskowej… To tylko niektóre zdarzenia, których uczestnikiem był nasz bohater. Jest o czym czytać!

Cykl opowieści o Tomku obejmuje powieści:

  • TOMEK W KRAINIE KANGURÓW.
  • TOMEK NA CZARNYM LĄDZIE.
  • TOMEK NA WOJENNEJ ŚCIEŻCE.
  • TOMEK NA TROPACH YETI.
  • TAJEMNICZA WYPRAWA TOMKA.
  • TOMEK WŚRÓD ŁOWCÓW GŁÓW.
  • TOMEK U ŹRÓDEŁ AMAZONKI.
  • TOMEK W GRAN CHACO.
  • TOMEK W GROBOWCACH FARAONÓW ( ta powieść pozostała w rękopisie, autor nie zdążył jej dokończyć przed śmiercią. Redakcją książki zajął się Adam Zelga w 1993 roku).

 

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię