Cholestaza ciążowa, czyli choroba wątroby to stosunkowo rzadka nieprawidłowość, ale dość niebezpieczna, dlatego warto znać jej objawy oraz reagować w sytuacji, gdy symptomy mogą wskazywać właśnie na tą jednostkę chorobową. To bardzo ważne, by nie dopuścić do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla płodu, ponieważ nieleczona cholestaza ciążowa może powodować przedwczesny poród, krwotok poporodowy oraz stanowi realne zagrożenie dla życia dziecka.
Cholestaza ciążowa, czyli co?
Cholestaza ciążowa to schorzenie typowe dla przyszłych mam, inaczej nazywane wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych, WCC. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono około 4% wszystkich przyszłych mam.
Kto jest szczególnie narażony?
Cholestaza ciążowa to nieprawidłowość występująca najczęściej rodzinnie. Można mieć do niej skłonność genetyczną. Jest związana z działaniem dwóch hormonów – estrogenu i progesteronu.
Gdy dochodzi do maksymalnego stężenia tych hormonów, objawy cholestazy mogą być największe – najczęściej problem pojawia się w trzecim trymestrze. Wtedy wątroba może mieć problem, by poradzić sobie z hormonami i dochodzi do wewnątrzwątrobowego zastoju żółci, stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem dla matki i dla rozwijającego się dziecka – dlatego należy reagować.
Jak objawia się cholestaza ciążowa?
Jeśli jesteś około 25 tygodnia ciąży i od kilku dni odczuwasz swędzenie rąk i nóg, uczucie to jest uporczywe i przeszkadza Ci w normalnym funkcjonowania, powinno to wzbudzić Twoją uwagę.
Jeśli przykre symptomy towarzyszą Ci niezmiennie od kilku dni, nasilają się szczególnie wieczorami, mogą utrudniać nocny spoczynek i zaczynają obejmować twarz, szyje, tułów – jest to już wystarczający powód, by szybko zgłosić się do lekarza.
Cholestazie ciążowej mogą towarzyszyć też inne objawy – najczęściej są to mdłości, wymioty czy utrata łaknienia.
Szybkie rozpoznanie
W przypadku cholestazy ciążowej bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie. W Polsce diagnozuje się ją u 4% przyszłych mam.
Najprościej rozpoznać cholestazę poprzez przeprowadzenie prób wątrobowych, czyli prostych badań krwi. Jeśli wyniki wskażą na podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i obecnych enzymów przyczyna może leżeć w poważnym uszkodzeniu wątroby.
Jak leczy się cholestazę ciążową?
Skuteczne leczenie cholestazy ciążowej poprzedzają szczegółowe badania, które pozwalają stwierdzić, że przyczyną jest właśnie cholestaza.
Kluczowa dla poprawy stanu przyszłej mamy i dziecka jest prowadzenie zdrowej, zblinasowanej diety. Należy unikać ciężkostrawnych, smażonych posiłków. Wszystko należy poddawać obróbce cieplnej – wskazane jest gotowanie także owoców i warzyw, by możliwie ułatwić układowi pokarmowemu trawienie. Posiłki powinny przebiegać w spokojnej atmosferze, każdy kęs starannie i powoli być żuty, to pozwoli zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości.
Przede wszystkim lekarz w takiej sytuacji zaleca wypoczynek psychiczny i fizyczny oraz stosowanie leków. Najczęściej zapisuje się sterydy oraz kroplówki z witaminą C. Poza tym kluczowe jest regularne kontrolowanie stanu dziecka, lekarz sprawdza to podczas systematycznie wykonywanych badań KTG oraz w trakcie badań laboratoryjnych.
Autor artykułu: Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Więcej na temat cholestazy ciążowej znaleźć można tutaj. Kliknij i przeczytaj! |