Ciąża pojedyncza a ciąża mnoga – podobieństwa i różnice

0
1281

Jedno dziecko to wielkie szczęście, dwoje dzieci to jeszcze więcej szczęścia, niekiedy zdarza się jednak, że dzieci za jednym razem przychodzi troje lub czworo, wówczas szczęście osiąga swoje apogeum. Na czym polega ciąża pojedyncza, a na czym ciąża mnoga oraz jak w jednym i drugim przypadku wygląda poród? Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziecie poniżej!

Ciąża, czyli od poczęcia do porodu

Ciąża to trwający 40 tygodni, czy licząc na bardziej znaną metodą, trwający 9 miesięcy okres, podczas którego w organizmie matki rozwija się organizm dziecka. To nieodłączny element procesu rozmnażania, czyli reprodukcji. Rozpoczyna się zapłodnieniem, polegającym połączeniu żeńskiej komórki jajowej z męską komórką plemnikową. Taka zapłodniona komórka, określana zygotą, dzieli się, tworząc zarodek i właśnie z niego rozwija się płód. Kończy się z kolei porodem stanowiącym przyjście dziecka na świat. Wylicza się ciążę pojedynczą – gdy matka oczekuje jednego dziecka oraz ciążę mnogą – gdy matka oczekuje dwoje lub więcej dzieci.

Ciąża pojedyncza

Ciąża pojedyncza to dziewięciomiesięczny okres, podczas którego w organizmie matki rozwija się jedno dziecko. Ciąża pojedyncza powstaje przez połączenie z komórką jajową jednego spośród milionów plemników i utworzenie zygoty. W wyniku takiego połączenia powstaje jedno dziecko.

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga to dziewięciomiesięczny okres, podczas którego w organizmie matki rozwija się dwoje lub więcej dzieci. Ciąża mnoga powstaje przez połączenie z komórką jajową jednego spośród milionów plemników i podzielenie się jednej zygoty na dwie zygoty lub poprzez połączenie dwóch spośród milionów plemników z wyjątkowo występującymi dwoma komórkami jajowymi i utworzenie dwóch zygot. W pierwszym przypadku powstają bliźnięta jednojajowe, a w drugim przypadku powstają bliźnięta dwujajowe. Oczywiście tak jak istnieje możliwość powstania bliźniąt a nie jedynaka, tak też istnieje możliwość powstania trojaczków, czworaczków i innych wieloraczków, a nie tylko bliźniąt.

Poród, czyli przyjście na świat

Poród polega na wydaniu na świat dziecka przez matkę. Stanowi on zwieńczenie okresu ciąży. Poród może odbywać się siłami natury, gdy matka samoczynnie rodzi dziecko, ale nie musi. Poród bowiem może odbywać się też poprzez cesarskie cięcie, to znaczy przez zabieg chirurgiczny, w ramach którego wyjmuje się dziecko z ciała kobiety. Wylicza się poród pojedynczy – gdy matka rodzi jedno dziecko oraz poród mnogi – gdy matka rodzi dwoje lub więcej dzieci.

Poród pojedynczy

Poród pojedynczy to wydanie na świat przez matkę jednego dziecka. Kobieta przeważnie rodzi siłami natury, chyba że występuje zagrożenie życia i zdrowia dla matki lub dziecka, wówczas przeprowadza się cesarskie cięcie. Dziecko wychodzi z brzucha matki głową lub pośladkami, w wypadku innego położenia wydobywa się je operacyjnie.

Poród mnogi

Poród mnogi to wydanie na świat przez matkę dwoje lub więcej dzieci. Kobieta przeważnie rodzi przez cesarskie cięcie, ewentualnie pierwsze z dzieci rodzi siłami natury. Zdarza się jednak, że kobieta rodzi jedno i drugie z bliźniąt siłami natury, jednak następuje to w krótkim odstępie czasowym. Dzieci wychodzą z brzucha matki głową lub pośladkami, w wypadku innego położenia wydobywa się je operacyjnie.

GS
Więcej interesujących informacji na temat ciąży, macierzyństwa oraz wychowywania dzieci znajdziesz na: www.babyboom.pl/blog.html.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię