Czym są potówki i jak sobie z nimi poradzić?

0
1458

Małe dzieci są szczególnie narażone na różnego rodzaju choroby. Jednym z nich są potówki. Szacuje się, że przeciętnie każdy maluch, chociaż raz w swoim życiu miał to schorzenie. Czym zatem są potówki i jak je wyleczyć?

Dla wielu mam, termin jest znany. Potówki to inaczej małe krostki wypełnione białawym lub przezroczystym płynem. Nie są duże, zazwyczaj przyjmują wielkość łebka od szpilki. Z medycznego punktu widzenia jest to schorzenie gruczołów potowych, które polega na zatrzymywaniu potu w organizmie. Cały płyn magazynuje się przy wylotach gruczołów potowych, dlatego potówki są tak łatwo zauważalne. Niektórym mogą kojarzyć się z trądzikiem, który występuje w okresie dojrzewania. Jednak tutaj mamy do czynienia z całym ciałem a nie tylko z twarzą czy szyją a płyn, który wypełnia krostki to pot a nie sebum. Zazwyczaj potówki występują tam gdzie znajduje się największe skupisko samych gruczołów, czyli w pachwinach, pod pachami, pod włosami czy na karku. Zdecydowanie rzadziej można je spotkać na rękach czy nogach. Jak zostało wspomniane wcześniej, potówki są łatwe do zauważenia nie tylko ze względu na swoja czerwoną, krostkową strukturę, ale również na zwyczaj gromadzenia się w skupiska.

Co ciekawe, maluch czasami sam powiadamia opiekunów, że ma potówki. Częstymi objawami jest płacz, marudność, niepokój oraz chęć drapania się. Ostatni objaw jest związany z pieczeniem i swędzeniem, jakie są odczuwane podczas potówek.

Jakie są przyczyny potówek?

Wszystko związane jest gruczołami potowymi. W wyniku ich zatkania, pot nie ma możliwości wydostania się z organizmu. Pozostaje w kanałach a jego obecność jest widoczna w postaci krostek. Inną przyczyną występowania potówek jest zbyt wysoka temperatura otoczenia i bardzo duża wilgotność powietrza. W wyniku takich warunków, gruczoły zwyczajnie tracą możliwość schładzania ciała.Występowanie potówek zaburza naturalny poziom nawodnienia organizmu. Dlatego warto mieć w pogotowiu butelkę do karmienia z wodą lub mlekiem, gdy maluszek będzie wykazywał chęć napicia się czegoś.

Najczęstsza przyczyną potówek u niemowlaków leży jednak w niewykształconej zdolności do pocenia się. Organizm malucha a co za tym idzie jego wszystkie funkcje i organy nie są jeszcze w pełni przyzwyczajone do nowych zadań i nie posiadają pełnej zdolności do ich wykonania. W wyniku tego potówki dotykają praktycznie wszystkie niemowlaki. Z tą sytuacją wiąże się również fakt, że niemowlaki są zbyt ciepło ubierane lub leżą na nieprzemakalnych podkładach, które blokują przepływ powietrza. Ten stan rzeczy podwyższa temperaturę ciała i zwiększa ryzyko powstania potówek.

Postępowanie przy potówkach

Rodzice mogą w szybki i łatwy sposób wykryć przyczynę powstania potówek. Pierwsza z nich wiąże się z ubiorem niemowlaka. Wystarczy sprawdzić, czy nie ma wilgotnej skóry. Jeśli tak, powodem było ubranie. W tym wypadku należy całkowicie rozebrać malucha, tak, aby ciało samo się ochłodziło. Warto przygotować kąpiel maluszkowi. W wyniku przegrzania na skórze gromadzą się duże ilości bakterii i drobnoustrojów, które bardzo szybko się namnażają. Kąpiel zniweluje ryzyko ich rozwoju. Po umyciu niemowlaka, należy założyć mu lekkie ubranka z przewiewnej tkaniny, np. bawełny lub położyć go na prześcieradle lub ręczniku. Czasami pocenie się jest spowodowane warunkami panującymi w pokoju malca. Warto sprawdzić, czy nie jest w nim duszno lub za gorąco (optymalna temperatura wynosi poniżej 22oC).

Jeśli chcemy szybko zareagować na zauważone krosty, można umyć skórę przy pomocy letniej wody. Zamiast tłustego olejku, który może zatkać pory, można użyć naparu z ziół. Jednak trzeba mieć na uwadze, że niektóre zioła mogą uczulać i nie są przeznaczone dla dzieci podatnych na alergię.

Popularne zioła stosowane do przemywania to tymianek o działaniu przeciwbakteryjnym, nagietek, który dezynfekuje i rumianek o właściwościach przeciwzapalnych. Samo przemywanie czy kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10 minut. Podczas wycierania, nie należy pocierać skóry, tylko delikatnie dotykać i opukiwać ręcznikiem.

Odpowiednie preparaty

W przypadku wystąpienia potówek powinno się zrezygnować z tłustych środków, które mogą spotęgować występowanie krostek. Odpadają oliwki, kremy czy balsamy. Na potówkę najbardziej sprawdzona jest zasypka lub puder, który zawiera 5-10 % kwasu borowego. W przypadku silnej potówki lub zwiększonych objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Większość przypadków jest łagodna i zazwyczaj mija po kilku dniach. Bardzo rzadko potówki powodują stan zapalny. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do powstania głębokich ran, które są trudniejsze w leczeniu i wymagają użycia silnych leków. Jednak, aby dokładnie wykluczyć inne przyczyny, warto zasięgnąć porady lekarza.

Artykuł napisany we współpracy z magazynem internetowym codziennosc.eu

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię