Czym są zabawki edukacyjne i jak wpływają na rozwój Twojego dziecka?

0
1998
Życie codzienne małych dzieci opiera się głównie na śnie i zabawie. Dorośli często zazdroszczą im beztroski i uśmiechu na twarzy, wywołanego prozaicznymi sprawami i odkrywaniem rzeczywistości. Pierwsze lata życia dziecka to także okres kluczowy dla jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Szkolne metody nauczania nie wchodzą jednak w grę, gdy maluszek nie rozumie dobrze wszystkich słów i sam nie potrafi wyrazić myśli. Czy jest jakiś inny sposób? Jak połączyć zabawę z edukacją?

Zabawki a rozwój dziecka od 6 do 12 miesiąca życia

Zabawa może być pierwszym w życiu dziecka szkoleniem. Nawet najmłodsze dzieci mogą nauczyć się dzięki zabawkom, jak korzystać ze swoich narządów i zmysłów. Takie maluszki są najbardziej ciekawe świata. Poznają otaczającą ich rzeczywistość, początkowo wodząc wzrokiem za przedmiotami, później ucząc się je utrzymać w rączkach, a w końcu opanowując technikę potrząsania zabawką czy przekładania jej z ręki do ręki. Na początkowym etapie życia sprawdzają się interaktywne karuzele, wydające dźwięki lub świecące na kolorowo, montowane do łóżeczka dziecka i migocące nad jego główką. Dzięki nim pociecha rozwija koordynację wzrokowo – ruchową.

Starsze dzieciaczki zaczynają próbować swoich sił w gaworzeniu. Coraz więcej rozumieją też z tego, co mówią do nich rodzice. Inwestycja w interaktywne zabawki, takie jak mówiące misie pluszowe czy plastikowe roboty, może pomoc dziecku nauczyć się nowych określeń, a nawet poznać pierwsze słowa w językach obcych!

Układanka dla dzieci dostępna na stronie mazakzabawki.pl

Zabawki interaktywne na roczek

Roczne pociechy maja już zdecydowanie lepszą świadomość własnego ciała i pracują nad koordynacją ruchową. To dobry czas, by rozwinąć posiadane już zdolności. Włącza się też kreatywne myślenie. Warto pozwolić dziecku na wykazanie się swoimi zdolnościami! Jak?

Dzieci od zawsze uwielbiają robić babki z piasku. Domową wersją jest natomiast budowanie z ciastoliny. Taka zabawa pokazuje, że prace manualne mogą być przyjemne. Przede wszystkim jednak bardzo rozwija wyobraźnię dziecka. Łączy ono kolory, tworzy kształty i uczy obsługi pierwszych urządzeń – foremek i maszynek do ciastoliny.

Ciastolina dostępna na https://www.mazakzabawki.pl/product-pol-41762-Ciastolina-Zestaw-kreatywny-stoliczek-Gazelo.html

Pomocna w rozwoju wyobraźni i kreatywności dziecka jest też muzyka. Dziecko uczy się nie tylko wychwytywać dźwięki, ale też je tworzyć, korzystając z interaktywnych instrumentów. Taka niewinna zabawa może pomóc rodzicom dostrzec, co podoba się ich dziecku i w czym jest dobre.

Kiedy dziecko nauczy się już raczkować, a w końcu chodzić, może stać się bardzo ruchliwe. Ciekawe świata, z pewnością będzie potrzebowało czegoś, co pomoże spożytkować energię. Rodzice nie zawsze jednak będą mogli zabrać je na spacer. Dobrą alternatywą okazuje się konik na biegunach. Z kolei do nauki cierpliwości mimo wiecznej chęci odkrywania, przydadzą się puzzle, klocki i układanki.

Zabawka manualna dla pociechy w wieku 2-4 lat

Starsze dzieci potrafią nie tylko zauważyć więcej niż młodsze, ale też coraz lepiej rozumieją informacje, jakie do nich docierają. Potrafią być krok w krok za dorosłymi, obserwując ich zachowania i codzienne czynności. Czują się też już na tyle pewne swojego ciała i możliwości, że chcą robić to, co ukochany opiekun. W wypadku dzieci w wieku powyżej 2 lat sprawdzą się więc zabawkowe sprzęty AGD. Najbardziej popularne są bezpieczne zabawkowe garnki, kuchenki mikrofalowe, piecyki czy miksery. W asortymencie znaleźć można także pralki, maszyny do szycia czy odkurzacze. Tego typu zabawki wprowadzają dzieci w normalne życie. Pokazują, że codzienne obowiązki mogą być przyjemną zabawą.

Edukacyjny robot Lisek dostępny na mazakzabawki.pl

Wspomniane zabawki zwykle cieszą się głównie zainteresowaniem dziewczynek. Chłopcy mogą jednak liczyć na coś przygotowanego specjalnie dla nich – zestawy do majsterkowania. Te złożone z wielu elementów mini warsztaty wykonane są z materiałów bezpiecznych dla maluchów. Uczą je dokładności i kreatywnego myślenia. Dzięki zaznajomieniu dzieci z narzędziami, będą one wiedziały, do czego służą ich pierwowzory i nie będą używały ich w niewłaściwy sposób, co mogłoby wyrządzić im krzywdę.

Zabawki edukacyjne dla starszaków

Starsze dzieci zwykle są bardziej wymagające. Interesują się tym, czego nie znają – dawnymi wydarzeniami, nieudomowionymi zwierzętami czy bardziej skomplikowanymi urządzeniami. Interaktywne zabawki dla dzieci, takie jak komputerki, modele maszyn i dinozaurów do składania czy gry manualne dla dzieci, uczące je podstaw chemii czy fizyki – to tylko początek długiej listy zabawek uwielbianych przez starsze pociechy!
Starszaki mają też większą wyobraźnię i wiedzą, że nie wszystko można robić z zabawkami. Dzięki takiej świadomości, mogą bawić się nawet zestawami zawierającymi drobne elementy. Modele statków, samolotów, czy biżuteria do składania mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Uczą precyzji, cierpliwości i ciekawości świata.

Nauka poprzez zabawę to doskonały wstęp do dorosłego życia. W dobie rozwiniętej techniki łatwo zainteresować dziecko telefonem, tabletem czy telewizorem – niestety nie wyjdzie mu to na korzyść. Znacznie lepiej więc zainwestować w coś, co sprawi mu radość i nauczy nowych umiejętności.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zabawek kreatywnych dostępną na stronie sklep z zabawkami Mazak.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię