Pojawienie się małego dziecka w domu niesie ze sobą wiele zmian, na które musimy być gotowi. Wcześniejsze przystosowanie domu do potrzeb malucha może być nieocenione, gdyż według badań aż 70% wypadków dzieci do 5 roku życia ma miejsce właśnie w domu. Jak zatem zadbać o nasz dom, aby był bezpieczny dla dziecka, zwłaszcza jeśli uwielbiamy nowoczesny design, szkło i otwarte przestrzenie? Czy trzeba rezygnować z piękna, gdy pojawi się w naszym życiu dziecko?
Szkło we wnętrzu tworzy piękne iluzje optyczne, nadaje przestrzeni lekkości, jest nowoczesne i designerskie. Nowoczesne projekty chętnie sięgają po tego rodzaju materiał, który może wydawać się szczególnie niebezpieczny dla małego dziecka, które dopiero uczy się chodzić, chce wszystkiego dotknąć, spróbować i poznawać otaczający go świat. Możemy jednak przyjrzeć się naszemu domowi i stworzyć z niego miejsce piękne i bezpieczne dla każdego malucha, niezależnie od ilości elementów wykonanych ze szkła.
Kuchenne wypadki
W kuchni największe zagrożenie płynie z gorących elementów takich jak piekarnik czy kuchenka, które mogą spowodować oparzenia u dziecka. Jedynym wyjściem jest pilnowanie naszej latorośli, by nie dotykała piekarnika ani rozgrzanej płyty.
Jeśli posiadamy panele szklane lub szklane blaty, których może dotykać dziecko, powinny przede wszystkim być wykonane z hartowanego szkła. Warto przypomnieć o tym, że różni się od zwykłego szkła tym, że jest bardziej sprężyste i wytrzymałe mechanicznie. Co za tym idzie jest bezpieczniejsze, gdyż trudniej go rozbić, a po uszkodzeniu rozpada się na drobne niekaleczące dziecko kawałki.
Skok na płytką wodę
W łazience głównym zagrożeniem są drzwi prysznicowe, zwłaszcza jeśli kabina prysznicowa była wykonywana na zamówienie i nie posiada typowych elementów aluminiowych wokół szkła. Gdy dziecko jest małe najczęściej pomagamy mu w kąpieli, dlatego nie musimy obawiać się skaleczeń. Warto przyjrzeć się tylko krawędzi szkła, czy jest ona odpowiednio wykończona, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy.
Ważną rolę odgrywają również lustra, które rozwijają w dziecku ciekawość świata i dają świadomość własnego, zmieniającego się z czasem wyglądu. Aby lustro było bezpieczne, możemy postarać się o podklejenie go specjalną folią, która zatrzyma kawałki na swoim miejscu w razie rozbicia tafli.
Codzienne otoczenie dziecka
Niezależnie czy mamy na myśli sypialnię, salon czy naszą pracownię, głównym elementem szklanym, na który mogą natrafić dzieci są szklane drzwi czy okna. Dziecko raczej nie uderzy się w okno, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że biegając między pokojami trafi na zamknięte lub niedomknięte szklane drzwi. Najlepiej wybrać model, który posiada grafikę na szkle, aby dziecko mogło je w prosty sposób zidentyfikować. Tradycyjne drzwi szklane czy drzwi szklane przesuwne są pięknym elementem wnętrza, z którego nie trzeba wcale rezygnować wraz z pojawieniem się malucha. Oczywiście powinny być wykonane ze szkła hartowanego, które pozwoli nam spać spokojnie.
We wnętrzach mogą pojawiać się również szklane meble, które mogą być rzeczywiście nieco niebezpieczne dla małego dziecka. Jeśli posiadamy wysoką zabudową szklaną, szklane meblościanki etc. powinniśmy postarać się o zamocowanie ich do ściany, aby meble nie mogły przewrócić się na dziecko. Jeśli posiadamy mniejsze elementy szklane takie jak stoliki czy półki, powinniśmy przyjrzeć się ich rogom. Ostre rogi w zetknięciu z główką dziecka skończą się na pogotowiu. Stłuczenia oraz uderzenia o mebel zdarzają się bardzo często, dlatego warto zadbać o to, aby był to mebel bezpieczny, stabilny i posiadający nieostre krawędzie. Dodatkowo, aby zabezpieczyć szklane meble przed przesuwaniem, możemy podkleić je specjalnymi podkładkami.
Szklaną balustradę możemy zabezpieczyć dla dziecka mocując u góry specjalny materiał np. filc, na którym dziecko będzie mogło zatrzymać swoją rączkę. Jeśli obawiamy się upadku dziecka ze schodów, najlepiej zamontować zwykłą barierkę i starać się zawsze pomagać mu przy schodzeniu z piętra, gdyż upadki z wysokości mogą być naprawdę tragiczne w skutkach.
Szkło może być bezpieczne
Wraz z pojawieniem się naszego potomka w domu, musimy przyjrzeć się wszystkim elementom, które mogą narażać jego zdrowie. Jeśli zastanawiamy się nad tym, co jest dla niego szczególnie niebezpieczne, możemy zniżyć się do jego poziomu i zacząć raczkować. Brzmi nieco absurdalnie, ale w ten sposób przekonamy się w 100%, co może stać się z niektórymi przedmiotami znajdującymi się na poziomie niższym niż nasz własny, w końcu maluch nie osiąga od razu 170 cm wzrostu. Najczęstszymi urazami jakich doświadczają dzieci są upadki, oparzenia i zatrucia, dlatego warto przyjrzeć się wszystkim przedmiotom i miejscom, do których może dotrzeć dziecko. Najgroźniejsze są upadki z wysokości, dlatego nie zapominajmy przede wszystkim o zabezpieczeniu schodów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Świat Szkła, która zajmuje się produkcją mebli szklanych, balustrad szklanych oraz innych elementów ze szkła, które sprawią, że wnętrze nabierze nowoczesnego i pięknego wyglądu.