Wole tarczycy, to zazwyczaj jeden z efektów niedoboru lub braku jodu w organizmie, objawiający się widocznym powiększeniem gruczołu tarczycy. Wole tarczycowe, po ich wykryciu, podlegają ścisłej obserwacji przez lekarza.
Najczęściej stosuje się w ich leczeniu środki farmakologiczne, głównie te zawierające tyroksynę, wstrzykiwanie alkoholu etylowego do mniejszych, punktowych zmian lub zabiegi operacyjne (szczególnie w przypadku wykrycia w tarczycy nowotworu złośliwego). Istnieje jednak szereg nie angażujących lekarzy i medykamentów sposobów, które mogą wspomóc leczenie tej przypadłości lub chociaż złagodzić jej objawy. Wśród nich warto jest wspomnieć o odpowiednio zbilansowanej diecie, zastosowaniu w leczeniu ziół lub też o wyjeździe leczniczym nad morze.
Zmiana diety
W przypadku pojawienia się woli tarczycy, należy zastanowić się nad zmianą dotychczasowej diety. Istnieje bowiem szereg artykułów spożywczych, które mają szczególne działanie wolotwórcze. Z diety warto jest wykluczyć takie artykuły spożywcze, jak: kapusta, kalafior, brukselka, fasola, groch, soja i orzeszki ziemne. Hamują one bowiem wychwytywanie jodu przez tarczycę czego skutkiem jest powstawanie woli tarczycy. Należy przy tym jednocześnie pamiętać o częstym stosowaniu do przyprawiania posiłków soli jodowanej oraz produktów bogatych w jod, wśród których warto jest wyróżnić przede wszystkim ryby morskie (jak dorsz, łosoś, makrela i śledź) oraz owoce morza.
Preparaty z roślin morskich
W leczeniu woli tarczycy pomocne może być także spożywanie różnego rodzaju preparatów z roślin morskich. Szczególnie warto jest spróbować leczenia morszczynem pęcherzykowatym.
Morszczyn pęcherzykowaty to naturalne źródło jodu. Ten glon morski po zebraniu i osuszeniu trafia do sklepów zielarskich. Jego przyrządzenie polega na sporządzeniu wywaru, który po przecedzeniu można spożyć jak zupę. Taki wywar w skuteczny sposób pobudza pracę tarczycy umożliwiając pozbycie się widocznych zmian w postaci woli.
Wyjazd nad morze
Wśród jednego z „domowych sposobów” leczenia woli tarczycy, w przypadku gdy są one efektem jej niedoczynności, warto jest wymienić także wyjazd nad morze. Morskie powietrze jest bowiem bogate w jod, który stymuluje wydzielanie hormonu tarczycy. Badania wskazują, że stężenie jodu w powietrzu na terenach nadmorskich jest często kilka razy większe niż w głębi kontynentu. Nad morze szczególnie warto jest wybrać się jesienią. Jodu nad morzem jest bowiem najwięcej podczas pogody sztormowej, która często występuje o tej porze roku.
Domowe, a lekarskie sposoby leczenia woli tarczycy
Należy pamiętać o tym, że domowe sposoby leczenia woli tarczycy powinny jedynie wspomagać, a nie zastępować inne metody leczenia. Stosowanie wyłącznie domowych metod może się skończyć poważnymi konsekwencjami dla naszego organizmu, dlatego zalecane jest w toku leczenia okresowe kontaktowanie się z lekarzem. Nigdy bowiem nie jesteśmy w stanie w samodzielny sposób określić, czy w konkretnym przypadku lepszych rezultatów nie przyniesie stosowanie większej ilości środków farmakologicznych lub też przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Artykuł powstał przy współpracy z magazynem medycznym MedicineMAG źródłem wiedzy i artykułów medycznych oraz poradach zdrowotnych.
Wyroznia sie takze wole naczyniowe . Mozna mowic o nim wtedy, gdy lekarz podczas badania tarczycy odnotowuje wzmozony przeplyw naczyniowy i wyczuwa jego drzenie. Wole naczyniowe jest charakterystyczne dla choroby Gravesa-Basedowa.