Energia elektryczna bez tajemnic – 3. edycja RWE Power Box

0
1104

Jak nauczyć dziecko podstawowych zasad fizyki? Jak opowiedzieć mu o energii elektrycznej i pokazać innowacyjne metody jej pozyskiwania? Jest to zadanie przede wszystkim dla nauczycieli. A nic tak nie wpaja wiedzy i uczy postrzegania świata, jak samodzielnie przeprowadzane doświadczenia. Muszą jednak być ciekawe i zachęcać ucznia do myślenia. Już w lutym 2015 roku rusza kolejna, bo trzecia edycja unikatowego programu edukacyjnego RWE Power Box.

Jak zrobić elektrownię słoneczną?

Nauka w szkole nie musi być nudna. Poprzez odpowiednio dobrane doświadczenia i aktywne nauczanie, uczniowie nie tylko szybciej przyswoją potrzebną im wiedzę teoretyczną, ale też żywo zainteresują się konkretnym tematem i dziedziną. W aktywnym nauczaniu chodzi bowiem nie tylko o przyswajanie suchej wiedzy, lecz zarażenie ucznia potrzebą pogłębiania praktycznej strony nauki. Takie możliwości daje nauka wraz ze specjalnie zaprojektowanymi zestawami doświadczalnymi, dzięki którym uczniowie z klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych skonstruują elektrownię słoneczną i wiatrową, a nawet samochód zasilany energią elektryczną. Zestawy RWE Power Box są zbudowane w taki sposób, by uczniowie mogli eksperymentować na różne sposoby. Jest to też zachęta do wymyślenia własnych doświadczeń, które nie tylko pomogą zrozumieć zasady działania energii elektrycznej, ale również zainspirują do dalszych eksperymentów z zakresu pozyskiwania energii. Praca z zestawem może być przeprowadzana na lekcjach przedmiotów przyrodniczych oraz ścisłych i technicznych.

Impuls dla nauczycieli

Od metod nauczania, jakie przyjmują nauczyciele zależy stopnień przyswajania wiedzy oraz zainteresowanie ucznia przedmiotem. Poprzez aktywne nauczanie i wkomponowanie w nie ciekawych doświadczeń, nauczyciel ma szansę zyskać również ogromne uznanie w oczach uczniów. Dzięki takim programom, jak RWE Power Box nauczyciel ma szanse ich zaciekawić. Dodatkowo czynny udział w programie biorą nauczyciele, którzy zgłosili swoje szkoły do uczestnictwa. Wezmą oni udział w warsztatach prowadzonych przez animatorów Centrum Nauki Kopernik, na których dowiedzą się, jak wykorzystywać zestawy RWE Power Box na lekcjach oraz jakie eksperymenty można dzięki nim przeprowadzać.

O programie RWE Power Box

Program RWE Power Box powstał dzięki Fundacji RWE w Polsce oraz Centrum Nauki Kopernika.  W pierwszej edycji programu wzięło udział ponad 60 szkół podstawowych w Warszawie. Kolejna edycja to około 40 szkół w Malborku i powiecie suwalskim. W każdej edycji programu kilka tysięcy dzieci skorzystało z zestawów, jako elementu czynnej nauki o wykorzystaniu i gospodarowaniu energią. Trzecia edycja, do której zgłoszenia przyjmowane są od 7 stycznia 2015 roku, obejmie większy obszar, ponieważ zestawy trafią do szkół podstawowych i gimnazjów w Elblągu, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię