Termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Czasu do narodzin maleństwa zostało niewiele, dlatego warto przygotować się na jego przyjście najlepiej jak się da. Nie tylko ułatwi nam to opiekę nad dzieckiem przez pierwsze dni, ale również nauczy organizacji i pokaże, co tak naprawdę potrzebne jest maluchowi. Najlepszym do tego sposobem jest przygotowanie wyprawki dla dziecka. Każdy zestaw najpotrzebniejszych rzeczy dla nowonarodzonego malucha jest inny, ale istnieje lista przedmiotów, która nie może zostać pominięta podczas szykowania torby do szpitala.
Organizacja rzeczy
Najlepiej wyprawkę dla dziecka pakować zgodnie z zasadą mówiącą, że najczęściej wykorzystywane rzeczy powinny znaleźć się na wierzchu. Takie ułożenie ułatwi opiekę nad dzieckiem i przyśpieszy, np. przebieranie czy zabiegi pielęgnacyjne przy dz. Podczas planowania warto zastanowić się, co będzie najpotrzebniejsze.
Na pierwszy ogień idą ubranka dla maluszka, czyli wszelkiego rodzaju śpioszki czy kaftaniki. Nie można zapomnieć o przygotowaniu pieluszek. Łatwy dostęp do pampersów pozwoli szybciej zareagować na płacz dziecka.
Dobrym pomysłem jest stosowanie pieluszek wielorazowego użytku. Wykonane z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy bambus są antyalergiczne i niezwykle przyjemne w dotyku. Warto się w nie zaopatrzyć, jako dodatek do zwykłych pampersów i stosować w bardziej gorące dni.
Niezbędnym dodatkiem, który zawsze powinien być pod ręka jest również kocyk lub rożek, który otula maluszka w chłodniejsze dni i ułatwia zasypianie.
Dla przyszłych mam, które rodzą jesienią albo zimą, warto zabrać ze sobą lekką, bawełnianą czapeczkę i skarpetki, które ochronią przed zimnem.
Wybór ubrań ma znaczenie
Każda rzecz jest inna i nie chodzi tu o wzór czy kolor. W przypadku ubranek dla dzieci mamy szerokie pole do wyboru między kaftanikami, pajacami czy śpioszkami. Które z nich jest najodpowiedniejsze dla nowonarodzonego dziecka?
Odpowiedź jest prosta – takie, które będzie wygodne zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Bez dodatkowych zapięć w postaci klipsów czy metalowych zatrzasków. Nowonarodzone dziecko leży przez pierwsze miesiące swojego życia. Dlatego też w grę nie wchodzą szczególnie ubranka zawierające zapięcia na plecach, które powodują dodatkowy dyskomfort.
Jeśli chodzi o wygodę mamy, warto pamiętać, że maluszek będzie wymagał częstych karmień i przewijania. Zapięcia na pleckach utrudniają przebieranie i zdejmowanie ubranek. Dlatego też warto zainwestować w praktyczne rozwiązanie w postaci dziecięcego body i połączyć go z pajacem. Takie zestawienie ubranek jest o wiele łatwiejsze w obsłudze przez mamę i przyjemniejsze dla dziecka. Jeśli zależy nam na dodatkowej szybkości podczas zmiany pieluszek, można zamiast pajaca postawić na lekkie i nieuciskające spodenki z gumką.
Czapeczki, skarpetki i niedrapki
Tak naprawdę czapeczka przydaje się głównie w pierwszych dniach po porodzie. Wszystko wiąże się utraty ciepła. Nowonarodzone dzieci bardzo szybko tracą temperaturę, przez co ich organizm ulega wychłodzeniu. Stosowanie czapeczki i skarpetek pomaga zredukować ilość ciepła odpływającego z ciała. Często prewencyjnie stosuje się czapeczkę również po kąpieli.
Z kolei niedrapki, czyli niemowlęce rękawiczki, przydają się w szpitalu. Małym dzieciom mają tendencję do częstego i niekontrolowanego drapania się. W takiej sytuacji przydają się właśnie niedrapki, które chronią przez infekcjami czy przypadkowymi zadrapaniami.
Środki pielęgnacyjne
Same rzeczy nie wystarczą w odpowiedniej pielęgnacji maluszka. Aby wyeliminować ryzyko zakażeń i zapewnić odpowiednią czystość, trzeba również stosować różnego rodzaju kosmetyki dla dziecka. Do najczęściej używanych należą chusteczki nawilżające, które skutecznie oczyszczą rączki, buźkę czy pupę noworodka. Najlepiej wybierać, te, które nie zawierają alkoholu. Dobrą alternatywą są chusteczki do demakijażu. Większość z nich nie posiada w składzie alkoholu, ale warto przed zakupem upewnić się, co do jego braku.
W codziennej opiece i pielęgnacji nad nowonarodzonym dzieckiem przydaje się również krem, który natłuszcza skórę dziecka i chroni przed oparzeniami.
Pakowanie na ostatnią chwilę
Torbę dla dziecka powinno się przygotować około miesiąc przed porodem.Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Nie warto zostawiać pakowania torby na ostatnią chwilę. Przygotowane ubranka powinno się również dwukrotnie wyprać i wyprasować przed włożeniem do torby.