Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

1
905

Nie każdy chyba zdaje sobie sprawę, że dzieci rodzą się ze wszystkimi zębami. Nie widać ich, ponieważ są ukryte w dziąsłach. Zaczynają się wyrzynać dopiero około szóstego miesiąca życia. Pomimo, że mleczne zęby będą służyć dzieciom tylko przez kilka lat, należy o nie dbać od samego początku.

Jak dbać o pierwsze zęby?

Dbanie o uzębienia dziecka w pierwszych latach jego życia, ma duży wpływ nie tylko na stan zębów mlecznych, ale również zębów stałych. Dlatego ważne jest, aby przemywać jamę ustną dziecka, jeszcze zanim pojawią się w niej pierwsze zęby. Mimo, że są one niewidoczne, to ich zawiązki znajdujące się pod dziąsłami potrzebują odpowiednich warunków do prawidłowego i zdrowego rozwoju. Stomatolodzy dziecięcy zalecają, aby od samego początku regularnie przemywać dziąsła dziecka mokrym gazikiem. Najlepiej dwa razy dziennie. Dzięki temu usuniemy znajdujące się w buzi niemowlaka resztki pokarmu oraz bakterie. Takie czyszczenie jamy ustnej należy stosować do momentu, dopóki nie wyjdzie pierwszy ząb. Kilka dni po jego pojawieniu się należy zacząć stosować szczoteczkę do zębów.

Jaką wybrać szczoteczkę i pastę do zębów?

Pierwsza szczoteczka do mycia zębów dziecka powinna mieć bardzo miękkie i delikatne włosie. Może to być specjalna szczoteczka zakładana na palec lub mniejsza wersja zwykłej szczoteczki. Zęby należy myć w sposób delikatny, aby nie sprawić dziecku bólu i nie uszkodzić szkliwa. Przez pierwsze dni po wyrżnięciu się zębów zaleca się myć je samą wodą lub roztworem z rumianku. Kiedy dziecko przyzwyczai się już do szczoteczki, można zacząć nakładać na nią pastę do zębów. Nie należy przesadzać z jej ilością- powinna to być kulka wielkości ziarnka grochu. Należy pamiętać także o dobraniu pasty do wieku dziecka. Dla najmłodszych dzieci dostępne są pasty z minimalną zawartością fluoru. Szkliwo zębów mlecznych jest bardzo cienkie i delikatne. Odpowiednia dawka fluoru utwardzi zęby oraz ochroni je przed próchnicą. Po szczotkowaniu dobrze jest przetrzeć zęby dziecka czystą gazą, aby usunąć z nich pozostałości pasty.

Naucz dziecko dbać o zęby

Rodzice mają bardzo duży wpływ na zdrowie jamy ustnej dziecka. To oni od początku dbają o jej higienę i uczą dziecko jak prawidłowo dbać o zęby. To również oni powinni zabrać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty. Dziecko powinno pójść do gabinetu stomatologicznego zaraz po pojawieniu się pierwszych mleczaków. Lekarz sprawdzi stan uzębienia maluszka oraz przekaże rodzicom wskazówki dotyczące higieny i diety dziecka. Wszystkie zalecenia trzeba później przekazać dorastającemu dziecku. Dzięki temu będzie mogło samo czuwać nad prawidłowym stanem zębów. Należy również regularnie zabierać dziecko na wizyty kontrolne do dentysty. Dzięki temu wykształcimy w nim nawyk, który w przyszłości przyniesie pozytywne skutki.

Mycie zębów powinno być dla dziecka przyjemnością oraz czymś naturalnym. Rodzice powinni zadbać o prawidłową edukację i nie poddawać się, nawet jeśli na początku maluch odmawia współpracy. Dzięki konsekwencji zęby dziecka będą zdrowe, a to jest przecież najważniejsze.

Znieczulenia stomatologiczne i ich rodzaje

Często pacjenci gabinetów stomatologicznych ze strachem dzwonią do, aby umówić się na kolejną wizytę. Wynika to oczywiście z dyskomfortu, jaki wiąże się nawet z najmniejszą ingerencją w tkankę zęba. Znakomita większość bardziej boi się igieł, dlatego nawet przy leczeniu endodontycznym woli znieść ból usuwania kanałów niż ten wiążący się z wstrzyknięciem znieczulenia.

Znieczulenia u dentysty

W niektórych przypadkach lekarz nie ma innego wyjścia jak właśnie podanie pacjentowi znieczulenia. Może to być na przykład chirurg szczękowy, zmagający się z ekstrakcją zęba mądrości lub zwykły stomatolog, który tylko poprzez leczenie kanałowe może go uratować. Wielu pacjentów, kiedy tylko słyszy lekarza pytającego o to, czy chce poddać się znieczuleniu, energicznie kręci głową. Strzykawki to coś, czego boją się nie tylko dzieci, ale również znakomita część dorosłych. Mało kto wie jednak, że anestezja u stomatologa nie musi wiązać się tylko z igłą i dodatkowym bólem.

Rodzaje znieczuleń stomatologicznych

W wielu dobrych, nowocześnie wyposażonych gabinetach dentystycznych, pacjent ma do wyboru różnego rodzaju znieczulenia. Najczęściej stosowane są środki, które znieczulają miejscowo. W celu osiągnięcia pożądanego efektu, lekarz może na przykład użyć kilku rodzajów znieczulenia. Niektórzy dentyści, nauczeni doświadczeniem i tym, jak pacjent reaguje na igłę, podają je strzykawką bezigłową. Jest to jednak dobre rozwiązanie tylko czasami, ponieważ w ten sposób środek wprowadzany jest dość płytko, sięga maksymalnie do 5 milimetrów wgłąb tkanek. Dlatego czasem po prostu nie da się uniknąć tradycyjnej metody. Do znieczuleń miejscowych zalicza się także te pod postacią różnego rodzaju kremów, aerozoli i plastrów. Głównie stosowane są one jednak na dziąsło pacjenta przed wbiciem igły, aby nie odczuwał on związanego z tym dyskomfortu. Ostatnimi czasy częściej wykorzystuje się znieczulenie prądem. Polega ono na tym, iż do jamy ustnej pacjenta wprowadza się dwie elektrody, a następnie poraża dziąsło prądem. W wyniku tego nerw, który przewodził ból do mózgu, zostaje pozbawiony tych właściwości. Można powiedzieć, że jest on tymczasowo odłączony.

Czasem jednak specjaliści mają do czynienia z tak zwanymi trudnymi pacjentami. Odmawiają oni wyrażenia zgody na podanie jakiegokolwiek środka znieczulającego. Strach jest w nich tak głęboko zakorzeniony i są oni tak uparci, że nie zdają sobie sprawy z komplikacji, jakie mogą wystąpić, jeśli lekarz w danym momencie nie przeprowadzi leczenia. W takich sytuacjach, zdarzających się bardzo rzadko, lekarz stomatolog może zastosować znieczulenie ogólne. Ze względu na ryzyko, które się z nim wiąże, przy tego typu zabiegu zawsze powinien być obecny anestezjolog. Jest to więc bardziej kosztowny sposób znieczulenia, na który tak naprawdę traci się pół dnia, ponieważ tyle potrzeba pacjentowi, aby mógł w pełni dojść do siebie po narkozie.

Trzeba pamiętać, żeby zawsze przed podaniem znieczulenia powiedzieć lekarzowi o przeciwwskazaniach do niego. Może to być na przykład ostra niewydolność oddechowa czy krążeniowa lub problemy z krzepnięciem krwi. Specjalista powinien dobrać taki rodzaj znieczulenia, który będzie najbardziej odpowiedni dla pacjenta.

Angelika Szejn
Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z poradni DENTeam z Częstochowie.

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Trzeba dbać o małe ząbki już od momentu kiedy się pojawią, a jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę trzeba wybrać się do dentysty, najlepiej takiego który ma dobre podejście do dzieci i potrafi je leczyć bezstresowo. http://www.nowygabinet.pl/index.php/sim/2562-kasa-fiskalna-w-praktyce-stomatologicznej.html
    Zwykle trzeba iść do gabinetu prywatnego więc warto pamiętać że teraz premiowaną branżą Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów są nadal stomatolodzy i lekarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię