Jak leczyć zrosty?
Zrosty pooperacyjne są nieprawidłowymi pasmami tkanki bliznowatej, które połączyły ze sobą pętle jelita ze ścianą jamy brzusznej lub też innymi narządami wewnętrznymi. Mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne, przez co konieczne jest podjęcie stosownego leczenia. Jednak równie ważna jest profilaktyka przeciw zrostom.
Przyczyny powstawania zrostów pooperacyjnych
Dostępny w aptekach online hylobarrier gel-endo jest niezwykle skutecznym produktem w profilaktyce przeciw zrostom. Zrosty mogą pojawić się po zabiegu, gdy na powierzchni narządów dojdzie do rozwoju stanu zapalnego. Jednak zarówno stan zapalny, jak i formowanie się blizny są naturalnymi elementami zdrowienia. Zrosty pojawiają się po bardzo różnych zabiegach operacyjnych, zarówno w formie laparoskopowej, jak i tradycyjnej. Może to być na przykład usunięcie woreczka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, lub rozcięcia otrzewnej. Natomiast zrosty rzadziej powstają w wyniku pozostawienia ciał obcych w polu operacyjnym jak na przykład gaza czy szew. Jednak zgodnie ze stanem statystycznym nawet 80% pacjentów doznało zrostów wskutek operacji.
Objawy zrostów
Bardzo często zrosty pojawiają się na jelitach jako powikłanie po operacji. Zaczynają się one tworzyć w jamie brzusznej nawet kilka dni po zakończonym zabiegu operacyjnym, jednak pozostają bezobjawowe przez następnych kilka miesięcy lub nawet lat. Mogą jednak w konsekwencji stanowić przyczynę niedrożności układu pokarmowego. Bardzo często dochodzi do tego w przypadku wystąpienia zrostów po operacji wyrostka robaczkowego. W prawidłowych warunkach jelita poruszają się swobodnie w jamie brzusznej, dzięki obecności bardzo cienkiej warstwy płynu. Natomiast kiedy dojdzie do pojawienia się zrostów, naturalna perystaltyka jelit jest ograniczona. Może dojść również do sytuacji, kiedy jelito skręci się wokół zrostu. Powoduje to jednocześnie zamknięcie światła jelita, co oznacza jego niedrożność oraz niedokrwienie. Jednak zrosty po zabiegach operacyjnych pojawiają się także w wielu innych miejscach, na przykład:
- zrosty miednicy – dotyczą narządów znajdujących się w miednicy, na przykład macica, jajowody, pęcherz moczowy. Występują po zabiegach ginekologicznych;
- zrosty po operacji serca – rozwijają się między blaszkami osierdzia otaczającymi serce.
Bezpośrednim objawem zrostów może być ból brzucha, który jest zmienny, jednak narasta z czasem, nudności, wzdęcie brzucha oraz wymioty. Cechą charakterystyczną może być także brak oddawania stolca.
Leczenie zrostów powstałych po operacji
Nie istnieją sposoby domowe na leczenie zrostów. Najskuteczniejsza okazuje się ponowna operacja. Dotyczy ona w szczególności pacjentów z niedrożnością oraz przewlekłym zespołem bólowym. Jest ona przeprowadzona w sposób klasyczny lub laparoskopowy. Natomiast można stosować także środki przeciwdziałające powstawaniu zrostów. Najskuteczniejszym jest kwas hialuronowy. Tworzy on naturalną barierę, przeciwdziałającą powstawaniu zrostów. Kwas ten nakładany jest po zakończonym zabiegu operacyjnym przez chirurga. Warto stosować go zwłaszcza u pacjentów najbardziej narażonych na pojawienie się zrostów, a także u pacjentek po zabiegach ginekologicznych.