Jak przygotować dziecko do egzaminu 8 klasisty z matematyki?

0
544

Egzamin z matematyki ósmoklasisty to test, do którego uczniowie przystępują pod koniec ósmej klasy. Ma on na celu sprawdzenie uczniów pod kątem znajomości matematyki. Jak przygotować się do tego ważnego dnia? Jak pokonać strach przed testem? Podpowiadamy!

Kiedy odbędzie się egzamin 8 klasisty z matematyki w 2022 roku?

Egzamin z matematyki w ósmej klasie jest ważnym krokiem milowym w edukacji uczniów. Jest to obowiązkowy test, który obejmuje wszystkie obszary wiedzy i umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w szkole średniej. Egzamin sprawdza wiedzę uczniów z podstaw matematyki oraz umiejętności potrzebne do dalszej edukacji. Trwa 100 minut, natomiast w szczególnych wypadkach, czas ten może zostać wydłużony do 150 minut.

Egzamin 8 klasisty z matematyki składa się z dwóch części: jedna część sprawdza wiedzę ogólną, a druga część sprawdza wiedzę szczegółową. Pierwsza część składa się z pytań wielokrotnego wyboru, podczas gdy druga zawiera bardziej złożone problemy, które wymagają wykonania obliczeń i sprawdzają umiejętności rozwiązywania problemów.

Egzamin z matematyki to tylko jedna z części sprawdzenia poziomu wiedzy uczniów kończących ósmą klasę. Pierwszego dnia uczniowie zmagają się z językiem polskim, egzamin z matematyki zostanie przeprowadzony drugiego dnia. Natomiast trzeciego, ostatniego dnia odbywają się testy z języka obcego nowożytnego. Jest to istny maraton egzaminacyjny, przez który muszą przejść młode osoby. Od wyników, jakie uzyskają w tych dniach, zależeć będzie do jakiej szkoły średniej zostaną przyjęci, co może mieć bezpośredni wpływ na ich dalszą edukację. Jest więc o co walczyć. Jak przygotować się do tych ważnych dni? Podpowiadamy w dalszej części artykułu!

Jak przygotować się do egzaminu z matematyki w ósmej klasie?

Matematyka to przedmiot, z którym zmaga się wielu uczniów. Trudno się jej nauczyć, wymaga dużo cierpliwości i praktyki, aby ją zrozumieć. Jest jednak kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, aby przygotować się do egzaminu z matematyki, będąc w ósmej klasie. Wielu uczniów boi się matematyki, ponieważ uważają, że jest zbyt skomplikowana. Najczęściej jest to jednak strach przed nieznanym. Najlepszą strategią do nauki jest przygotowanie solidnego planu.

Plan nauki to zestaw kroków, które pomogą Ci przygotować się do nadchodzącego egzaminu. Aby odnieść sukces, ważne jest, abyś postępował zgodnie z założonymi punktami. Przede wszystkim nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę. Dobry plan to taki, który zakłada odpowiednią ilość czasu potrzebną do opanowania materiału, ale także do jego powtórzenia. Miej to na uwadze i ułóż plan tak, aby zapewniał spełnienie tych dwóch warunków. Czymś, o czym zapomina część uczniów podczas nauki, są przerwy. Nikt nie jest robotem i każdy z nas potrzebuje chwili rozrywki i oderwania od codziennych obowiązków. Nie zapominaj o tym, zbyt rygorystycznie ułożony plan będzie Cię tylko zniechęcać do dalszej nauki. 

Opanowanie całego materiału z matematyki ze szkoły podstawowej jest niemożliwe w jeden miesiąc. Bądź systematyczny w swoich działaniach i planuj zadania z wyprzedzeniem. Matematyka to jedna z najciekawszych i najbardziej złożonych dziedzin na świecie. Jest to również obszar, w którym każdego dnia możesz dowiedzieć się więcej, a na każdym kroku dowiesz się również, że pojawiają się nowe wyzwania.

Praktyka ponad wszystko. Matematyka to złożony przedmiot i nie nauczysz się go, wyłącznie czytając wzory. Tutaj potrzebna jest praktyka. Przykładowe zadania, arkusze i testy to niezbędne zasoby, które pomogą wzmocnić Twoje umiejętności. Im więcej ich rozwiążesz, tym lepiej. Rozwiązywanie przykładowych testów ma wiele zalet, ale głównym powodem, dla którego warto to robić, jest lepsze zrozumienie formy egzaminu ósmoklasisty. Pytania z poprzednich lat często są bardzo podobne do siebie. W ten sposób wyćwiczysz sobie pewien schemat rozwiązywania zadań. Pamiętaj, nie musisz być mistrzem, ale dzięki praktyce możesz się nim stać. Na rynku dostępnych jest wiele zasobów, z których możesz pozyskać przykładowe arkusze egzaminacyjne – podręczniki, księgarnia szkolna, internet lub zapisując się na kurs do egzaminu 8 klasisty z matematyki. Im więcej praktyki, tym lepiej.

Kolejnym filarem do skutecznej nauki jest robienie notatek. Pozwalają zapamiętać to, co czytasz i nawiązywać połączenia między różnymi informacjami. Kiedy uczysz się z książek, łatwo zapomnieć o tym, co przeczytałeś, ponieważ treść może być przytłaczająca i napisana niezrozumiałym językiem. Robiąc notatki własnymi słowami, możesz mieć pewność, że powtórzenie takiego materiału będzie dużo bardziej przyjemne niż ponowne czytanie rozdziału w książce. Robienie notatek pozwala skoncentrować się na tym, czego się uczysz. Pomaga również w nawiązywaniu połączeń między różnymi tematami, co pomoże Ci w budowaniu mocnych podstaw wiedzy. Dzięki notatkom łatwiej jest stworzyć mapę informacji. Pamiętaj, że notatki nie muszą być być wyłącznie zbiorem słów. Wykorzystuj kolory, symbole wykresy – wszystko co pomoże Ci zapamiętać materiał do egzaminu.

Jak pozbyć się lęku przed następnym egzaminem?

Niepokój przed egzaminem jest normalny, ale nie powinien być tak duży, że staje się wyniszczający. Ważne jest, aby nie dopuścić do tego, aby ten niepokój przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Egzamin 8 klasisty z matematyki to ważny dzień natomiast nie decyduje o całym życiu. Jeśli podwinie Ci się noga, świat się na tym nie kończy. Jeden egzamin nie określa tego, jaką jesteś osobą. Dlatego nie przejmuj się nadmiernie tym dniem i staraj się zachować spokój.

Partnerem artykułu jest strona giganciedukacji.edu.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię