Jak skutecznie się uczyć?

0
733

W szkole i na studiach co chwilę pojawia się jakiś nowy materiał do nauczenia i do zaliczenia. Czasami coś przychodzi bardzo łatwo, wystarczy godzinka i cały materiał jest w głowie, a czasami można ślęczeć nad jednym tekstem godzinami i nie rozumieć zdanie, które chwilę temu się przeczytało. Za to wszystko odpowiedzialna jest koncentracja.

Rytm intelektualny dnia

Każdy ma swoją ulubioną porę do nauki. Jedni są rannymi ptaszkami, wstają o świcie i zakuwają, inni wolą nocne wkuwanie, bo wtedy wchodzi im najlepiej. Jednak w ciągu dnia są wyże i niże fizjologicznej sprawności umysłu. Najlepszą koncentrację możemy osiągnąć w godzinach od 7 do 11, albo od  16 do 20. W innych porach nasz mózg nie chce pracować tak jak byśmy sobie tego oczekiwali. Ale co najważniejsze to znaleźć odpowiednią porę dla siebie i wyciągać z niej jak najwięcej.

Początek i koniec

Nasz umysł nie chce pracować na tym samym poziomie cały czas. Zwyczajnie bez naszego pozwolenia robi sobie przerwy. Nasz umysł koncentruje się mocno na początku i na końcu zadania, dlatego też kiedy się uczysz, ucz się najważniejszych rzeczy na początku lub na końcu, środek zostaw na mniej ważne fakty. Pomocne w tym są przerwy, mniej więcej co 40 minut, ale nie na dłużej niż na 10 minut. Jeśli oderwiesz się na dłużej od nauki, będzie Ci bardzo ciężko skoncentrować się na nowo. Nie siedź na siłę przy książkach, w naturalny sposób po 40 minutach wkuwania Twoja koncentracja spada. Godzina nauki bez przerwy przynosi bardzo małe efekty.

Jedna rzecz naraz

Codziennie masz setki obowiązków do wykonania. Zazwyczaj robisz to wszystko w określonej przez siebie kolejności. Skończysz jedno zadanie, zaczynasz drugie. W innym przypadku wszystko zaczyna wypadać Ci z rąk i nie jesteś w stanie skończyć żadnego zadania. Tak samo jest w przypadku nauki. Jeśli kujesz jedną rzecz, nie zaczynaj w tym czasie innej. Jesteś skoncentrowany na danym przedmiocie, Twój mózg szczególnie wyłapuje rzeczy, które są już dla niego chociaż trochę znajome i nie chce koncentrować się na czymś zupełnie innym i nowym.

Posprzątaj otoczenie

Każdy kto siada do żmudnej nauki szuka sobie najpierw wymówek i rozpraszaczy. Kubek, który stoi od tygodnia niezauważony na biurku zaczyna nagle strasznie przeszkadzać. Zauważa się unoszący się kurz w powietrzu, który nagle trzeba zetrzeć z wszystkich mebli. Okna myte na ostatnie święta właśnie w chwili, w której siadasz przy biurku zaczynają drażnić. Z naturą nie wygrasz, musisz je właśnie w tej chwili umyć. Gdy zbliżają się egzaminy i sesja, posprzątaj całe swoje mieszkanie i utrzymuj je w czystości, tak żeby nic Cię nie rozpraszało. Jeśli uporządkujesz swoje otoczenie, to Twoja głowa też stanie się bardziej spokojna i skłonna do nauki.

Efekt Mozarta

Każdy ma jakąś muzykę, przy której najbardziej lubi się uczyć. I o ile Twój ulubiony szybki pop, czy głośny metal pobudzi Cię do działania, tak przy wkuwaniu może kompletnie Cię rozpraszać. Okazuje się, że bardzo pomocny w koncentracji jest Mozart i jego utwory w tempie allegro, które odpowiada biciu serca, co pozytywnie wpływa na relaks i stan koncentracji

Michał Zaporski
Artykuł został przygotowany na podstawie wymiennik.com

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię