Jak uczyć się słówek – 5 praktycznych sposobów

0
1470
Nauka słówek w języku obcym jest tym, co spędza sen z powiek zarówno nowicjuszy, jak i tych uczniów czy kursantów, którzy pewną ich pulę już opanowali, ale muszą zasób swojego słownictwa rozbudowywać. Wspominając czasy szkolne, zwykle postrzegamy ją jako żmudną, nudną i zwykle niezbyt efektywną. Zwykle polegała na przygotowaniu listy słów z konkretnej dziedziny i wkuwaniu ich na pamięć. Kiedy już wydawało nam się, że je znamy, przygotowywaliśmy kolejną listę, ale podejmowane po jakimś czasie próby przypomnienia sobie tych wcześniejszych spełzały na niczym. Tylko nieliczni z nas mieli więcej szczęścia.

Obecnie metoda ta uważana jest za przestarzałą, a jej miejsce zajmują nowe. Czy są bardziej skuteczne? Zwykle tak – dzięki nim możemy zapamiętywać słówka szybciej, ale przede wszystkim bardziej efektywnie. To dzięki temu, że polegają na bezmyślnym powtarzaniu, ale aktywizują mózg ucznia. Należy pamiętać, że to właśnie znajomość słów jest kluczową dla umiejętności posługiwania się językiem obcym. Oczywiście nie wystarczy, aby dostać się na Oxford, ale daje dobrą podstawę dla zdobywania kolejnych szczytów. Jakie są więc te nowoczesne metody? Jak się uczyć skutecznie i bez większego wysiłku? Oto 5 praktycznych technik.

karteczki post-it

Mapa myśli

Zaczniemy od zaprezentowania Wam bardzo fajnej metody, która jednak nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona. A szkoda, bowiem jest wyjątkowo skuteczna. Sposób ten opiera się na stworzeniu tak zwanej mapy myśli. Do wykonania tego zadania potrzebna jest pusta kartka papieru oraz kilka kolorowych pisaków. W centrum kartki zapisać należy temat czy tytuł oraz prosty rysunek obrazujący go. Następnie narysuj kilka odchodzących od niego „gałęzi”, a na ich końcach zapisz hasła kojarzące się z tematem. Do każdego dodaj symboliczną grafikę.

Od każdego hasła poprowadź kolejne rozgałęzienia ze słowami i grafiką na końcu – i tak dalej, i tak dalej. Dzięki temu powstanie skomplikowana sieć skojarzeń. Stosuj różne kolory i style oraz wielkości czcionek, nie zapomnij też o rysowaniu symboli, znaczków i ikon. Jeśli na kartce zabraknie miejsca na Twoje kolejne myśli, w odpowiednim miejscu doklej następną.

Poszczególne słowa zapisuj oczywiście w języku angielskim, regularnie analizuj i oglądaj swoją mapę, dopisuj kolejne hasła, przy okazji starając się zapamiętywać zapisane słowa. Mapę możesz stworzyć również dla idiomów oraz wyrażeń używanych w różnorodnych okolicznościach. To skuteczna nauka każdego języka obcego, ale przyda się również w innych okolicznościach – na przykład kiedy chcesz nauczyć się nazwisk i dzieł wielkich poetów z konkretnej epoki czy jakichkolwiek innych zagadnień.

Fiszki

niezwykle przydatne w nauce języków obcych. Mają postać małych karteczek, zapisanych obustronnie – na jednej stronie zapisane jest słowo lub wyrażenie w języku polskim, na drugiej natomiast jego znaczenie po angielsku (lub w innym języku). Obydwie strony opatrzone są grafiką ilustrującą dane słowo oraz jego przykładowym użyciem w wyrażeniu.

Naucz się języka z fiszek do angielskiego – Jak to zrobić? To bardzo proste – wystarczy mieć specjalne pudełko z pięcioma przegródkami. Zestaw fiszek umieszczamy w pierwszej przegródce i rozpoczynamy naukę (zawsze od strony zawierającej słowo po polsku). Kiedy zapamiętamy słowo, odkładamy fiszkę do drugiej przegródki. Jeśli nie – zostaje ona w pierwszej. Powtarzamy również słowa z drugiej przegródki i albo odkładamy fiszkę do trzeciej, albo wraca ona do pierwszej.

Metoda ta ma na celu wykonanie takiej ilości powtórzeń, aby nauka słówek przyniosła oczekiwany efekt. W ten sposób możecie uczyć się słówek, odmiany czasowników, idiomów i wyrażeń. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw fiszek.

Karteczki post-it

Warto uczyć się słówek także z pomocą kolorowych karteczek samoprzylepnych. Jak je wykorzystać do nauki języka angielskiego? To bardzo proste. Przygotuj plik karteczek, mogą być w różnych kolorach, i na każdej z nich napisz wyraz lub wyrażenie, które chcesz zapamiętać. Teraz obklej swoimi karteczkami cały dom – przyklej je na lustrze, na szafie, na oknie, drzwiach wejściowych, ścianach czy lodówce.

Karteczki to przydatne narzędzie do nauki języka, ale trzeba pamiętać o tym, aby raz na kilka dni zmieniać umiejscowienie karteczek, bowiem mózg szybko się do nich przyzwyczaja i przestaje zauważać ich obecność.

Naukę słówek dla początkujących za pomocą karteczek można również przeprowadzić nieco innym sposobem – karteczkę opisującą przedmiot trzeba przykleić na tym właśnie przedmiocie. Ta metoda pozwoli szybko skojarzyć słowo z konkretnym obiektem, meblem czy innym elementem wyposażenia.

słówka po angielsku

Śpiewaj ulubione przeboje

Któż z nas nie kocha śpiewać piosenek wraz ze swoimi ulubionymi wykonawcami? To świetny sposób nauki słówek, ale trzeba wiedzieć jak to robić aby był skuteczny. Otóż największą trudność sprawia konieczność wychwycenia z tekstu poszczególnych słów – zwykle dla wokalisty język angielski jest jego językiem ojczystym, albo też śpiewak dzięki wieloletniej wprawie posługuje się nim bardzo swobodnie. Tak czy inaczej – tekst śpiewany jest w naturalnym tempie, a więc dość szybko i bez wyraźnego podkreślania każdego ze słów.

Aby więc pomóc sobie w nauce słówek, warto znaleźć tłumaczenie swoich ulubionych szlagierów na język polski i dopiero wtedy zacząć śpiewać. Śpiewamy oczywiście z pomocą oryginalnego tekstu, aby nauczyć się wymawiać poszczególne słówka. Kiedy któreś jest dla nas niezrozumiałe, sięgamy do tłumaczenia.

Dlaczego ta metoda zasługuje na t, aby ją stosować? Z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze, jest przyjemna, a to już połowa sukcesu. Po drugie, ułatwia zapamiętywanie słówek poprzez ich powtarzanie jako elementu w ciągu zdania. A po trzecie (choć wcale nie ostatnie) – wymawiamy słówka dokładnie tak jak wokalista, a więc naturalnie i bez wysiłku uczymy się ich prawidłowego brzmienia.

Oglądaj seriale

Oglądając filmy czy seriale poznasz mnóstwo nowych słówek, i to z różnych dziedzin. Możesz wybierać pozycje o tematyce medycznej, detektywistycznej, prawniczej i wielu innych. Ta metoda nauki słówek ma wiele zalet, ale przede wszystkim (podobnie jak w przypadku śpiewania piosenek) pozwala uczyć się nie tylko słówek, ale także całych zwrotów i wyrażeń w ich naturalnym brzmieniu. Warto sięgnąć po pomoce dydaktyczne aby łatwiej zrozumieć sens padających wypowiedzi. Tutaj świetnie sprawdzą się rozmaite słowniki angielsko – polskie, polsko angielskie.

Jak się uczyć oglądając seriale i firmy? Wystarczy tylko wyłączyć lektora, a zamiast niego włączyć napisy po angielsku – dzięki temu będziesz nie tylko słyszał, ale i widział poszczególne słówka. To doskonała metoda ich poznawania, ale także ćwiczenia akcentu i wymowy. Jak widzisz nawet oglądanie telewizji może mieć wartość edukacyjną, trzeba tylko wiedzieć jak połączyć przyjemne z pożytecznym.

Pamiętaj, że trzeba uczyć się słówek regularnie – nawet najlepsza metoda nie zastąpi systematycznych ćwiczeń, powtórek i prób. Wybierz więc metodę, która wydaje Ci się najlepsza i ćwicz codziennie, choćby tylko po pół godziny.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię