Rodzice małych dzieci bacznie obserwują skórę swoich maluszków. Niestety niemowlaki bardzo często mają spore problemy z jej zdrowiem. W czasie życia płodowego skóra jest cały czas nawilżana przez wody płodowe, po porodzie skóra wciąż się rozwija i przekształca, musi jednak dostosować się do warunków zupełnie nowego środowiska. W przypadku niektórych dzieci łączy się to z pojawieniem się przejściowych problemów, większych i mniejszych, które czasem mogą prowadzić do egzemy.
Egzema u niemowląt
Większość maluszków ma jakieś problemy skórne tuż po narodzinach. Dzieci mogą mieć na przykład trądzik niemowlęcy, który samoistnie ustępuje najczęściej po kilku lub kilkunastu dniach, nie jest objawem choroby, lecz zupełnie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Czasami u maluszków można również obserwować łuszczącą się skórę dłoni lub stóp, albo ciemieniuchę, która pojawia się na główce dziecka. Z tego typu problemami również muszą radzić sobie rodzice noworodków i niemowlaków. Najtrudniejszym przypadkiem jest jednak egzema. Trzeba ją odpowiednio zdiagnozować, a następnie podjąć działania, dzięki którym skóra dziecka będzie mniej zaogniona, a ono samo będzie odczuwało mniejszy dyskomfort.
Czym jest egzema
Egzema to inaczej atopowe zapalenie skóry, objawiające się pojawieniem się sporej wielkości suchych i zaczerwienionych placków na skórze, które początkowo można zauważyć głównie na buzi dziecka, a dokładnie na jego policzkach. Wraz z rozwijaniem się choroby, zaczerwieniona skóra zaczyna się łuszczyć, a zmiany obejmują nowe miejsca.
Egzema może zatem pojawić się na całej buzi, a także na innych częściach ciała. Łuszcząca się skóra swędzi, dziecko bardzo często jest rozdrażnione, niespokojne, bo świąd jest dla niego nieprzyjemnym i trudnym uczuciem. Jeżeli dziecko zaczyna drapać skórę, może dojść do pojawienia się miejscowo ranek, które niestety bardzo trudno się goją. Dlatego właśnie tak ważne jest to, by szybko udać się z niemowlęciem do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie (najczęściej maści, również te sterydowe).
Diagnoza i leczenie egzemy
W przypadku zauważenia objawów egzemy, należy udać się z maluszkiem do lekarza alergologa lub dermatologa, wcześniej można skonsultować się z pediatrą lub położną. Jeżeli zmiany są stosunkowo łagodne i nie postępują, a w łagodzeniu stanów skóry pomaga zwykła toaleta, na przykład mycie dziecka w odpowiednich preparatach nawilżających i natłuszczających skórę, to dobry znak. Jeżeli jednak wciąż pojawiają się nowe zmiany, niezbędne będą inne działania, na przykład zwrócenie wiekszej uwagi na dietę matki karmiącej piersią. Poza tym warto poszukać alergenów w otoczeniu dziecka.
Czasami mogą nimi być na przykład proszek lub płyn do prania, albo kosmetyki, którymi mama pielęgnuje swoją skórę, a z którymi dziecko ma pośrednio kontakt. Poza tym pod lupę trzeba wziąć też pieluszki i chusteczki nawilżone do pupy. W przypadku tak wrażliwej skóry niemowlaka, trzeba zwracać uwagę nawet na takie szczegóły. Poza tym, nawet jeżeli nasze dziecko nie ma problemów ze skórą, naprawdę warto zainwestować w dobre kosmetyki do kąpieli, a także w odpowiednie środki piorące i czyszczące, których używa się na przykład do dezynfekcji przewijaka. Zawsze im mniej w otoczeniu substancji drażniących skórę dziecka, tym lepiej.
Źródło: http://febumed.pl/jak-leczyc-skore-niemowlecia-z-egzema/