Jaki laptop wybrać dla dziecka? Kilka wskazówek

0
1370
laptop dla dziecka
Korzystanie z komputera może wspierać rozwój edukacyjny, kreatywność, a nawet umiejętności personalne dziecka. Jednak wybór odpowiedniego laptopa dla syna bądź córki może być pewnym wyzwaniem. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Laptop z dotykowym ekranem czy bez?

Wiele zależy od wieku dziecka. Kilkulatek będzie mieć inne potrzeby od nastolatka. Jeśli laptop ma służyć między innymi do rozwoju pasji młodej osoby, to dotykowy ekran w niektórych przypadkach może się znakomicie sprawdzić. Jego przykładowe zastosowania to:

  • Rysowanie i grafika – jeśli Twój nastolatek wykazuje plastyczne zainteresowania, to laptop z dotykowym ekranem umożliwi mu szkicowanie, rysowanie i projektowanie za pomocą specjalnego rysika. W ten sposób zyska większą precyzję niż w przypadku posługiwania się samą myszką;
  • Intuicyjne nawigowanie – wiele dzieci od najmłodszych lat korzysta ze smartfonów. Są więc przyzwyczajone do używania palców do nawigowania po telefonie. W przypadku laptopa również jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy nie ma się pod ręką myszki i nie przepada za korzystaniem z touchpada;
  • Edytowanie zdjęć i filmów – nastolatkowie miewają różne pasje, a niektórymi z nich może być montowanie i edytowanie multimediów. Ekran dotykowy zapewnia dobrą kontrolę nad skalowaniem i przesuwaniem poszczególnych elementów.

Na co zwracać uwagę?

Jeśli poszukujesz laptopa dla kilkulatka, weź pod uwagę to, że takie urządzenie musi być bardziej odporne na uderzenia mechaniczne. Oferta www.komputronik.pl/search-filter/5022/lenovo-thinkpad zawiera ciekawe lenovo thinkpad. Te modele wyróżniają się większą wytrzymałością od przeciętnych laptopów. Do tego ich czas pracy na baterii może sięgać nawet kilkunastu godzin, dzięki czemu urządzenie nie musi być co chwila podłączane do ładowarki. Z tego powodu jest to ciekawe rozwiązanie na dłuższą podróż.

Dodatkowo niektórzy producenci oferują laptopy zaprojektowane z myślą o dzieciach. W urządzeniu znajdują się preinstalowane oprogramowania, które wspierają naukę matematyki, nauk przyrodniczych czy języków obcych.

A może komputer stacjonarny?

Zastanów się również nad tym, czy Twoje dziecko potrzebuje akurat laptopa. Komputer stacjonarny może okazać się bardziej praktycznym wyborem. Przede wszystkim zazwyczaj w tym samym przedziale cenowym jednostka PC będzie mieć mocniejsze komponenty. Mobilność laptopów wiąże się bowiem z pewnymi kompromisami i większymi kosztami.

Do tego komputer stacjonarny jest bardziej wytrzymały na ewentualne obrażenia mechaniczne. Dodatkowo ma on większy monitor, co również może być w pewnych sytuacjach dodatkową korzyścią. PC umożliwia także ewentualną rozbudowę – przykładowo będziesz mógł po jakimś czasie wymienić kartę graficzną na lepszy model. To dobry sposób na przedłużenie żywotności komputera. Przykładowe egzemplarze, które nadadzą się na użytkowanie przez całą rodzinę, znajdziesz np. tutaj: www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Nie możesz również zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Zanim Twoje dziecko zacznie używać komputera, zainstaluj na nim program antywirusowy. Podczas przeglądania stron internetowych młoda osoba może nie zdawać sobie sprawy z tego, że wchodzi na potencjalnie niebezpieczne witryny.

Dodatkowo wgraj również oprogramowanie zapewniające kontrolę rodzicielską. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dziecko będzie mieć zablokowane treści przeznaczone dla osób dorosłych. Porozmawiaj również z synem lub córką i wyjaśnij, jakie niebezpieczeństwa mogą czekać na nie w sieci. To bardzo istotne, aby młode osoby zachowywały czujność, szczególnie podczas interakcji z osobami, których tak naprawdę nie znają.

Wybór laptopa dla dziecka to sprawa, którą należy dobrze przemyśleć. Mamy natomiast nadzieję, że dzięki naszym poradom wiesz już, na jakie rzeczy należy zwracać uwagę. Ostateczna decyzja może zapaść po uzgodnieniu jej z dzieckiem – to ono będzie korzystać z urządzenia, dlatego warto dostosować wybór do oczekiwań młodego człowieka.

Artykuł sponsorowany

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię