Jakie są przyczyny kaszki na twarzy u dziecka?

0
1239

Kaszka na twarzy pojawia się głównie u niemowląt i małych dzieci. Na ogół jest ona efektem niewłaściwych zabiegów pielęgnacyjnych lub ich braku. Przyczyną tej przypadłości bywa też alergia pokarmowa. Wysypka ma tendencję do nawrotów, dlatego należy jak najszybciej wyeliminować czynnik drażniący. Wskazana jest także regularna pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami, które zmniejszają ryzyko wystąpienia uczuleń.

Jak wygląda kaszka na twarzy u dziecka?

Kaszka ma bardzo specyficzny wygląd. To niewielkie, białe podskórne grudki, których niemowlę nie odczuwa jako dyskomfortu. Nie są one swędzące, nie manifestują się dodatkowymi objawami. Ta wysypka jak kaszka manna u dziecka jest problemem natury estetycznej. Obejmuje zwłaszcza policzki i czoło malucha, dlatego nie ma możliwości, by pozostała niezauważona. Kaszka na twarzy nie jest groźna. Rzadko kiedy u dziecka pojawiają się zaczerwienienia czy podrażnienia w miejscu lokalizacji grudek. Zazwyczaj są to wyłącznie krostki, które można łatwo wyleczyć.

Przyczyny powstawania kaszki na twarzy u dziecka

Ciężko wskazać jedną przyczynę, jeśli chodzi o powstawanie kaszki na twarzy u dziecka. Powodem występowania zmian skórnych są z pewnością błędy pielęgnacyjne, będące rezultatem niewłaściwego doboru kosmetyków. Możliwość pojawienia się kaszki wiąże się także z niedostateczną pielęgnacją. Trzeba pamiętać, że skóra niemowlęcia jest bardzo cienka i podatna na wszelkie uszkodzenia. Zdarza się, że kosmetyki, które wydają się rodzicom odpowiednie, zawierają substancje o działaniu drażniącym i mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę, dlatego przywiązywać uwagę do ich składu. Równie szkodliwe jest nadmierne przesuszanie skóry dziecka bądź niepotrzebne jej natłuszczanie.

Inną przyczyną kaszki na twarzy u dziecka jest alergia pokarmowa. Jeśli nie ma ono problemu ze złą pielęgnacją, to najprawdopodobniej trzeba będzie wyeliminować inne alergeny. Rodzic powinien to robić metodą prób i błędów, ponieważ ciężko mu będzie określić, co może być źródłem zmiany skórnej.

Pielęgnacja przy kaszce na twarzy u dziecka

Aby wyeliminować kaszkę na twarzy, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i usunięcie potencjalnych alergenów. Kosmetyki użyte w tym celu nie powinny mieć w składzie mydeł, parabenów ani sztucznych barwników. Jeśli nie znajdziemy ich w drogerii, udajmy się do apteki. Sprzedaje się w niej nie tylko leki, lecz także dermokosmetyki. Są one preparatami zawierającymi związki biologicznie czynne, czyli takie, które dają efekty podobne do leczniczych. Są wykorzystywane przy wielu chorobach dermatologicznych, zwłaszcza że użytkowanie tego rodzaju kosmetyków można łączyć z terapią farmakologiczną. Kaszka na twarzy u dziecka nie wymaga leczenia, ale i tak warto zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię