Kim jest Chyłka?
Joanna Chyłka to bezkompromisowa pani prawnik, dla której niemożliwe nie istnieje. Dla dobra klientów potrafi podjąć ryzyko i narazić własną reputację, by prawda ujrzała światło dzienne. Nie jest więc zaskoczeniem uwielbienie czytelników do bohaterki, pomimo jej bezczelności, niedostępności i pozornej gruboskórności.
Wszystkie książki z serii o Joannie Chyłce (kolejno “Kasacja”, “Zaginięcie”, “Rewizja”, “Immunitet”, “Inwigilacja”, “Oskarżenie”, “Testament”, “Kontratyp”, “Umorzenie”, “Wyrok”, “Ekstradycja”, “Precedens”) trzymają w napięciu i nigdy do końca nie wiadomo, co stanie się na następnej stronie. Akcja powieści toczy się w Warszawie oraz jej okolicach. Wielkomiejski szum tylko z pozoru pozwala na ukrycie przestępstw, układów i zamaskowanie rażących naruszeń w strukturach organizacyjnych. Każdy tom udowadnia jednak, że logicznie myślący prawnik, dla którego wykonywany zawód jest rodzajem misji, jest w stanie rozwikłać najbardziej skomplikowane sprawy i bronić oskarżonych, zwłaszcza oskarżonych niesłusznie.
Współpracownikiem Chyłki jest Kordian Oryński, zwany przez nią pieszczotliwie Zordonem. Ich relacja typu mistrz-uczeń nie należy do szablonowych jednak dla obojga stanowi swoistą naukę zawodu. Dla młodego adepta sztuki prawniczej praca z doświadczoną panią mecenas to wyróżnienie i szansa, o której wielu mogło jedynie pomarzyć.
Fenomen serii
W przypadku wielotomowych serii, które dotykają także sfery życia prywatnego bohaterów i wyjaśniają wcześniej nieoczywiste kwestie, czytelnicy zadają sobie pytanie, w jakiej kolejności poznawać losy bohaterów. Zawarte w treści retrospekcje, a co za tym idzie – pozorna plątanina faktów powodują konsternację, a w związku z tym w internecie nie brakuje alternatywnych list serii.
Sam autor, Remigiusz Mróz, sugeruje, by tę historię zacząć od… początku serii. Czytanie zgodne z tym, jak ukazywały się poszczególne części, daje szansę na lepsze poznanie bohaterów. Dzięki temu książki czyta się przyjemniej niż w dowolnej kolejności, a pomimo świadomości, jak kończy się poszczególna sprawa, czytelnicy chętnie wracają do serii.
Język, jakim posługuje się autor, nie należy do najprostszych, pozbawiony jest też niepotrzebnego skomplikowania. Każda część obfituje w barwne opisy, dogłębną analizę psychiki bohaterów i bez niepotrzebnego wybielania opowiada o sytuacjach rodem z prawniczego świata.
Prawdziwą ucztę mają tu miłośnicy zawiłych wątków, które wymagają skupienia, oraz osoby zafascynowane skomplikowanymi postaciami, nie zawsze będące tymi, na kogo pierwotnie wyglądają. Warto uczciwie uprzedzić, że seria o Joannie Chyłce dedykowana jest czytelnikom dysponującym dużą ilością wolnego czasu, gdyż nie sposób odłożyć tych książek ”tak po prostu”.