Jak przebiega leczenie stomatologiczne u kobiet w ciąży?

0
1086
Leczenie stomatologiczne u ciężarnych kobiet owiane jest kontrowersjami. W rzeczywistości przyszła mama bardziej narażona jest na rozwój np. próchnicy, dlatego powinna regularnie kontrolować stan uzębienia. W zależności od zaawansowania trymestru można bezpiecznie korzystać z wielu zabiegów.

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Leczenie stomatologiczne u kobiet w ciąży jest nie tylko możliwe niemal w pełnym zakresie, ale wręcz konieczne w wielu przypadkach. Ze względu na rozwijające się dziecko i dynamiczne zmiany hormonalne postępujące w przebiegu fizjologii ciąży przyszła mama powinna w tym okresie szczególnie dbać o stan uzębienia. Informacje na temat usług dentystycznych dla przyszłych mam dostępne są na stronie internetowej https://novaestetica.pl/leczenie/wyjatkowe-uslugi/.

Chore zęby, stany zapalne dziąseł czy odkładający się osad nazębny, sprzyjają kolonizacji drobnoustrojów w jamie ustnej, co z kolei stwarza niebezpieczeństwo infekcji zarówno w ustroju ciężarnej kobiety, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Niemałą rolę w procesie pojawienia się próchnicy czy innych niekorzystnych zmian odgrywają też poranne nudności i wymioty, które za sprawą kwasów żołądkowych niszczą szkliwo i rozpulchniają śluzówkę jamy ustnej, a także częste podjadanie i mieszanie słodkich, kwaśnych i słonych smaków. Z powodu zwiększonego ryzyka dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka, warto odwiedzać profilaktycznie gabinet dentystyczny co najmniej 1 raz w każdym trymestrze. To optymalne ramy czasowe, które pozwolą dokonać bieżącej oceny kondycji jamy ustnej oraz ustalić niezbędne zabiegi, bezpieczne dla przeprowadzenia ich w trakcie ciąży. Podczas konsultacji stomatolog zaplanuje również zabiegi z zastosowaniem bardziej wymagających metod i narzędzi, które można zastosować dopiero po porodzie i połogu.

Bezpieczeństwo najważniejsze!

Większość zabiegów stomatologicznych jest bezpieczna i można je wykonywać bez względu na etap ciąży, szczególnie jeśli chodzi o zabiegi higieniczne, jak usuwanie płytki nazębnej, czyli skaling, oraz piaskowanie. To zupełnie nieinwazyjne zabiegi wykonywane przy pomocy ultradźwięków, choć polecane są zwykle po pierwszym trymestrze. Przyszła mama może również bez obaw poddać się zabezpieczaniu zmian próchnicznych. Bakteryjną chorobę tkanek twardych zęba leczy się podobnie jak u innych osób. Jedna z metod terapii polega na mechanicznym usunięciu uszkodzonych struktur i wypełnieniu ubytku odpowiednim biomateriałem przeznaczonym do odbudowy zęba. Takie podkłady nie przenikają poza strukturę zęba i są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. W ciąży można również korzystać ze znieczulenia miejscowego oraz wykonywać zdjęcia rentgenowskie zębów. Równie bezpieczne przez cały okres trwania ciąży jest leczenie ortodontyczne oraz usuwanie zębów. Kobietom w ciąży można także planować endodoncję, jeśli miazga zęba wymaga pilnej interwencji. Są jednak też i takie zabiegi stomatologiczne, z wykonywaniem których należy wstrzymać się do rozwiązania. To przede wszystkim złożone i wieloetapowe operacje oraz leczenie protetyczne.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię