Krztusiec (koklusz) znów się pojawia.

0
967

W Polsce co roku odnotowuje się kilkaset zachorowań na krztusiec. Często dorośli,  którzy chorują na to coraz częściej, za przyczynę kaszlu uważają wirusy, klimatyzację lub papierosy. Sami więc przechodzą chorobę, rozsiewając wokół zarazki krztuśca. Jest to niebezpieczne szczególnie gdy w domu jest maluch, który nie jest jeszcze zaszczepiony. Bakterie mogą wniknąć do jego organizmu i rozpocząć atak.

Krztuścem (lub inaczej kokluszem) zarażamy się od kaszlącego lub kichającego chorego. Bakterie tej choroby bardzo szybko znajdują nowego gospodarza. Okres wylęgania się choroby (od kontaktu z chorym do wystąpienia pierwszych objawów) wynosi mniej więcej 1-2 tygodnie.

Przebieg choroby dzieli się na trzy etapy:

  • faza nieżytowa: na początku krztuśca są objawy, które przypominają przeziębienia lub grypy (często lekarz ma trudności z rozpoznaniem tej choroby). Dziecko zaczyna kaszleć, z dnia na dzień coraz mocniej. Zwykle nie towarzyszy temu gorączka. Kaszel dokucza w nocy a nawet podczas jedzenia.
  • faza duszącego kaszlu: to bardzo męcząca i niebezpieczna druga faza gdy kaszel staje się mocno uciążliwy. Ataki kaszlu nasilają się. Chore dziecko łapczywie nabiera powietrza w płuca, czemu towarzyszą charakterystyczne świsty. Kaszel jest gwałtowny i często dziecko czerwienieje i sinieje z wysiłku i braku powietrza. Napadowi często towarzyszy chwilowy bezdech, po którym mogą wystąpić wymioty. Wybroczyny na twarzy i popękane naczynka w oczach są efektem wzrostu ciśnienia, zachodzącego podczas gwałtownego kaszlu.
  • faza zdrowienia: poprawia się apetyt i stan ogólny dziecka. Ataki kaszlu stają się rzadsze. Taki etap może trwać od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Dopiero gdy całkowicie ustąpi kaszel chory przestaje zarażać!

 Wiele chorób objawia się kaszlem i zmianami w oskrzelach, dlatego trudno jest rozpoznać czy dziecko zaatakowały bakterie krztuśca. W ustaleniu tego pomaga wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli wykluczyć inne przyczyny kaszlu oraz badanie krwi ( w tym badanie serologiczne, by poszukać przeciwciał we krwi pacjenta).

Leczenie: Podawany jest antybiotyk, który powstrzyma namnażanie się bakterii. Ważne jednak, by podać antybiotyk w pierwszej fazie choroby. Jeśli lek zostanie zastosowany po upływie 2-3 tygodni od wystąpienia objawów, będzie mało skuteczny. Chore dziecko nie powinno absolutnie dostawać leków przeciwkaszlowych tylko uspakajające.

Leczenie krztuśca nie jest łatwe a do tego długotrwałe, lepiej jest zapobiegać. Najlepsza jest szczepionka. Jest ona obowiązkowa. Niestety pełna ochrona organizmu pojawia się  w drugim roku życia dziecka, kiedy otrzyma już czwartą dawkę. Dlatego niemowlęta w pierwszym półroczu życia są bardziej narażone  na zachorowanie na krztusiec. Można zmniejszyć to ryzyko przez podanie szczepionki wszystkim dorosłym domownikom.

Szczepienie dziecka przeciw tej chorobie trzeba powtórzyć w wieku sześciu lat. Wtedy szczepionka  będzie skuteczna przez kolejne 6-10 lat.

[box_info]Krztusiec to groźna choroba, która grozi wieloma powikłaniami:

  • zapalenie płuc – może być wywołanie tą samą bakterią, która spowodowała krztusiec.
  • duszności – podczas ataku kaszlu dziecko nie może zaczerpnąć powietrza
  • ostre zapalenie ucha środkowego
  • niedotlenienie mózgu
  • powikłania neurologiczne – są jednymi najczęściej występujących u chorych na koklusz
  • groźne rozszerzenie oskrzeli

[/box_info]

Źródło: prasa, profesjonalne strony medyczne

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię