Na początku trochę zrzędzenia. Jeśli bohater powieści Marka Twaina jest synem KRÓLA HENRYKA VIII to jest królewiczem, a nie księciem… W księgarniach znalazłam kilka nowych wydań tej powieści z błędem na okładce. Rodzicom, którzy zechcą powiększyć domową biblioteczkę własnych dzieci o tę własnie pozycję, polecam wyprawę do antykwariatu. Tam możecie państwo kupić stare, dobre wydania tego tytułu (już za 5 złotych), na przykład:
Wyd. ISKRY 1967 r. Wyd. ISKRY 1972 r.
KSIĄŻĘ I ŻEBRAK to utwór, który może być dla młodego człowieka pierwszym spotkaniem z powieścią historyczną. Akcja toczy się bowiem w XVI wieku za panowania króla Henryka VIII. Ponieważ bohaterami są dzieci, młodemu odbiorcy łatwiej będzie poruszać się po Londynie pełnym drewnianych budynków, ciasnych uliczek i zaskakujących współczesnego czytelnika postaci.
Historia opiera się na starym jak świat motywie zamiany. Oto mamy dzielnicę nędzy w okolicach słynnego London Bridge. Tam ze swoimi rodzicami mieszka pierwszy z naszych bohaterów, TOM CANTY. Za ubranie muszą mu wystarczyć łachmany, śpi na podłodze w zmurszałej izbie, która zajmują jeszcze jego rodzice, dwie siostry i babka. Ojciec TOMA jest złodziejem, matka – żebraczką. Dzieci również zostały przyuczone do pracy w tym „zawodzie”. Na porządku dziennym były kłótnie i rękoczyny. Bita była matka, ale i dzieci. Właściwie TOM przyzwyczaił się do takiego życia. Innego przecież nie znał… czasami marzył sobie, że jest kimś innym. Może królewiczem? Swoje marzenia przenosił w świat rzeczywisty i zabawiał rówieśników naśladując królewskie zachowania i mowę. Nawet nie wiedział, jak to mu się kiedyś przyda…
Drugim bohaterem jest EDWARD TUDOR, syn panującego króla Henryka VIII. Wychowany w pałacu, przygotowywany do objęcia tronu po ojcu. Wykształcony, kulturalny i wrażliwy na ludzką krzywdę (tu był przeciwieństwem swojego okrutnego ojca).
Pewnego dnia drogi chłopców się krzyżują. TOM w trakcie swojej pogoni za marzeniami trafia pod bramy pałacu w Westminster. Uświadamia sobie, że tam mieszka królewicz, że on – zwykły chłopiec z przedmieścia, może go zobaczyć! I pewnie pozostałoby to tylko w sferze jego marzeń, gdyby nie sam królewicz, który oburzony sposobem, w jaki straż potraktowała TOMA, zaprosił go do pałacu. Tam spełnia życzenie biedaka i pozwala mu na chwilę założyć swoje szaty. Niech choć przez moment poczuje się jak monarcha! Sam zakłada łachmany TOMA. I tu mamy niespodziankę. Okazuje się, że chłopcy są do siebie bliźniaczo podobni! Żebrak wygląda jak królewicz – królewicz jak żebrak. I tu dopiero zaczyna się prawdziwa historia. Przypadkiem straż wyrzuca za bramy pałacu przebranego EDWARDA wierząc, że jest nędzarzem. TOM natomiast zostaje w królewskich komnatach , jako książę Walii. Z takiej zamiany wynika morze kłopotów. Czasami bardzo poważnych, czasem nawet zabawnych.
Jakie przygody przeżyli nasi bohaterowie i jak zakończyła się ta historia? Tego już musicie dowiedzieć się sami. Spotkanie z powieścią Twaina będzie dla starszych dzieci okazją do porównania rzeczywistości, w której żyli TOM i EDWARD ze swoją własną, obserwowania ludzkich postaw i hierarchii wartości. Mam nadzieję, że skłoni do myślenia o tym, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze, podpowie gdzie szukać miłości i przyjaźni. Polecam.
Autor © : Beata , napisz do autora : email