Nie od dziś wiadomo, że czytanie dziecku wpływa doskonale na jego rozwój. Kształtuje wyobraźnię i kreatywność, uczy nowego słownictwa, poprawia pamięć oraz koncentrację. Na rynku znajdziemy mnóstwo książek adresowanych do najmłodszych. Po które warto sięgać?
Książki edukacyjne
Zapewne większość rodziców słyszała już hasło „wczesna edukacja”. O ile uczenie czytania kilkumiesięcznego dziecka wydaje się nieco kontrowersyjne, o tyle w wieku przedszkolnym nauka przez zabawę i rysowanie przysłowiowych szlaczków jest z pewnością dobrym pomysłem. Dlatego warto sięgać po książki, które zostały stworzone przez specjalistów i umożliwiają dziecku wykonywanie różnych zadań, dzięki którym będzie ono lepiej przygotowane do szkoły. Np. w sklepie internetowym Merlin.pl znajdziemy podręczniki szkolne, lecz także szeroki wybór książek do edukacji przedszkolnej. Poszukajmy podręczników do pracy z maluchem w domu, najlepiej zawierających także płytkę CD z grami edukacyjnymi.
Jak wiadomo, życie każdego z nas pełne jest różnych codziennych problemów. Wbrew pozorom życie przedszkolaka czy pierwszoklasisty także pełne jest takich małych dramatów, których nie można bagatelizować. Może być to np. lęk przed ciemnością, zazdrość o drogą zabawkę kolegi, czy też nurtujące dziecko pytania „skąd się biorą dzieci”. Na szczęście z pomocą rodzicom, dla których poruszanie pewnych tematów jest nieco problematyczne, przychodzą liczne publikacje książkowe. Znajdziemy w nich napisane prostym i przystępnym językiem historie dzieci, które borykają się z konkretnymi problemami – po kolei opisują one sposoby rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z emocjami czy z lękiem. Wybierajmy te z pięknymi ilustracjami i dużą dawką humoru!
Książki rozwijające kreatywność
W modzie są ostatnio książeczki, które wpłyną idealnie na wyobraźnię i kreatywność dziecka. Doskonałym przykładem są na przykład książki bez słów, w których znajdziemy tylko piękne, bardzo szczegółowe obrazki. Często odwracając kolejne strony możemy śledzić poszczególne historie konkretnych postaci, dzięki intrygującym obrazeczkom wymyślając prawdopodobne wydarzenia. To świetny trening spostrzegawczości i kreatywności, a jednocześnie dobry sposób na wzbogacenie słownictwa. Na topie są też książki – zeszyty, w których dziecko nie tylko zapoznaje się z tekstem, lecz także może sam dorysować ilustracje, dopisać coś od siebie lub wymyślić własnego bohatera.
Jeśli chcemy, aby nasze dziecko pokochało książki, od małego oswajajmy je z nimi. Wybierajmy szczególnie te, które „zmuszają” do myślenia, wyciągania wniosków i zadawania pytań – taka interakcja to znak zaangażowania malucha.