Czy laktator elektryczny jest lepszy niż manualny?

0
1149

Laktator to sprzęt, który powinien znaleźć się na liście wyprawkowej każdej przyszłej mamy. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, musisz dokonać ogólnego wyboru. Laktator ręczny czy laktator elektryczny?

Laktator elektryczny często jest wybierany przez kobiety. Taka decyzja zwykle podyktowana jest większą wygodą użytkowania związaną z brakiem konieczności ręcznej jego obsługi. Nie oznacza to jednak, że model elektryczny jest zawsze lepszy od laktatora w wersji ręcznej.

Kiedy warto zdecydować się na laktator elektryczny?

Przewagą elektrycznego modelu laktatora jest z pewnością wygodniejsza obsługa. Kobieta nie musi wkładać w nią żadnego wysiłku – wystarczy uruchomić urządzenie,  by sprzęt automatycznie wytwarzał podciśnienie. Obsługę więc można ograniczyć wyłącznie do jednej ręki – w przeciwieństwie do modelu manualnego, gdzie potrzebne są obie dłonie.

Kolejnym atutem laktatora w wersji elektrycznej jest większa wydajność i szybsza praca. Zapewnia to między innymi możliwość regulacji siły ssania oraz dwufazowość (dostępna w nowszych i bardziej zaawansowanych modelach urządzeń). Dzięki temu, że laktator można przełączać na fazę płytkiego i krótkiego ssania oraz na fazę głębokiego i długiego ssania, odciąganie mleka jest efektywniejsze. Wpływa to jeszcze lepiej na laktację, ponieważ wiernie naśladuje rytm ssania noworodka.

Minusem jest natomiast większy generowany hałas oraz dostęp do źródła prądu – jeżeli model urządzenia nie może być jednocześnie zasilany na baterie.

Mając na uwadze powyższe wady i zalety, elektryczna wersja laktatora sprawdzi się u kobiet, które:

  • borykają się z poważnym kryzysem laktacyjnym
  • zamierzają odciągać mleko często – nawet kilkakrotnie w ciągu dnia
  • potrzebują sporej porcji pokarmu w krótkim czasie.

 

Warto przy tym mieć świadomość, że laktator w wersji elektrycznej kosztuje dużo więcej niż modele ręczne. Jeżeli więc finanse nie są dodatkową przeszkodą, tego rodzaju urządzenia spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby.

Jak wybrać dobry laktator elektryczny?

Decydując się na laktator w wersji elektrycznej, możesz wybierać pośród wielu modeli dostępnych na rynku. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny sprzęt, porównaj kilka urządzeń pod kątem:

  • funkcjonalności – nowoczesne laktatory elektroniczne mają funkcję alarmu, odmierzania czasu, a także pozwalają na kontrolowanie siły ssania (informacja wyświetla się na ekranie)
  • trybów działania – najlepszym wyborem będą modele dwufazowe, które charakteryzują się większą wydajnością i jeszcze lepiej wspierają laktację
  • możliwości zasilania – znacznie lepszym wyborem jest model zasilany i na prąd, i na baterie
  • generowanego hałasu – wybierz urządzenie, które pracuje ciszej.

Ponadto weź pod uwagę łatwość utrzymania w czystości – dobry laktator powinien rozkładać się na drobne elementy, co pozwoli na dokładniejsze wyeliminowanie resztek mleka z zakamarków.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię