Czy mleko sojowe jest bezpieczne dla zdrowia dziecka?

0
1850

Wiodące organizacje zdrowotne z całego świata zalecają karmienie piersią wyłącznie przez pierwsze 6 miesięcy, a następnie kontynuowanie naturalnego odżywiania maleństwa wraz z odpowiednimi stałymi posiłkami przez co najmniej rok.Problem powstaje w przypadku dzieci karmionych dwoma sposobami lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym.Rodzice mogą mieć problem z wyborem odpowiedniej butelki do karmienia a co dopiero mleka. Zwłaszcza, że na rynku obecnych jest sporo różnych firm oferujących takiego typu artykuły. Odpowiednia butelka do karmienia ma duże znaczenie w przypadku stosowania mleka modyfikowanego. Powinna być odpowiednio duża, dla łatwiejszego czyszczenia i wyprodukowana z przyjaznych i bezpiecznych dla zdrowia niemowląt składników.

Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, mleko modyfikowane na bazie mleka krowiego jest odpowiednie przez pierwsze 12 miesięcy życia, chyba że niemowlę nie może przyjmować tego typu produktów. Czasami może to być związane z nietolerancją laktozy lub innymi przeciwskazaniami zdrowotnymi. Alternatywą mogą być kozie lub sojowe mleka modyfikowane. Czy są bezpieczne dla zdrowia dziecka?

Soja modyfikowana genetycznie

Większość wytwarzanej soi uprawiana jest w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie jest uprawiana w ogóle. Dlatego też wszelkie produkty zawierające soję pochodzą z rynków zewnętrznych. Podobnie jak kukurydzy, uprawy soi są modyfikowane genetycznie. Szacuje się, że ponad połowa światowej produkcji może pochodzić z gospodarstw, które posiadają modyfikowane ziarna.

Zamiast mleka krowiego

Wiele dzieci z wrażliwością na białko mleka krowiego jest również wrażliwych na białko sojowe. Jeśli dziecko ma alergię tylko na białko mleka krowiego (CMP), lekarz może zasugerować właśnie mleko sojowe jako zamiennik. Innymi zastępczymi środkami są między innymi mleka modyfikowane z hydrolizowanym białkiem lub mieszanka aminokwasowa. Podawane w butelce do karmienia dobrej jakości nasyci niemowlaka.

Soja a negatywny wpływ na rozwój hormonalny dzieci

Komisja ds. Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Dziecięcej i Żywienia (ESPGHAN) opublikowała badania, z których wynika, że mleko sojowe pobudza działanie estrogenów. Taki stan zaburza gospodarkę hormonalną, co może doprowadzić do bezpłodności. Sprawa wygląda poważnie, jeśli dodamy do tego zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy czy niekorzystny wpływ na rozwój płciowy chłopców w okresie prenatalnym.

W badaniach stwierdzono zaburzenia w gospodarce hormonalnej u niemowląt w wieku już 4 miesięcy w porównaniu z dziećmi częściowo karmionymi piersią. Niektóre różnice są  drastyczne. U dziewczynek zaobserwowano większe rozmiary jajników niż w przypadku dzieci karmionych piersią. Z kolei u chłopców zauważono, że sojowe mleko modyfikowane może powodować zmniejszenie wielkości jąder. Konieczne są dalsze badania na ten temat, aby zobaczyć jak te zmiany mogą wpłynąć na zdrowie niemowląt przez cały okres życia.

Brak laktozy może być szkodliwy dla mózgu

Z drugiej strony, mieszanka sojowa nie zawiera laktozy. W pewnych wypadkach może to być korzystne. Na przykład istnieją rzadkie choroby genetyczne jak galaktozemia, które uzasadniają zastosowanie modyfikowanego mleka wolnego od laktozy. Osoby chorujące na  nią po spożyciu mleka krowiego wymiotują czy mają biegunkę. Wszystko związane jest z niezdolnością przekształcenia galaktozy w glukozę. Najczęstsze mieszanki stosowane u niemowląt z galaktozemią to te wykonane z izolatem białka sojowego. Pod tą tajemniczą nazwą, kryją się proteiny pochodzenia roślinnego (w tym wypadku soi), które łatwo rozpuszczają się i stanowią uzupełnienie białka w organizmie człowieka.

Jednakże jeśli nie ma konkretnych wskazań medycznych, nie powinno się podawać dziecku laktozy. Karmienie piersią pomaga na wiele sposobów w rozwoju mózgu dziecka. Jeden jest najprawdopodobniej związany z laktozą. Organiczny związek łatwo rozkłada się na cukry proste, w tym glukozę, z której może skorzystać rozwijający się mózg dziecka. Badania wykazały, że elektryczna aktywność mózgu różni się u niemowląt karmionych piersią, w porównaniu z niemowlętami karmionymi mlekiem krowim lub sojowym mlekiem modyfikowanym. Autorzy badania podsumowali, że ten kontrast odzwierciedla różnice w organizacji podstawowych sieci neuronowych. Wpływa to na ogólny przebieg, wzdłuż którego rozwija się funkcja poznawcza i rozwój funkcji mózgu. Dlatego też, tak ważne jest rola wczesnego żywienia niemowląt.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię