Nauka angielskiego. Jakie metody mamy do wyboru?

0
530
Angielski to język, który jest dzisiaj niemalże must have i to nie tylko pod względem zawodowym, ale także edukacyjnym i rozrywkowym. Dla wielu branż – zwłaszcza IT – umiejętne posługiwanie się tym językiem w piśmie i mowie, to podstawa. Niestety lata nauki angielskiego w szkole nie przygotowują do jego praktycznego używania. Jak zatem nauczyć się tego języka, aby móc się swobodnie w nim porozumiewać? Już podpowiadamy!

Kursy języka angielskiego online

Kiedy chcemy nauczyć się jakiegokolwiek języka, pierwsze co z reguły przychodzi nam na myśl to szkoły językowe albo kursy. Takie rozwiązanie wydaje się z pozoru najlepsze i w wielu przypadkach może przynieść zadowalające efekty. Wszystko jednak zależy od kursu oraz tego, co oferuje. To z kolei powinno być dopasowane do tego, czego sami oczekujemy. Bo nauka angielskiego, tak jak i każdego innego języka, powinna mieć cel, który taki kurs pomoże nam osiągnąć.

Dlatego też, jeśli chcemy faktycznie nauczyć się języka angielskiego w stopniu satysfakcjonującym na kursie językowym online czy stacjonarnym, to powinien on:

  • w pełni odpowiadać nam pod kątem formy, do wyboru mamy między innymi kursy językowe indywidualne, grupowe, w postaci lekcji online prowadzonych z lektorem lub aplikacji z fiszkami online oraz pozostałymi materiałami multimedialnymi itp.
  • być dostosowany do posiadanych już umiejętności językowych (tak, aby nie tracić czasu na powtarzanie znanego już materiału)
  • obejmować tematykę (słownictwo), która jest nam najbardziej potrzebna (tutaj ważna jest celowość nauki angielskiego, jeśli potrzebny jest nam do pracy, to wybieramy kurs obejmujący słownictwo zawodowe przykładowo charakterystyczne dla danej branży)
  • kurs powinien kończyć się testem, który sprawdzi nasze umiejętności.

Przy czym nauka angielskiego za pomocą kursów często zmusza nas do odbycia lekcji w wybranym czasie, co nie zawsze jest wygodne. Istnieją jednak jeszcze inne metody, które można traktować pomocniczo, chociaż równie dobrze mogą być one fundamentalne. Do jednych z nich należą fiszki językowe.

Nauka angielskiego z fiszek

O tym, że największym wrogiem edukacji jako takiej jest nieefektywna nauka i zapominanie zdobytych informacji, doskonale wiedział Sebastian Leitner. W swojej książce, wydanej w 1974 roku pt. „Naucz się uczyć” przedstawił on system nauczania, który pozwala na długotrwałe opanowanie materiału w szybki i bezproblemowy sposób. Jego metoda bazuje na fiszkach oraz kartotekach autodydaktycznych, które pozwalają na wygodne powtarzanie materiału zorganizowanego w systemie logicznych powtórek.

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby skupić się na opanowaniu tego, co sprawia nam problem i systematycznego sprawdzania, czy zdobyta wiedza nadal jest w naszej głowie. Jeśli nie, to trafia z powrotem do częściej przerabianego materiału. Metoda ta doskonale sprawdza się przy samodzielnej nauce języka. Współcześnie system Leitnera działa w postaci fiszek oraz Memoboxów, które można kupić lub wykonać samodzielnie.

Dużą zaletą fiszek językowych jest to, że:

  • można uczyć się z nich wtedy, kiedy mamy na to czas
  • nauka może trwać nawet 15 minut dziennie
  • system powtórek pozwala na ciągłą weryfikację wiedzy
  • fiszki dostępne są w postaci kartoników oraz aplikacji online i nagrań audio, co pozwala na wielowymiarową naukę angielskiego
  • fiszki do nauki angielskiego to niezwykle szeroka gama zestawów obejmująca różne stopnie zaawansowania językowego, naukę słówek, zasad gramatycznych i części mowy, dostępne są również zestawy tematyczne np. angielski praca zdalna czy angielski biznes.

Uniwersalność fiszek sprawia, że warto je stosować zarówno jako metodę podstawową, jak i jako wsparcie przy nauce języka angielskiego poprzez różnego rodzaju kursy językowe. To jednak nie wszystko! Co jeszcze warto zrobić, aby nauczyć się angielskiego biegle?

nauka angielskiego

Otoczenie się językiem w praktyce

Tym, co znacząco ułatwia naukę jakichkolwiek języków obcych, jest ich ciągła obecność w naszym życiu. Języków najłatwiej uczymy się bowiem poprzez osłuchanie się z nimi. Tak właśnie uczą się mówić dzieci i pomimo tego, że mózg dorosłych nie jest już tak plastyczny i nieco słabiej przyswaja wiedzę, to ciągłe słuchanie języka obcego znacząco ułatwia jego zrozumienie. Dlatego też warto otaczać się językiem angielskim – zwłaszcza dużo go słuchać, ale także czytać po angielsku, co rozwinie umiejętności komunikacji pisemnej.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię