„Ale o co tu chodzi?”, czyli obrazy abstrakcyjne jak zawsze nieodgadnione

1
1829

Gdy widzimy coś, czego zupełnie, ani trochę nie rozumiemy, często we frustracji wykrzykujemy: „To jakaś zupełna abstrakcja!”. Abstrakcja bowiem, a przede wszystkim malarstwo abstrakcyjne, odkąd narodziło się mniej więcej sto lat temu, uchodzi za synonim czegoś, co jest niezrozumiałe i nie do pojęcia, zupełnie bez sensu.

Dlaczego właściwie przyjęło się, że to nazwa tego akurat kierunku w sztuce stała się synonimem niezrozumiałości i bezsensu? Przede wszystkim dlatego, że sztuka abstrakcyjna powstała w odpowiedzi na aż zanadto sensowną sztukę przedstawiającą, w której najważniejszy był temat, a wykonanie miało być poprawne i wycyzelowane, ale wcale nie musiało być oryginalne czy nawet twórcze. Takie podejście zdecydowanie nie podobało się artystom, którzy stworzyli podwaliny abstrakcjonizmu: bo co w końcu jest najistotniejsze w dziele sztuki – pytali – to, co jest malowane, czy to, w jaki sposób się maluje? Ich odpowiedź była oczywista, choć w tamtych czasach uchodziła za radykalną. Współcześnie swobodnie wybieramy między sztuką abstrakcyjną a sztuką przedstawiającą i żadna nie gorszy nas jakoś szczególnie. To obraz abstrakcja jednak często okazuje się trudniejszy do „ogrania”: trochę dlatego, że nigdy nie wiadomo tak do naprawdę, co przedstawia, a trochę… ale nie zapędzajmy się za bardzo! Swoimi uwagami i przemyśleniami na temat obrazów abstrakcyjnych i ich roli i miejsca w rozmaitych przestrzeniach podzieliła się z nami dekoratorka wnętrz z firmy Myloview.pl.

Jak wykorzystać obraz abstrakcja do udekorowania mieszkania? Dowolnie!

Gdy planujemy stworzyć oryginalny wystrój nowoczesnego wnętrza, trudno wyobrazić sobie uzupełnienie takiej aranżacji lepsze niż wytwory sztuki abstrakcyjnej. To, co było i jest do dziś głównym obiektem zainteresowania abstrakcjonistów, czyli forma, przekłada się na łatwość, z jaką możemy wybrać najbardziej nam odpowiadający wzór.

Kiedy możemy zupełnie nie przejmować się tematyką obrazu, nagle okazuje się, że otwierają się przed nami niemal nieskończone możliwości operowania kolorem – tłumaczy projektantka z Myloview. – Dzięki temu abstrakcyjny obraz możemy z łatwością dobrać nawet do najstaranniej urządzonego wnętrza: wystarczy, że potraktujemy go po prostu jako plamę barwną, a nie jako, no cóż, obraz. Nie musimy się przejmować na przykład tym, czy pejzaż górski pasuje do wnętrza udekorowanego w stylu shabby chic, albo czy minimalistyczny salon to dobre miejsce dla portretu przodka. Po prostu myślimy: „Hm, w tym miejscu naprawdę dobrze wyglądałby jakiś czerwony akcent”… i zawieszamy tam obraz z przewagą czerwieni. Obraz abstrakcja do salonu jest czymś w rodzaju dekoracyjnego dżokera: pasuje do wszystkiego!

O wiele prostsze jest wybieranie dekoracji odpowiedniej do bardzo starannie obmyślonego wnętrza (na przykład właśnie takiego, które udekorowane jest w konkretnym stylu), gdy możemy zupełnie nie przejmować się jej tematyką, a skoncentrować tylko na tym, czy – na przykład – ma ona odpowiedni kolor albo zestawienie kolorów.

obraz-abstrakcja-do-mieszkania (1)

https://myloview.pl/obrazy/wg-kategorii/abstrakcja/

Gdzie zawiesić abstrakcyjny obraz?

Dokładnie ta sama cecha – pewna nieokreśloność – sprawia także, że abstrakcja jest wyjątkowo uniwersalnym wzorem, i to pod wieloma względami: nie tylko udekorujemy nią dowolne pomieszczenie, od pokoju dziecięcego aż po łazienkę, ale także, przy minimalnej odrobinie kreatywności, wpasujemy ją w aranżacje utrzymane w wielu różnych stylach.

Choć niektórym może wydawać się, że obraz w abstrakcyjny wzór nada się tylko do tego, by ozdobić nim bardzo nowoczesne, chłodne pomieszczenie, tak naprawdę jest to tylko jedna z bardzo wielu opcji – tłumaczy specjalistka z Myloview. – Równie dobrze sprawdzą się… właściwie wszędzie. Po prostu nie potrafię sobie wyobrazić wnętrza, w którym mogłyby wyglądać źle. Muszę jednak znowu powtórzyć: dopasowanie kolorystyczne jest naprawdę bardzo istotne.

Czy wiecie, że przedmioty niedobrane do przestrzeni, w której się znajdują, pod względem koloru zwracają na siebie znacznie więcej uwagi niż te, które nie pasują do niej pod względem stylu czy charakteru? To prawda! Na pewno zastanawiacie się, w jaki sposób zatem dobrać kolor obrazu do wnętrza. To jednocześnie łatwe i trudne zadanie.

Jak dobrać kolorystykę obrazu do wnętrza?

obraz-abstrakcja-do-mieszkania (2)

Kolory można zestawiać na wiele różnych sposobów, ale najpopularniejsze są dwa: kontrast i podobieństwo.

Gdy pracuję nad mieszkaniami moich klientów i planuję udekorować je, korzystając z abstrakcyjnych obrazów, zazwyczaj kieruję się dość prostą zasadą: płótna o wyrazistych kształtach, na przykład obrazy abstrakcja geometryczna, dobieram tak, aby harmonizowały z pozostałymi elementami wnętrza, a te, które są bardziej subtelne i stonowane, staram się kontrastować z otoczeniem. Dzięki temu zachowuję równowagę między płótnem i przestrzenią, która je otacza: jedno nie przytłacza drugiego.

Dokładnie tę samą zasadę możesz zastosować w swoim mieszkaniu, firmie i każdym innym wnętrzu, które planujesz udekorować. Prawda, że to wcale nie tak trudne, jak można się było spodziewać? Obrazy abstrakcyjne we wnętrzach to wcale nie taka znowu abstrakcja!

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię