„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie”.
A Wy wierzycie w krasnoludki? Jeśli należycie do wąskiego grona niedowiarków, powinniście jak najszybciej przeczytać baśń M. Konopnickiej O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI.
Według starych, ludowych opowieści krasnoludki towarzyszą człowiekowi od dawna. Upodobały sobie wieś i jej mieszkańców. Może dlatego, że nie wyobrażają sobie życia bez pracy, a tej na wsi zawsze jest wiele. W polskiej tradycji krasnoludki to BOŻĘTA. Mieszkały w chłopskich chatach, pomagały w gospodarstwie a w zamian dzielono się z nimi posiłkiem. Zastanawiacie się na pewno cóż taki mały krasnal mógł robić w gospodarstwie? Do czego mógł się przydać? Z takim wzrostem to chyba pożytku z niego było niewiele? I tu się bardzo mylicie. Krasnoludki dbały o to, aby końskie żłoby były pełne owsa, zaganiały kury do kurnika, ubijały masło w maselnicy, wyciskały sery. Gdy było trzeba, przypilnowały dzieci bawiąc je ciekawymi opowieściami, pozamiatały izbę, umyły okna… Tacy mali pomocnicy, bez których dom nie mógłby żyć normalnie. Ludzie byli wdzięczni za pomoc i krasnoludki mogły liczyć na okruszki chleba, twarogu czy kubeczek słodkiego miodu. Nadeszły jednak czasy, kiedy skrzaty musiały ustąpić miejsca innym pomocnikom… Teraz żyją z dala od ludzkich siedzib. Pomagają jednak człowiekowi. Szczególnie, gdy trafią na biednego i uczciwego gospodarza, któremu los nie sprzyja. Bo musicie pamiętać, ze krasnoludki są wrażliwe na ludzka krzywdę!
W swojej baśni Konopnicka przedstawia nam króla skrzaciej społeczności – BŁYSTKA, który razem ze swoimi poddanymi mieszka w podziemnej Kryształowej Grocie pełnej różnorakich kosztowności, drogocennych kamieni i złota. Każdego roku, na wiosnę, krasnoludki wychodzą na powierzchnię, aby zrobić zapasy i nacieszyć się pięknem świata. Poznacie także słynnego kronikarza, KOSZAŁKA – OPAŁKA, pochłoniętego obserwowaniem i zapisywaniem wszystkiego, co dzieje się wokoło. Wesołego, wiecznie głodnego krasnala PODZIOMKĘ i całą gromadę jego współbraci: Słomiaczka, Purchawkę, Mikułę i Pakułę, Żagiewkę i Biedronka.
Niestety, ufne i szczere krasnoludki popadają czasami w kłopoty. Musicie koniecznie przeczytać, do czego został zmuszony KOSZAŁEK – OPAŁEK, skąd musiał uciekać i kto mu w tym pomógł. Dowiecie się jakiego fortelu użyły krasnale, aby zaspokoić głód wiecznie szukającego smakowitych kąsków PODZIOMKA i jak się to skończyło… Poznacie także sprytnego lisa przecherę i zobaczycie na kogo polował imć SADEŁKO. A co najważniejsze, na pewno wzruszycie się losem sierotki MARYSI, która zgubiła swoje gąski (nie ukrywajmy, że duży w tym udział miał lis SADEŁKO). I jak to w każdej baśni bywa, dziewczynka odzyskała swe stadko w dość tajemniczych okolicznościach. Warto dowiedzieć się w jakich…
Dla rodziców historia O KRASNOLUDKACH I SIERTCE MARYSI to doskonałe narzędzie do rozmów z dziećmi na tematy ważne dla każdego. Odpowiedzialność, szczerość, uczciwość czy po prostu wiara w dobro tkwiące gdzieś w człowieku– o tym można porozmawiać z dzieckiem przy okazji wspólnej lektury.
Autor © : Beata , napisz do autora : email