Drzwi do Narni są zawsze otwarte dla wszystkich małych i dużych czytelników. Wystarczy przekroczyć próg starej szafy, otworzyć oczy i uwierzyć w to, co zobaczymy…
Powieść Lewisa LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA została wydana po raz pierwszy w 1950 roku. Praktycznie od razu zyskała sobie wielką popularność i każdego roku wydawano następną część cyklu. W jego skład wchodzą powieści:
- LEW, CZAROWNICA I STARA SZAFA.
- KSIĄŻĘ KASPIAN.
- PODRÓŻ „WĘDROWCA DO ŚWITU”.
- SREBRNE KRZESŁO.
- KOŃ I JEGO CHŁOPIEC.
- SIOSTRZENIEC CZARODZIEJA. OSTATNIA BITWA.
Historia rozpoczyna się w latach czterdziestych XX wieku, kiedy to czwórka dzieci – PIOTR, ZUZANNA, EDMUND I ŁUCJA Pevensiech, opuszczają Londyn bombardowany przez niemieckie wojska i udają się do domu na wsi, należącego do profesora Kirke’a. Okolica jest piękna, dom stary – czegóż więcej potrzeba, aby rozbudzić dziecięcą wyobraźnię? Podczas zabawy w chowanego goście myszkują po zakamarkach wielkiego domu. Najmłodsza z rodzeństwa, ŁUCJA, trafia do pokoju, w którym stoi samotna szafa. Pomyślała, że to doskonałe miejsce na kryjówkę. Nie sądziła jednak, że za drzwiami sekretnego mebla znajdzie przejście do innego świata. I to jakiego świata! Dziewczynka trafia do baśniowej, niezwykle pięknej, pokrytej śniegiem krainy. Spotyka tam fauna, Tumnusa, który opowiada jej o tajemniczej BIAŁEJ CZAROWNICY i NARNI, którą ona włada. Faun również służy okrutnej pani, ale pozwala ŁUCJI wrócić do domu (tak naprawdę powinien poinformować o jej przybyciu i zaprowadzić ją przed oblicze królowej).
W rezultacie cała czwórka małych podróżników trafia do NARNI. Przeżywają tam wiele przygód, spotykają niezwykłe istoty, uczą się odpowiedzialności i uczciwości. Czasami błądzą, czasami wykazują się dziecięcą ufnością i naiwnością. Tak, jak w sytuacji, gdy EDMUND uwierzył w zapewnienia Białej Czarownicy i wyjawił jej miejsce spotkania dzieci z LWEM ASLANEM, jedynym, który odważył się przeciwstawić złej królowej.
Co dzieje się dalej, jak dzieci poradziły sobie z okrutną czarownicą i czy spełniło się starożytne proroctwo – musicie przekonać się sami sięgając po książki Lewisa. Przeczytanie jednej skutkuje nieodpartą chęcią sięgnięcia po następną, a ucieczka w świat baśni to prawdziwa przyjemność dla małego czytelnika. Magia, sekrety, przepowiednie. Wydarzenia rozgrywające się w krainie naprawdę niezwykłej urody. Odwieczna walka dobra ze złem i ludzkie poszukiwania odpowiedzi na pytanie, po której stanąć stronie. To wszystko sprawia, ze KRONIKI NARNI są dla czytelnika cennym źródłem wiedzy o sobie samym. Dlatego mądrzy rodzice podsuną swojemu dziecku powieści Lewisa, albo sami poczytają mu do poduszki o przygodach rodzeństwa Pevensiech. Naprawdę warto.
Poważnym atutem cyklu Lewisa są ilustracje autorstwa Pauline Baynes. Rekomendował ja pisarzowi sam Tolkien, zachwycony twórczością artystki.
Autor © : Beata , napisz do autora : email