Niewielki domek na drzewie to dla wielu dzieci wielkie marzenie. Gdy już sprawimy taki prezent naszej małej pociesze, możemy być pewni, że zniknie ona w środku na całe dnie. W domkach ogrodowych dzieci uwielbiają urządzać swoje kryjówki, kreować zabawy z rówieśnikami oraz chować swoje najcenniejsze zabawki.
Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy możliwość zakupu takiego domku w sklepie. Kupujemy wówczas kompletnie zaprojektowaną i wymierzoną konstrukcję w częściach, które wystarczy ze sobą połączyć podążając za instrukcją. Nie trzeba więc wykazywać się nie lada wyczynami technicznymi, tak jak bywało to w czasach dawniejszych. Ceny takich domków zaczynają się od ok. 400 zł i zależą głównie od ich wielkości oraz rodzaju surowca, z którego są wykonane. Najtańsze są małe plastikowe domki ogrodowe dla najmłodszych dzieci. Najdroższe będą wielomodułowe domki drewniane z dużą ilością elementów dodatkowych, takich jak okna, balustrady, zamknięcia w drzwiach, dodatkowe schody itp.
Sosnowy domek dziecięcy o wysokości 178 cm. Można kupić
go w formie gotowych do złożenia części. Fot. http://ogrodosfera.pl/domki-dla-dzieci
Dla dzieci marzących o domku na drzewie
Jeśli nasze dziecko marzy o domku na drzewie, a na naszej posesji nie ma odpowiednio mocnego drzewa, na którym można taki domek zamocować, wówczas można pokusić się o zakup wolnostojącego domku zawieszonego na słupach. Aby dostać się do środka, dziecko musi wspiąć się po drabince. Jeśli dodatkowo obsadzimy domek gęstymi roślinami pnącymi się po ścianach, wówczas maluch będzie mógł poczuć się jak w środku wielkiego pnia drzewa.
Domek na słupach, który, jeśli go odpowiednio zaaranżujemy,
może tworzyć namiastkę domku na drzewie. Fot. Ogrodosfera
Pod domkami wspartymi na słupach można urządzić piaskownicę. Zaoszczędzimy tym samym miejsce w ogrodzie, a piaskownica będzie miała potrzebny dzieciom w trakcie upałów cień.
Drewniany domek na słupach z tarasem
Musi być to oczywiście domek z drewna: z desek lub z bali. Kupując gotowy domek jesteśmy w tym przypadku pewni, że zostało ono odpowiednio przygotowane: wysuszone i zaimpregnowane (największą skuteczność ma impregnacja chemiczna wykonywana metodą ciśnieniową).
Drewniane domki do zabaw tego typu mogą być też umiejscowione na parterze. Wówczas, gdy nadchodzi zima, mogą służyć nam jako niewielkie schowki do przechowywania narzędzi ogrodowych. Warto wspomnieć, że domki drewniane nie powinny znajdować się na gołym podłożu. Bardzo szybko wchłoną wówczas wilgoć z gleby i zaczną butwieć oraz pleśnieć.
Drewniany domek z dwiema kondygnacjami. Fot. Ogrodosfera
Zamiennie dla domków drewnianych, można pokusić się o domki plastikowe. Zwykle mają mniejsze rozmiary niż domki drewniane. Dlatego przeznaczone są głównie dla najmłodszych. Mogą przybierać najróżniejsze kształty i kolory. W zimie można ustawić je w domu lub mieszkaniu, gdzie dalej będą służyły naszym dzieciom do zabawy. Domki plastikowe, w przeciwieństwie do domków drewnianych, nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.
Plastikowy domek z podłogą. Fot. Ogrodosfera
Z czasem domek może zostać przez nas rozbudowany. Można dołączyć do niego werandę, balkon lub dodatkowe pomieszczenie. Czołowi producenci domków dla dzieci przygotowują w swoich ofertach specjalne moduły, które można dobudowywać do domków. Na przykład moduł do zabawy w sklep lub w restaurację. Do domków na słupach dobudować można piaskownicę lub cały stelaż z huśtawkami lub z drabinkami do wspinaczek. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby do jednej z wież dobudować drugą, gdzie obie byłyby połączone mostkiem.
Z czasem, domek można rozbudowywać o dodatkowe moduły. Fot. Ogrodosfera
Jak dobrać wielkość domku do wieku dzieci?
Aby określić, jaka jest optymalna wielkość domku, należy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci do trzeciego roku życia wymagają, aby dach znajdował się na wysokości minimum jednego metra. Powierzchnia podłogi również nie powinna być mniejsza niż jeden metr kwadratowy. Przedszkolaki potrzebują domku o minimalnej wysokości 1,5 m. Dla dzieci, które już chodzą do szkoły, należy obowiązkowo kupić domek o wysokości co najmniej dwóch 1,7 m. W ostatnim przypadku dzieci nie będą zadowolone, jeśli powierzchnia wnętrza domku będzie mniejsza niż ok 4 m2. Określenie wielkości domku, który zamierzamy kupić, powinno zależeć od ilości dzieci, które będą się w nim bawiły, a także od tego, jak duży jest nasz ogród oraz od tego, jak wyglądają ceny związane z kubaturami określonej wielkości.
Drewniany domek o modułowej konstrukcji, o wysokości 1,7 m. Fot. Ogrodosfera
Z certyfikatem, czy bez?
Kupując domek, upewnijmy się, czy posiada certyfikaty bezpieczeństwa. W Polsce nie istnieje przepis nakładający obowiązek dostarczania dzieciom domków certyfikowanych. Jednakże informacja o tym, czy domek ma ów certyfikat powie nam o tym, że był on poddawany testom wytrzymałościowym.
Gdzie ustawić domek?
Gdy zakupimy już domek, wybierzmy dla niego takie miejsce, które będzie widoczne z okna kuchennego, aby mieć nasze pociechy w zasięgu wzroku podczas wykonywania codziennych prac domowych. Warto tez wybrać takie miejsce, które będzie znajdowało się względnie blisko ujęcia wody. Będzie to miało znaczenie latem, gdy obok domku pojawi się basen. Domek – szczególnie ten z plastiku – powinien znajdować się w cieniu. Unikniemy wówczas przegrzania jego wnętrza.
Dla dzieci frajda ale czy w lato nie jest tam czasem mega gorąco?