Jak oświetlić pokój dziecka

0
4119

Pokój dziecka najczęściej spełnia równocześnie wiele funkcji. Jest miejscem odpoczynku, zabawy i nauki. Każda z tych funkcji wymaga innego oświetlenia, więc od razu trzeba zaplanować kilka źródeł światła.

Pokój dziecka najczęściej spełnia równocześnie wiele funkcji. Jest miejscem odpoczynku, zabawy i nauki. Każda z tych funkcji wymaga innego oświetlenia, więc od razu trzeba zaplanować kilka źródeł światła. Trzeba też uwzględnić wiek dziecka, inaczej oświetlamy pokój dla najmłodszych, a inaczej dla nastolatków.

Oświetlenie pokoju dla niemowlaków i kilkulatków

Podobnie jak w innych pomieszczeniach, także w pokoju dziecięcym powinno znajdować się oświetlenie centralne. Może być to lampa wisząca z abażurem zdobionym bohaterami bajek, elementami roślinnymi lub zwierzęcymi, ewentualnie szyna z lampkami halogenowymi lub LED. Dobrze jest też zaplanować ściemniacz, który umożliwi regulowanie światła w zależności od potrzeb. Koniecznie trzeba zaplanować dyskretne światło nad łóżeczkiem lub na ścianie z jego boku. Większość dzieci nie lubi zasypiać w ciemności, dyskretne światło daje im poczucie bezpieczeństwa. Lampka powinna mieć abażur zapewniający równomierne rozpraszanie światła (np. lampy OLED), w ten sposób nie będzie rozpraszać i utrudniać zasypiania. Warto także umieścić dodatkowe źródło światła przy przewijaku, ułatwi to codzienną pielęgnację niemowlaka.

Oświetlenie w pokoju dzieci starszych

Wraz z wiekiem dzieci zmienia się nie tylko umeblowania pokoju, ale także jego oświetlenie. Centralne źródło światła może pozostać bez zmian, ewentualnie możemy zmienić samą lampę na bardziej nowoczesną. Niektóre dzieci chcą same wybierać lampy i trzeba im na to pozwolić, oczywiście w granicach rozsądku. W ten sposób wyrabiamy w nich poczucie estetyki i uczymy podejmowania decyzji. Nadal potrzebny będzie ściemniacz, by np. oglądać telewizor. Koniecznie natomiast trzeba uzupełnić oświetlenie o lampkę przy biurku. Najlepiej wybrać specjalny model z ruchomym ramieniem, które pozwoli na regulowanie wysokości światła. Dla dzieci leworęcznych lampka powinna być zamontowana po stronie prawej, a dla dzieci praworęcznych po stronie lewej. W ten sposób podczas pisania ręka i długopis nie będą powodowały cienia.

Ważnym elementem, który trzeba brać pod uwagę planując oświetlenie w pokoju dziecka jest bezpieczeństwo. Wszystkie kable powinny znajdować się poza zasięgiem dziecka. Ważne jest też, by chronić go przed ewentualnym poparzeniem się gorącą żarówką. Najlepiej do tego nadaje się oświetlenie LED lub OLED, których temperatura jest niska.

Ciekawe inspiracje oraz propozycje wiszących lamp do pokoju dziecięcego, znajdziecie tutaj: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/35-lampy-dla-dzieci

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię