Pięć najlepszych uczelni wyższych w Polsce w 2014 roku

0
426

Wyższe wykształcenie przestało gwarantować znalezienie dobrze płatnej pracy. W takiej sytuacji wybór kierunku studiów jest trudnym zadaniem dla wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że równie ważne jest znalezienie dobrej uczelni wyższej. Studenci tych najbardziej prestiżowych mają lepsze możliwości rozwoju oraz większe szanse na zdobycie dobrego zatrudnienia po zakończeniu nauki.

Uniwersytet Warszawski

W rankingu uczelni na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski. To uczelnia z prawie dwustuletnią tradycją. Jest to bez wątpienia jedna z największych i najstarszych szkół wyższych w kraju. Co roku ma około 46 tys. studentów, głównie na studiach stacjonarnych. Na Uniwersytecie działa 20 różnych wydziałów kształcących na wielu kierunkach, z czego najbardziej popularne to ekonomia, prawo, filologia angielska, finanse, rachunkowość i ubezpieczenia oraz zarządzanie i psychologia. Na Uniwersytecie Warszawskim można również znaleźć duży wybór interesujących studiów podyplomowych, prowadzonych także w formie e-learningu.

Uniwersytet Jagielloński

Drugie miejsce w rankingach najlepszych uczelni zajmuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Jest to najstarsza uczelnia wyższa w kraju, która od wielu lat oferuje bardzo wysoki poziom nauczania. Na prawie osiemdziesięciu różnych kierunkach, które są dostępne na tej uczelni, studiuje ponad 40 tys. osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się stomatologia, anglistyka oraz weterynaria, a także filologie obce co roku oblegane przez wielu kandydatów. Zdobycie indeksu Uniwersytetu Jagiellońskiego nie jest prostym zadaniem, jednak ukończenie tak prestiżowej szkoły wyższej jest zawsze dobrze widziane przez potencjalnych pracodawców.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to trzecia uczelnia w rankingach. Jest to uniwersytet, który od wielu lat zajmuje wysokie miejsce w zestawieniach najlepszych uczelni wyższych. UAM proponuje aż 49 różnych kierunków i co roku studiuje na nim prawie 50 tys. nowych studentów. Do najchętniej wybieranych kierunków na tej uczelni należą filologie obce, m. in. szwedzka, duńska, czy rosyjska, a także filologie azjatyckie, np. japońska i chińska. Taki wybór podyktowany jest faktem, że znajomość języków obcych ma bardzo duże znaczenie w czasie konkurowania na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej poszukują osób, które sprawnie posługują się nie tylko angielskim, ale także bardziej egzotycznymi językami.

Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska to najlepszy wybór dla osób zainteresowanych studiami na kierunkach technicznych. Statystyki pokazują również, że jest to jedna z najbardziej obleganych szkół w całym kraju. Studenci, którzy chcą uczyć się na Politechnice Warszawskiej, chętnie wybierają informatykę, biotechnologię, energetykę, czy automatykę i robotykę. Ukończenie technicznego kierunku z wysokimi wynikami daje duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, dlatego trudno dziwić się dużemu zainteresowaniu, którym każdego roku cieszy się ta uczelnia.

Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska to druga z uczelni technicznych, która znajduje się na bardzo wysokich pozycjach w rankingach szkół wyższych. Studiuje na niej ponad 30 tys. osób na ponad 40 różnych kierunkach. Popularne kierunki na tej uczelni to m. in. inżynieria biomedyczna oraz informatyka, a także matematyka stosowana. Politechnika Wrocławska to dynamicznie rozwijająca się uczelnia z dobrym zapleczem naukowym. Absolwenci kierunków technicznych, którzy mogą pochwalić się dyplomem tej szkoły wyższej, nie muszą obawiać się problemów ze znalezieniem pracy ani niskich dochodów.

Co jest najważniejsze przy wyborze dobrej uczelni?

Co jest najważniejsze przy wyborze dobrej uczelni? W czasie zapoznawania się z ofertami różnych szkół warto zwrócić uwagę na warunki kształcenia, m. in. dostęp do dobrze wyposażonych bibliotek, czy bogatych zbiorów elektronicznych. Rankingi najlepszych szkół uwzględniają także preferencje pracodawców. Jest to bardzo istotny czynnik, który ma duże znaczenie z punktu widzenia absolwenta. W końcu lata spędzone na uczelni to poważna inwestycja, która powinna przynieść korzyści w postaci dobrze płatnej pracy.

Informacje zebrał portal www.kopalniapracy.pl oferujący pracę w Katowicach w resorcie edukacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię