Dziecko tak w domu, jaki i w szkole narażone jest na wypadki, potłuczenia czy zwyczajne siniaki. Zapewne rodzice byliby pewniejsi o bezpieczeństwo swych dzieci, gdyby szkolna pielęgniarka zawsze była pod ręką. Dlatego musicie Państwo wiedzieć, że od 2006 roku obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie pomocy medycznej uczniom własnej szkoły.
Pielęgniarka szkolna obejmuje w środowisku nauczania i wychowania opieką dzieci i młodzież szkolną od klasy „0” (w szkołach podstawowych) do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej.
Do standardów opieki nad uczniami pielęgniarki szkolnej należą:
- Przestrzeganie prawa ucznia do informacji, prywatności, intymności i poszanowania godności osobistej oraz zachowania tajemnicy zgodnie z prawami pacjenta.
- Przeprowadzanie testów przesiewowych uczniów i kierowanie postępowaniem poprzesiewowym u tych, którzy mają dodatni wynik testu.
- Przygotowanie profilaktycznych badań lekarskich oraz analiza, wykorzystanie ich wyników.
- Wykonywanie obowiązkowych szczepień ochronnych.
- Pomoc w przekazywaniu rodzicom formularzy z informacją o szczepieniu.
- Prowadzenie u uczniów szkół podstawowych grupowej profilaktyki próchnicy zębów.
- Przekazywanie informacji kwalifikacji lekarskiej do wychowania fizycznego i sportu szkolnego oraz współpraca z nauczycielami wychowania fizycznego.
- Poradnictwo czynne dla uczniów z problemami zdrowotnymi, szkolnymi i społecznymi.
- Przeprowadzenie edukacji zdrowotnej uczniów i rodziców oraz uczestnictwo w szkolnych programach profilaktyki i promocji zdrowia.
- Współpraca z dyrekcją szkoły i Państwową Inspekcją Sanitarną w tworzeniu w szkole środowiska nauki i pracy sprzyjającego zdrowiu uczniów i pracowników rady pedagogicznej .
Dziecko w szkole ma swoje prawa. Niektórzy rodzice na pewno pamiętają sytuacje, kiedy to do klasy przychodziła pielęgniarka/ higienistka i na oczach wszystkich uczniów przeprowadzała kontrolę czystości głów, uszu, szyi itp. Na tym nie koniec. Potrafiła głośno powiedzieć, że Jaś ma wszy a Zosia świerzb. Zawstydzanie dziecka to nie najlepszy sposób na jego edukację. Na szczęście od 2003 roku takie praktyki są zakazane.
Autor © : Beata , napisz do autora : email