Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

0
877

Pierwszy kontakt dziecka ze stomatologiem jest niezwykle istotny. Zależy od niego jego późniejsze zachowanie w gabinecie stomatologicznym. Czy się nie zrazi i nie będzie reagowało na wizytę u dentysty wielkim stresem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dentysty i jak przygotować dziecko do takiej wizyty, by była dla niego przyjemna i niestresująca? Warto się nad tym zastanowić zanim zaprowadzimy dziecko do stomatologa.

Kiedy przychodzi czas pierwszej wizyty u dentysty, trudno jest stwierdzić, kto denerwuje się bardziej: dziecko czy rodzic. Dziecko boi się nieznanego, obawia się bólu i strasznego fotela dentystycznego. Poza tym naturalny jest lęk przed nieznanym, każdy z nas to odczuwa, a szczególnie taki mały człowiek. Z drugiej strony rodzic odczuwa stres związany z tym, żeby jego pociecha nie zniechęciła się podczas tej pierwszej i właściwie najważniejszej wizyty. Jest więc to stresujący moment dla obojga. Warto więc się odpowiednio przygotować do tego newralgicznego momentu w życiu dziecka.

Po pierwsze powinniśmy pamiętać, aby nie prowadzić dziecka do stomatologa, z którym wcześniej nie mieliśmy kontaktu. Bardzo ważne jest, aby osoba, która przez tą krótką wizytę kontrolną będzie opiekować się naszym dzieckiem była ciepła, miła i wzbudzała zaufanie małego pacjenta. Jeśli zaprowadzimy naszą pociechę do stomatologa dziecięcego możemy dodatkowo liczyć na przyjemny, ukierunkowany na wizytę najmłodszych wystrój i podejście dentysty. Tak na prawdę jest to najbardziej bezpieczny wybór, gdyż tacy lekarze wiedza jak rozmawiać z małym pacjentem i jak przeprowadzić całą wizytę, by była jak najmniej stresująca dla dziecka.

Podczas pierwszej wizyty stomatolog najprawdopodobniej sprawdzi tylko, czy ząbki dziecka są zdrowe i czy rosną prawidłowo. Wizyta powinna być przyjemna i wesoła dla dziecka. Jeśli okaże się, że młode uzębienie zostało już zaatakowane przez próchnicę, będziemy musieli ustalić leczenia. Warto poprosić dentystę o krótki instruktaż jak prawidłowo czyścić zęby. Jeśli dentysta zaprezentuje to na modelu, dziecko w łatwiejszy sposób przyswoi wiedzę na temat techniki i będzie mogło skuteczniej dbać o higienę jamy ustnej. Prawdopodobnie będzie też chętniej sięgało po szczoteczkę do zębów i z większą ochotą myło ząbki. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne kalendarze mycia zębów, gdzie dziecko każdego dnia przykleja naklejkę, że umyło ząbki. Bo przecież wróżka zębuszka wszystko widzi 😉

Po wizycie mały pacjent prawdopodobnie otrzyma od stomatologa upominek w formie dyplomu lub naklejki. Niezależnie od tego, czy tak się stanie, czy nie, my również możemy nagrodzić dziecko za to, że było grzeczne i współpracowało z lekarzem. Najlepiej zdrowym produktem, a nie słodyczami, które psują zęby. Nagrodą może być też kino czy inne wyjście w miejsce, które dziecko lubi.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-elektryczna.pl w Poznaniu zajmującą się dystybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.

 

Zapisz

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię