Jak pogodzić studia z ciążą?

0
975

Jeszcze kilka lat temu, wiele studentek po zajściu w ciążę rezygnowało ze studiów. Na szczęście, polskie uczelnie poszły po rozum do głowy i dostrzegły w przyszłych mamach potencjał. Współcześnie, studentki mają spore szanse na dokończenie edukacji. Wystarczy, że skorzystają w oferowanych przez szkoły wyższe rozwiązań, pomagających pogodzić naukę z ciążą.

Urlop dziekański lub indywidualna organizacja studiów

Urlop dziekański to opcja, z której wciąż korzysta najwięcej ciężarnych. Pamiętaj jednak, że niesie on ze sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze, możesz to zrobić tylko raz w takcie studiów – okres trwania urlopu nie może przekroczyć roku. Jeśli po upływie tego czasu nie wrócisz na uczelnie, zostaniesz skreślona z listy studentów. Po drugie, nie możesz tego zrobić w dowolnym momencie semestru – wnioski o urlopu dziekańskie składa się po zaliczonej sesji. Po trzecie, po powrocie, nie będziesz już uczęszczać na zajęcia ze swoją grupą, ale z niższym rocznikiem. Dlatego decyzja o wzięciu urlopu macierzyńskie powinna być przemyślana i dokładnie przeanalizowana. Jeśli jesteś np. na ostatnim roku licencjatu czy magisterki, powinnaś pomyśleć o indywidualnej organizacji studiów. Sprzyja temu niewielka liczba zajęć. Po otrzymaniu od dziekana zgody na IOS nie musisz uczestniczyć we wszystkich wykładach i ćwiczeniach, a terminy zaliczeń i egzaminów ustalasz bezpośrednio z wykładowcami.

Studia zaoczne

Nie chcesz przerywać nauki? W takim razie przenieś się na studia zaoczne. W ten sposób uczelnia będzie zajmować Twój czas tylko w piątkowe popołudnia i weekendy. To dobry wybór, zwłaszcza gdy jesteś na końcowym etapie swojej uczelnianej edukacji. Pozwoli Ci to szybko dokończyć studia, a tym samym zmniejszyć przerwę przed rozpoczęciem (lub kontynuowaniem) kariery zawodowej. Będziesz miała stale kontakt z kolegami z roku, a nawet gdy nie będziesz mogła pojawić się na kilku zajęciach, zawsze możesz poprosić ich o notatki lub o pomoc w wykonaniu zadanego projektu lub prezentacji. Studia zaoczne to też wygoda po urodzeniu malucha – do opieki nad nim będziesz potrzebowała kogoś tylko na kilka godzin w weekend. Tym samym nie zapłacisz wiele za opiekunkę lub zostawisz szkraba z kimś z rodziny.

Studia online

Twoja uczelnia znajduje się daleko od miejsca zamieszkania? A może już teraz wiesz, że możesz mieć problem z opieką nad maleństwem? Jeśli tak, to pomyśl o studiach online. Materiał realizować będziesz przez specjalnie przystosowaną do tego platformę e-learningową, dzięki czemu do nauki potrzebny Ci będzie jedynie dostęp do sieci. W ten sposób możesz uczyć się w dowolnym czasie i dowolnym miejscu – na ławce w parku lub wieczorami, po zaśnięciu dziecka. Platformy przystosowane są do używania ich nie tylko na komputerach i laptopach, ale także na tabletach i smartfonach. Takie studia to także oszczędność. Nie płacisz za dojazdy i noclegi – te środki możesz przeznaczyć na potrzebny swoje i dziecka.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię