Pół miliona złotych na wsparcie kraju: Metinvest po stronie patriotów

0
848

Ukraina od 18 miesięcy broni swoich ziem przed rosyjskimi okupantami, więc armia i gospodarka kraju potrzebują wsparcia bardziej niż kiedykolwiek. Pomocy udzielają nie tylko partnerzy zagraniczni  — duży biznes w kraju również przyczynia się do zwycięstwa sprawiedliwości. Na przykład Metinvest Industrial Group, założona przez Rinata Achmetowa, przekazała około 4 mld UAH (224 mln zł) na wsparcie sił obronnych podczas wojny w ramach projektu Stalowy Front.

Jak działają przedsiębiorstwa „Metinvest”?

Chociaż zakłady produkcyjne znajdują się na terenie całego objętego wojną kraju, największe z nich znajdują się na linii ognia. Aktywa w regionach Ługańska i Doniecka, jak Mariupol czy Awdiejewka, zostały zniszczone . Ocalałe przedsiębiorstwa w 2022 r. znacznie zmniejszyły produkcję z powodu problemów z zasilaniem, zakłóceń logistycznych i zmian cen na rynku światowym.

Jednak w 2023 r. Metinvest stopniowo zwiększa obroty działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwa grupy nie tylko produkują wysokiej jakości wyroby metalurgiczne i zapewniają zatrudnienie tysiącom Ukraińców, ale również nadal płacą podatki (tylko w pierwszym kwartale 2023 r. kwota odliczeń wyniosła 6,3 mld UAH). Jak informuje, Metinvest nieustannie walczy z nielegalnymi działaniami federacji rosyjskiej, a mianowicie kradzieżą wyrobów metalowych i sprzętu przemysłowego na tymczasowo okupowanych terytoriach.

Obrona kraju

Metinvest bierze udział w projekcie „Stalowy Front”który koncentruje się na pomocy obrońcom Ukrainy. Przedsiębiorstwa metalurgiczne w czasie wojny rozpoczęły produkcję unikalnej stali do produkcji pancerzy i modernizacji sprzętu wojskowego. Jak informuje https://www.wnp.pl/przemysl-obronny/ukraina-dostanie-nowa-ochrone-przed-dronami,747874.html, uruchomiono również produkcję konstrukcji do obrony przed wrogimi dronami kamikadze.

Metinvest dostarcza również bezpłatnie na linię frontu modułowe schrony dla wojska, hełmy, kuchenki polowe, żywopłoty przeciwczołgowe i materiały budowlane do tworzenia struktur obronnych. Mimo że firma Rinata Achmetowa wydała już ponad 6 mld UAH na potrzeby wojska i ludności cywilnej, wsparcie wciąż napływa.

Artykuł został przygotowany na podstawie https://poland.us/strona,87,44500,0,metinvest-wydal-prawie-pol-miliarda-zlotych-na-wsparcie-ukrainy-w-ciagu-18-miesiecy-wojny.html.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię