Nie ma na to rady. Zwykle trzeba będzie działać wtedy, gdy kłopoty będą już mocno dokuczały i uniemożliwiały normalne funkcjonowanie społeczne. W takich przypadkach będziemy musieli zwrócić się o pomoc do specjalisty, który postara się nam pomóc. Fundamentalnym pytaniem jest – psycholog czy psychiatra? Kto skuteczniej pomoże poradzić sobie z nieprzyjemnymi konsekwencjami problemów natury psychicznej?
Psycholog czy psychiatra – fundamentalne różnice
Psycholog a psychiatra – czym się różnią? Można wymienić kilka fundamentalnych różnic, które występują między tymi „zawodami”. Utarło się, że psycholog to specjalista od mniejszych problemów, natomiast do psychiatry udajemy się w naprawdę poważnych schorzeniach psychicznych. Po części jest to prawda… ale nie do końca. Zarówno psycholog czy psychiatra będą zajmować się problemami psychicznymi człowieka, naturą psychologiczną i ludzkimi zachowaniami. Psycholog jest osobą, która skończyła jednolite studia magisterskie, dzięki czemu uzyskała tytuł magistra psychologii. Tu jednak jego kariera naukowa się nie kończy. Aby absolwent mógł przeprowadzać m.in. psychoterapię, wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych w tym kierunku. I bez tego psycholog może udzielać porad, jednakże specyfika tego zawodu wskazuje, że szkolenie i własne udoskonalanie jest absolutnie niezbędne, aby skutecznie pomagać pacjentom i być świetnym specjalistą od problemów z psychiką człowieka.
Specyfika psychiatry
W przypadku psychiatry mamy do czynienia z lekarzem. Psychiatra to osoba, która ukończyła 6-letnie studia na kierunku lekarskim. Psychiatria jest jedną ze specjalizacji medycznych, a więc lekarz będzie w stanie bezpośrednio diagnozować m.in. badania tomografii komputerowej czy analizować wyniki rezonansu magnetycznego. Psychiatra będzie mógł przepisywać leki, wysyłać na terapię, diagnozować i opiniować o chorobie. Do psychiatry udajemy się wówczas, gdy problemy natury psychicznej wymagają lekarskiego podejścia i wykonania specjalistycznych badań medycznych. Wiele chorób psychicznych ma swoje podłoże w fizjonomii człowieka i w urazach głowy. Psycholog nam w tym nie pomoże – co nie znaczy, że jest on specjalistą wyłącznie od lżejszych chorób. Niektóre problemy takie jak np. depresja, mogą być bardzo poważne w skutkach, jednakże niepowiązane z problemami fizycznymi (a wtedy warto skorzystać z usług psychologa), a więc nie można powiedzieć, że psycholog jest „lżejszą wersją” psychiatry. Oboje są specjalistami jeżeli chodzi o naturę psychiczną człowieka.
Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Psychologicznym z Białegostoku – AbOvO