Pozycje ułatwiające karmienie niemowlaka przy pomocy butelki

0
1882
butelka antykolkowa

Karmienie niemowlaka przy użyciu butelki to popularna metoda podawania dziecku pokarmu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma w niej nic trudnego. Jednak nie zawsze jest ona przeprowadzana prawidłowo. Ulewanie, płacz czy kolki to częste efekty złej pozycji przy karmieniu butelką. Jak zatem prawidłowo podać maluszkowi mleko w takiej formie?

Naturalność odczucia

Po pierwsze rodzice powinni zadbać jak najlepiej o naturalność całej czynności. Ze względu na smoczki, metoda sama w sobie jest kojarzona z czymś sztucznym. Nie każdemu maluszkowi odpowiada silikonowy czy plastikowy materiał, który w smaku nie przypomina naturalnej brodawki sutkowej mamy. Z tego też względu lepiej, aby podawanie niemowlakowi mleka za pomocą butelki odbywało się w pozycji zbliżonej do naturalnego sposobu.

Butelka antykolkowa

To dotyczy trzymania się takich podstaw jak ułożenie główki maluszka w zgięciu łokcia w równoległej linii do kręgosłupa. Bardzo ważne jest również utrzymywanie pełnego smoczka. Inaczej istnieje ryzyko połykania przez dziecko pęcherzyków powietrza, które mogą powodować kolki. Aby całkowicie wyeliminować wystąpienie tego problemu podczas karmienia, zaleca się stosowanie modeli z systemem odpowietrzania. Butelka antykolkowa jest doskonałym sposobem na zminimalizowanie pojawienia się bólów brzuszka. Otwory wentylacyjne uwalniają nadmiar zgromadzonego w smoczku czy butelce powietrza, tym samym zapewniając zdrowe i spokojne karmienie maleństwa.

Klasyczna pozycja na siedząco

Nie ma bardziej naturalnej i wygodnej pozycji do karmienia niemowlaka niż siedząc. Odżywiając dziecko w ten sposób trzeba pamiętać o posadzeniu maluszka na swoim udzie, tak aby opierał się o twoją drugą nogę. Nie można ominąć również wspomnianego wcześniej podtrzymywania główki niemowlaka w zagłębieniu łokcia. Można to również robić za pomocą dłoni.

Na problemy z ulewaniem

Jeśli twój maluszek często ulewa, warto przyjrzeć się bliżej pozycji, w jakiej jest karmiony. Nie zawsze tradycyjna forma podawania mleka się sprawdza. Aby ograniczyć ulewanie, warto zastosować ułożenie na boku. Rodzic wygodnie siedzi na podłodze lub na sofie, oparty plecami o ścianę, koniecznie ze zgiętymi nogami. Niemowlaka kładziemy na jednym udzie, z główką i plecami opierającymi się o drugą nogę. Bardzo ważne jest również ułożenie pupy dziecka, które powinno opierać się o twój brzuch.

Budowanie więzi

Idealną pozycją do zachowania kontaktu wzrokowego ze swoim dzieckiem jest karmienie go  zwróconego przodem do Ciebie. Co ciekawe, rodzic siedzi w podobnej pozycji, przedstawionej wyżej. Zmienia się położenie dziecka, którego kręgosłup musi znajdować się w symetrycznej linii do kręgosłupa. Tutaj istotny jest wyprostowany tułów maluszka, który nie powinien wyginać się w łuk. Niemowlaka kładziemy przodem do siebie na udach, z pupą opierająca się o brzuch osoby karmiącej.

Dla prawdziwych zuchów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczyć dziecko samodzielności podczas karmienia. Na początek wystarczy samo chwytanie i trzymanie butelki w małych rączkach. Aby całą nauka odbywała się z przyjemnością dla małego brzdąca, trzeba pamiętać o prawidłowym ułożeniu. Ciało maluszka powinno tworzyć linię prosta z tułowiem i główką. To sprawia, że nasz głodomór lepiej oddycha, a ssanie przychodzi mu z dużo większą łatwością.

Według badań, niemowlaki około siódmego roku życia wykazują potrzebę chwytania i same zaczną próbować swoich sił z różnym przedmiotami, w tym z antykolkową butelką do karmienia. Bardzo ważne jest, aby nie zostawiać naszego podopiecznego samego podczas jedzenia. Może to grozić zakrztuszeniem się mlekiem lub innym płynem. Opiekun pełni tutaj rolę asystenta, który asekuruje podczas nieudanych prób trzymania sprzętu. U starszych dzieci można zamienić butelkę na kubek niekapek. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie u niemowlaków, które opanowały już samodzielne siedzenie.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię