Pomysły na rozwijanie fantazji u dzieci

0
1365

Dzieci są ciekawe świata, chętne do nauki, pełne kreatywnych pomysłów. Zadaniem rodziców i opiekunów powinno być, aby te naturalne cechy pobudzać. Warto ćwiczyć dziecięcą fantazję, gdyż wtedy maluchy lepiej wkroczą później w rzeczywistość przedszkola i szkoły oraz rozwinąć mają szansę swoje talenty.

Sposoby na ćwiczenie kreatywności dzieci – książeczki, prace plastyczne, klocki Lego

Wyobraźnię świetnie rozwija wspólne czytanie książeczek dopasowanych do wielu dziecka, będących okazją do stawiania przez nie pytań i sposobem poznawania np. różnych miejsc czy zawodów. Umiejętności, jakie warto rozwijać u dzieci, z pewnością wspomagać będą także wszelkie zabawy wymagające łączenia ze sobą różnych rzeczy. A więc na początek wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne: lepienie z plasteliny, tworzenie lalek z dostępnych materiałów jak papier i włóczka, ludzików z kasztanów. W ten sposób dziecko opanowuje nie tylko zdolności manualne i artystyczne. Tworząc swoje prace, dopowiada sobie do nich historie. Możecie zresztą stworzyć razem np. teatrzyk kukiełkowy. Podobnie opowiadanie sobie wymyślonych historii wspomóc mogą np. klocki Lego. Maluch dopiero rozwija myślenie abstrakcyjne, więc w tego rodzaju zabawie pomocne są gotowe scenerie i ich bohaterowie. Może je zresztą z czasem coraz bardziej pomysłowo zestawiać i odtwarzać za ich pomocą scenki z życia, obejrzanych bajek. Już dla najmłodszych dzieci. Od 2 lat, kupić można Lego Duplo. Klocki te są większe niż zwykłe, mają także mniej komponentów i są prostsze do złożenia.

Lego Duplo, Lego Friends i inne – kreatywna zabawa od najmłodszych

Zarówno składanie elementów według gotowych instrukcji oraz własnych pomysłów, jak i wykorzystanie ich potem w zabawach z wymyśloną fabułą i scenkami, rozwijają fantazję dzieci. Kiedy już odwiedzimy sklep z klockami Lego czy innymi tego typu, wystarczy dobrać zestaw odpowiedni do wieku naszej pociechy. Są też przypominające różne miejsca i zajęcia ludzi. Dużą popularnością cieszy się Lego Duplo Farma. Obecność zwierzątek przypadnie do gustu maluchom. Rodzicom natomiast spodoba się, że klocki można śmiało zestawiać z kolejnymi zestawami, tworząc całą okolicę zamieszkaną przez plastikowe ludziki. W podobnym klimacie utrzymane są także Lego Friends Konie. To już nieco większy zestaw do rozbudowywania z kolejnych części, przeznaczony głównie dla dziewczynek – za sprawą występujących w nim bohaterek, kolorowo ubranych przyjaciółek. Są to zabawki w sam raz dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz nieco starszych. Co prawda nie są one bardzo skomplikowane do złożenia, ale możliwość odgrywania wymyślonych historii w świecie Lego Friends spodoba się przede wszystkim tym dziewczynkom, które częściej już bawią się z koleżankami niż z rodzicami.

Dla nieco starszych – sklep z klockami Lego dla majsterkowiczów

Gdy nasze dziecko staje się uczniem, do niestłumionej jeszcze niczym kreatywności dochodzi chęć eksperymentowania i zrozumienia, jak działa świat. Dostępnych jest wiele różnego typu zabawek edukacyjnych i bez problemu można wybrać coś dopasowanego do zainteresowań pociechy. Także jeśli chodzi o klocki Lego, znaleźć można różnego rodzaju zestawy dla małych naukowców albo majsterkowiczów. Zarówno chłopcom jak i dziewczynkom sprawić wiele frajdy może na przykład możliwość samodzielnego stworzenia prostego robota. Warto pamiętać, czy kupujemy prezent, dla dwu-, sześcio- czy dwunastolatka, aby zabawki były bezpieczne. Najtańsze klocki Lego znajdziemy przeważnie w sklepach internetowych, jak wiele innych artykułów. Ważne jest, zwłaszcza w wypadku maluchów, aby były one oryginalne, wtedy mamy pewność, że są bezpieczne dla dzieci.

Sposób na kreatywność – zabawy w towarzystwie czy w pojedynkę?

Na początku będzie to oczywiście towarzystwo mamy i taty, a dopiero później koleżanek i kolegów. Z początku większość dzieci nie potrafi bawić się sama i nawet, kiedy ma pomysł, w co zamienią się złożone klocki, to może woleć, abyśmy my taką konstrukcję złożyli i przesuwali przed jego oczami. Zabawa z kimś to zawsze okazja na nowe pomysły, a przy okazji uzgadnianie wcielania ich w życie z rówieśnikami. Warto jednak przyzwyczajać dziecko także do tego, aby umiało bawić się od czasu do czasu samo. Bowiem fantazja to znakomity sposób na nudę

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię