Przeziębienie w ciąży – jak sobie z nim radzić?

0
847

Mimo że przeziębienie to nic groźnego, ciąża osłabia układ immunologiczny, przez co ryzyko zachorowania jest większe niż zwykle. Co, jeśli przeziębienie się pojawi, skoro spożywanie leków, które do tej pory na przeziębienie przyjmowaliśmy, jest zabronione?
Jak sobie radzić?

Po pierwsze – oceń, czy to przeziębienie czy może coś więcej

Wcale nie tak trudno pomylić przeziębienie z grypą, zwłaszcza, jeśli wydaje Ci się, że czujesz się całkiem nieźle.  To pierwsze rozwija się stopniowo i powoli i już kilka dni przed „punktem kulminacyjnym” możesz zauważyć wyraźne pogorszenie samopoczucia i nieco wyższą niż zwykle temperaturę. Grypa z kolei przychodzi nagle i jej objawy nie są tak łagodne, jak w przypadku przeziębienia – towarzyszy jej wysoka gorączka, bóle mięśni i kości, gardła, katar i kaszel. Ani jednego, ani drugiego nie należy bagatelizować – niezależnie od tego czy to przeziębienie czy coś poważniejszego, udaj się do lekarza, choćby po to, aby dowiedzieć się, jakich leków nie wolno Ci stosować.

Substancje i składniki leków, których nie wolno zażywać w czasie ciąży

Ciąża to szczególny stan, podczas którego należy zaniechać spożywania lekarstw bez konsultacji z lekarzem. W czasie ciąży powinno się też unikać takich, które zawierają paracetamol, pseudoefedrynę, kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen.

Po drugie – jak leczyć?

Przeziębienie i mu podobne zwykle maja charakterystyczne objawy w postaci pogorszenia samopoczucia, stanu podgorączkowego, bólu gardła, kataru czy kaszlu. Na szczęście są naturalne i bezpieczne sposoby, które pozwalają na ich minimalizowanie. Wystarczy przestrzegać kilku zasad – przede wszystkim wysypiaj się. Sen jest dobry, kiedy organizm jest osłabiony – pozwala na regenerację sił i szybszy powrót do zdrowia. Jeśli czujesz się gorzej, postaraj się zostań w łóżku, pod kołdrą, pamiętając przy tym o wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywasz – świeże powietrze dobrze Ci zrobi.

Pij też dużo płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej – może być z cytryną. Przyjmowanie płynów pozwoli na zbicie temperatury oraz nawodnienie organizmu. Oprócz chłodnych napojów, powinnaś pić też herbatę, np. z malinami i z miodem.

Niemniej ważne jest to, co jesz – zwróć uwagę, aby w Twojej diecie znalazły się warzywa i owoce, w tym te, które zawierają duże ilości witaminy C, odpowiedzialnej za odporność organizmu.

Warto też, abyś stosowała naturalne metody walki z przeziębieniem i grypą, które były wykorzystywane przez nasze babki i matki w czasach, kiedy apteka nie była dostępna na każdym rogu.

W przypadku kataru, pomocne może okazać się zakraplanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej. Oprócz tego, w udrożnieniu dróg oddechowych powinna pomóc „parówka”, czyli wdychanie pary wodnej, najlepiej z dodatkiem miętowego olejku.

Również z kaszlem można sobie poradzić naturalnym sposobem, przygotowując syrop z cebuli. Wystarczy pokroić cebulę w krążki i zasypać ją cukrem, aby mogła puścić soki. Tak przygotowany syrop łykaj dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Zawarte w nim fitoncydy mają działanie bakteriobójcze.

Na gardło powinno pomóc płukanie jamy ustnej roztworem z soli lub naparem z rumianku – tutaj również dwa razy dziennie.

Po trzecie – zapobiegaj

O przeziębienie w okresie jesienno-zimowym nietrudno – zarazić może się każdy, a zwłaszcza kobieta w ciąży. Dlatego zadbaj o to, aby uodpornić organizm, przygotuj się również Ty, ubierając stosownie do pogody, wietrząc mieszkanie i unikając kontaktu z chorymi.

 

Magda Pelc
Artykuł został przygotowany po przejrzeniu m.in. działu www.i-apteka.pl/pol_m_Dziecko-i-Mama_OILATUM-400.h

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię