Przydatne porady jak przygotować się do długiej podróży samochodem z dzieckiem

0
1409
Długa podróż z dzieckiem samochodem dla niektórych rodziców wydaje się być niemożliwością. Jednak przejechanie z dzieckiem nawet kilkuset, czy tysiąca kilometrów jest jak najbardziej możliwe, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować pod względem logistycznym, wszak siedzenie bez ruchu i zajęcia w samochodzie jest „śmiertelną nudą” dla dziecka. Nie ma mu się co dziwić, gdyż my też często narzekamy na jej niedogodności i monotonię. Co zatem zrobić, aby podróż przebiegła w miarę przyjemnie? Z pewnością duże znaczenie będzie miał wybór bezpiecznego fotelika samochodowego, w którym dziecko wygodnie prześpi część podróży.

Podstawa każdego podróżnika – ustalenie godziny wyjazdu i trzymanie się planu

Planując bardzo długą podróż z dzieckiem samochodem trzeba wybrać dogodną godzinę wyjazdu. Jaka to będzie? Z pewnością, co zaskoczy wiele osób, nie jest to czas kiedy dziecko wyspało się po nocy i jest gotowe na przygody kolejnego dnia. No właśnie, jest gotowe na atrakcje i bodźce, a nie jechanie samochodem w jednej pozycji przez wiele godzin. Dlatego podróż z południa Polski nad morze najlepiej zaplanować na wieczór, kiedy dziecko jest zmęczone. Można wyruszyć około 19- 20, wcześniej zapewniając dziecku odpowiednie atrakcje. Dzięki temu na miejsce dotrze się w nocy, a dziecko prześpi większość podróży. Jeśli podróż jest jeszcze dłuższa, np. do Chorwacji, to koniecznie trzeba zaplanować postój w trakcie podróży lub nawet nocleg. Zatem najlepiej zacząć podróż wcześnie rano, przejechać kilkaset kilometrów, a w międzyczasie robić kilka postojów najlepiej w restauracjach, gdzie znajduje się kącik dla dzieci, a także w miejscach, które mogą stanowić dla dziecka krótką atrakcję jak wystawy interaktywne dla dzieci, czy wizyta w zoo. Dzięki temu dziecko będzie zmęczone. Podróż będzie trwała wprawdzie dłużej, ale z dzieckiem trzeba się z tym liczyć. Zresztą kierowcy również przyda się odpoczynek. Zatem po przebyciu pewnego odcinka drogi trzeba zaplanować nocleg i wczesnym rankiem wyruszyć w dalszą drogę pełną atrakcji. Tylko jak zająć dziecko w trakcie podróży? Należy też pamiętać, że dobrze wyprofilowane foteliki samochodowe gwarantują komfortową podróż – nawet tą najdalszą.

Atrakcje samochodowe dla dziecka – czyli zabawa z rodzicem albo czytanie książek

Wiadomo, że nie da się całej podróży samochodem zaplanować na świetne atrakcje. Jednak można wspomóc się nowymi technologiami. Świetnie sprawdzą się audiobooki, wszak większość z nas posiada radio w samochodzie. Jeśli dziecko jest małe to jeden z rodziców będzie musiał jechać z nim z tyłu i zabawiać je. Tu sprawdzą się wszelkie książeczki z obrazkami i czytanie krótkich historyjek. Ewentualnie można wspomóc się tabletem z bajkami i piosenkami dla dzieci. Dobrze również jeśli rodzice mogą wymieniać się za kierownicą, gdyż wtedy podróż dla dziecka z każdym z rodziców przy boku będzie dla dziecka bardziej atrakcyjna. Jeśli jest to niemożliwe, to może warto pomyśleć o wspólnym wyjeździe ze znajomymi. Towarzystwo innych dzieci lub innych dorosłych również może pomóc.

Jaki prowiant zabrać ze sobą w długą podróż samochodem z dzieckiem?

Oczywiście zaplanowanie pod względem logistycznym podróży nie dotyczy jedynie atrakcji dla dziecka w trakcie jej trwania, ale również zapewnienia posiłków w drodze. Przekąski również mogą być formą zajęcia w trakcie podróży. Najlepiej sprawdzają się chrupki, czy żelki, a także serki dla dzieci. Odpowiednie opakowanie zapobiega upaćkaniu przez dziecko kanapy samochodowej i fotelika samochodowego. Oczywiście dobrze przy wyborze fotelików samochodowych pamiętać o tapicerce, która nie powinna być łatwo brudząca, a także przeznaczona do prania i łatwa w ściąganiu. Dzięki temu już na miejscu będzie można wyprać tapicerkę, aby dziecko mogło wracać w czystym foteliku samochodowym.

O czym jeszcze warto pamiętać przygotowując się do podróży samochodowej?

Wiele dzieci ma problem z chorobą lokomocyjną. Jednak wiele środków, które obecnie jest dostępnych nie powoduje otumanienia przez całą podróż. Oczywiście leki na chorobę lokomocyjną powodujące senność w pewnych okolicznościach są przydatne, zwłaszcza w czasie bardzo długich podróży. Dziecko może wtedy większą część wygodnie przespać w odpowiednio wyprofilowanym foteliku samochodowym. Warto jeszcze mieć pod ręką ulubioną przytulankę dziecko, gdyż to zawsze działa na nie uspokajająco i dzięki temu może poczuć się lepiej.

Zadbanie o właściwy harmonogram podróży, prowiant, zabawki dla dziecka, a także arsenał zabaw, które można przeprowadzić w samochodzie pomoże przebyć podróż z dzieckiem w komfortowych warunkach. Warto również do dłużej podróży przygotowywać dziecko poprzez odbywanie nieco krótszych. Wszak ćwiczenie zawsze czyni mistrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię