Zabawki edukacyjne stają się coraz popularniejszą alternatywą dla różnorodnych przedmiotów, które zalewają polski rynek produktów dziecięcych. Młodzi rodzice coraz częściej z niechęcią patrzą na zabawki pochodzące z Chin, które zostały stworzone ze sztucznych materiałów, co również budzi podejrzenie.
W takiej sytuacji zabawki edukacyjne wydają się doskonałą alternatywą – są nie tylko stworzone z trwałych, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, ale przede wszystkim pozwalają na angażowanie uwagi dziecka. Wiele zabawek edukacyjnych tworzonych jest z drewna.
Zabawki edukacyjne są szeroko polecane przez psychologów dziecięcych oraz pedagogów. ich zadaniem jest przede wszystkim wspomaganie rozwoju dziecka, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wśród wielu zabawek tego typu znajdziemy przede wszystkim te pozwalające na skupienie uwagi malucha już od najwcześniejszych miesięcy życia. te zabawki są przede wszystkim kolorowe – to właśnie kolory zwracają uwagę dziecka. Zabawki dla najmłodszych mogą wspomagać również uniezależnienie pracy rąk, ćwiczenie precyzji ruchów, w dalszym rozwoju – również skojarzenia.
Zabawki edukacyjne znajdziemy przede wszystkim w niewielkich hurtowniach, które specjalizują się w tego rodzaju wyrobach. na szczęście coraz częściej produkty te przebijają się również do dużych sieci sklepów w artykułami dziecięcymi. Warto poświęcić nieco czasu na znalezienie idealnego produktu dla swojego dziecka.
Na jakie zabawki edukacyjne warto zwracać uwagę?
- zabawki zręcznościowe – zazwyczaj posiadają kilka elementów w określonych kształtach. Zadaniem dziecka jest dopasować takie same kształty do siebie lub też przewlec sznurek przez wydrążone dziurki. tego rodzaju zabawki doskonale wpływają na manualną pracę rąk, ćwiczą zręczność, pozwalają na skupienie. Do zabawek zręcznościowych zaliczamy również liczne “tory przeszkód”
- zabawki do pchania – najczęściej składające się z długiego kijka oraz umieszczonej na jego końcu postaci. Zabawka posiada kółka, dzięki czemu możliwe jest jej pchanie. Najczęściej podczas ruchu zabawka porusza swoimi elementami. Taki rodzaj zabawy pozwala na koordynowanie postawy wyprostowanej. Zabawka do pchania zachęca dzieci do częstego wstawania i zabaw na stojąco
- maty do zabaw dla maluchów – maty zostały stworzone z miękkich i bezpiecznych materiałów. Zawierają wiele elementów, które angażują uwagę dziecka poprzez ruch oraz kolory. Maty tego typu doskonale nadają się dla dzieci w wieku niemowlęcym – kolorowe elementy pozwalają na ćwiczenia wodzenia wzroku za konkretnym elementem
- układanki – dopasowane do wieku dziecka, posiadają od kilku do kilkudziesięciu elementów. Pozwalają na ćwiczenie pamięci dziecka oraz rozwijanie jego zdolności manualnych
- klocki z literkami oraz obrazkami – zabawka dla nieco starszych dzieci, która pozwala na układanie prostych słów oraz kojarzenie liter z konkretnymi obrazkami
- tablice edukacyjne – są najczęściej tworzone z drewna lub materiałów sztucznych. Na tablicach znajdują się dwustronne płytki. Na jednej stronie znajduje się obrazek (kot, pies, osa, stół), na drugiej stronie analogicznie literka, która rozpoczyna dany wyraz: K, P, O, S.
- zabawki interaktywne – wiele zabawek edukacyjnych łączy w sobie obraz i dźwięk. Zazwyczaj są one nieco droższe niż klasyczne zabawki. Tu jednak dziecko posiada całą gamę możliwości – może samodzielnie wybierać przyciski odpowiedzialne za konkretne dźwięki, tworzyć swoje “melodie”. Wiele zabawek posiada wbudowany głośnik i nagrania, które uaktywniają się po dotknięciu konkretnego elementu zabawki.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę LeanToys będącej hurtownią oraz importerem zabawek dla dzieci. |