Kreatywność dziecka – jak rozwijać?

0
1078

Mówi się, że kreatywność i wyobraźnia dziecka nie zna granic ani limitów. Jednemu dziecku kreatywność przychodzi łatwiej, a drugiemu ciężej. Co my, jako rodzice możemy zrobić, aby pomóc rozwinąć naszemu dziecku tą sferę kreatywności?

Zdolność kreatywności rozwija się głównie u dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ to właśnie wtedy nasze pociechy mają wyjątkowo rozwiniętą wyobraźnię. Kreatywność możemy rozwinąć głównie za pomocą zabawy, którą dziecko będzie zainteresowane. Jakie więc zabawy wymyślić i co zrobić, aby kreatywność została pobudzona?

Weźmy pod lupę wszelkiego rodzaju kolorowanki. Pomalowanie ulubionej postaci z bajki da dziecku niesamowitą frajdę i zabawę, pozwoli mu użyć wyobraźni i podjąć decyzję, jakich kolorów użyć i jak pomalować kolorowankę. Do pomalowania możemy użyć rozmaitych narzędzi takich jak farby, flamastry, kredki czy pisaki. Bawiąc się w kolorowanie dziecko jednocześnie dowiaduje się, że trawka powinna być zielona a niebo niebieskie, tak więc zabawa i edukacja w jednym. Zamiast tradycyjnej kolorowanki do wypełnienia możemy też wziąć zwykłą czystą kartkę, a dziecko z pewnością samo zacznie tworzyć i malować.

Możemy również kupić zabawki do złożenia z kartonowych elementów. Wzorów jest mnóstwo, począwszy od chłopięcych samolotów, przez tekturowe lokomotywy po zestawy dla księżniczek – również z tektury. Dziecko będzie musiało użyć swojej wyobraźni i kreatywności aby złożyć zabawkę, a na koniec ją ozdobić. Dekoracja i zdobienie to najprzyjemniejszy element całej zabawy, a możemy do tego użyć tak naprawdę czegokolwiek, chociażby kredek czy farb plakatowych.

Wszelkiego rodzaju gry i układanki również będą miały pozytywny wpływ na rozwój dziecięcej kreatywności. Wybór jest naprawdę przeogromny, a wszystko zależeć będzie on nas samych i od naszych możliwości finansowych. Możemy wybrać drewniane puzzle, które są wyjątkowo bezpieczne dla dziecka lub edukacyjną grę planszową. Nie ma lepszej metody na rozwój niż nauka poprzez zabawę.

Świetnym produktem są puzzlowanki – malowani, czyli białe puzzle, po których dziecko może pisać i malować, a przy okazji układać. Puzzle można zmazywać, i za każdym razem od nowa wymyślać wzór i rozwijać wyobraźnię.

Bardzo ważna przy rozwoju dziecięcej kreatywności jest obecność i opieka rodzica, który zainspiruje i nakieruje dziecko na odpowiedni tor. Rodzic bawiąc się z dzieckiem wciela się w jego najlepszego zabawowego przyjaciela.

Metod na rozwój kreatywności naszych maluchów jest mnóstwo. Maluchom nie potrzeba wiele aby pobudzić tą sferę, ponieważ nikt nie ma tak bogatej wyobraźni, jak one same. Pomagajmy im w tym, nie ograniczajmy, i każdy pomysł traktujmy poważnie. Największą kreatywność obserwuje się u dzieci w wieku przedszkolnym, nie pozwólmy więc aby ten czas jakkolwiek nas ominął.

indeks Artykuł przygotowany przez
sklep internetowy mamabu.pl/ w którym znajdziesz wszystko dla dzieci, niemowląt i przyszłych mam – Wyłącznie z polskich firm.
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię